Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 04:47:23 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Una & The Lion.The most beautiful British Coin.  (Αναγνώστηκε 35435 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 04:02:13 μμ »

χαχαχαχαχα!!
Καταγράφηκε

epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 09:12:53 μμ »

φυσικα και να ανεβασετε αρθρα οσα θελετε κυριε Γιωργο.
Η παρουσια σας στο φορουμ ειναι ενα απο τα θετικοτερα που εχουν συμβει εδω και πολυ καιρο.
Ατομα που ειναι χρονια στο χωρο εχουν γνωσεις και να γραφουν ειναι πραγμα σπανιο στο Στεκι.
Ολα τα παραπανω τα γραφω διχως κανενα ιχνος κολακιας
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 09:31:30 μμ »

Πωπω με αγχωνετε, τι νομιζετε οτι ειμαι? Δεν ειμαι στον χωρο χρονια, εσεις ειστε, δεν ηρθα εδω για να δωσω αλλα να παρω. Τελος παντων απλα πηγα σε ενα Μουσειο και ειδα πραγματα και σκεφτηκα να τα μοιραστω, αυτο ειναι ολο.

Θα το κανω ομως και ηδη μιλω με εναν απο εσας τους Συντονιστες προκειμενου να το κανω οσο πιο καλα μπορω.

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 10:56:25 μμ »

Κυριε Γιωργο να μας προειδοποιειτε πρωτα ειμαστε και μεγαλοι ανθρωποι!!!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη

Να ειστε καλα να το χαιρεστε!Συμφωνω οτι ειναι το ομορφοτερο Αγγλικο νομισμα!! Κλείσιμο ματιού


Βρε το ξυσιμο ωρα 6 μηπως ειναι απο τον SVCOLLECTOR που ελεγε την αλλη φορα;;  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός

 Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Eυχαριστω, γελασα πολυ!!!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 11:02:11 μμ »

φυσικα και να ανεβασετε αρθρα οσα θελετε κυριε Γιωργο.
Η παρουσια σας στο φορουμ ειναι ενα απο τα θετικοτερα που εχουν συμβει εδω και πολυ καιρο.
Ατομα που ειναι χρονια στο χωρο εχουν γνωσεις και να γραφουν ειναι πραγμα σπανιο στο Στεκι.
Ολα τα παραπανω τα γραφω διχως κανενα ιχνος κολακιας

+10000000000000


όπως καταλαβαίνεις γιώργο οι πιο πολλοί +1000 και φατσούλες γράφουμε γιατί δυστυχώς στον αιώνα της πληροφορίας κάποιοι πλην ελαχιστων εξαιρέσεων προτιμούν να σιωπούν.στα υπόλοιπα με κάλυψε ο ανάργυρος/epop
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 06:49:38 μμ »

φυσικα και να ανεβασετε αρθρα οσα θελετε κυριε Γιωργο.
Η παρουσια σας στο φορουμ ειναι ενα απο τα θετικοτερα που εχουν συμβει εδω και πολυ καιρο.
Ατομα που ειναι χρονια στο χωρο εχουν γνωσεις και να γραφουν ειναι πραγμα σπανιο στο Στεκι.
Ολα τα παραπανω τα γραφω διχως κανενα ιχνος κολακιας

+10000000000000


όπως καταλαβαίνεις γιώργο οι πιο πολλοί +1000 και φατσούλες γράφουμε γιατί δυστυχώς στον αιώνα της πληροφορίας κάποιοι πλην ελαχιστων εξαιρέσεων προτιμούν να σιωπούν.στα υπόλοιπα με κάλυψε ο ανάργυρος/epop

Ωραια, και εγω μεσα λοιπον. Παρεπιπτωντως (ισως να το εχετε καλυψει βεβαια στο παρελθον αλλα ειμαι νεος στο site) ποιο θεωρειτε εσεις το ωραιοτερο Ελληνικο νομισμα και γιατι? Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
solferino
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2793


coincoholic


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:16:39 μμ »

Για μενα τα ασημενια γεωργιου α που εχουν εντονο το die polish καρακυκλοφορητα που μοιαζουν με προυφ αλλα δεν ειναι, ειναι ανεπαληπτα. σε bu 50λ 74, 5 δρχ 75 κλπ.
επισης ειδα στο νμα το 100δρχ, 50δρχ σε προυφ απιαστα και μου κοπηκε η αναπνοη.

σαν σχεδιο επισης το διφραγκο-δρχ 11, απιδτευτος οπισθοτυπος. εργο τεχνης.

γενικως ολα τα ελληνικα ,ειτε χαλκονικελινα ειτε ασημενια που εχουν προελθει απο καλογυαλισμενες μητρες και πιστοποιουνται σπ απο pcgs και πρ απο ngc ειναι χαρμα οφθαλμων. παραδειγμα 5δρχ 33α,κουκουβαγια, 10λ 94 κλπ

σορρυ ειμαι στο πλοιο κ γραφω απο κινητο.
Καταγράφηκε

Οι μεγάλοι πόνοι είναι βουβοί.
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 07:25:06 μμ »

Ο φοίνικας αναγεννώμενος απ' τις στάχτες του υπό τις ακτίνες του Αγίου Πνεύματος και το σημείο του Σταυρού ενώ ένα σπυρί πέφτει μες στο στόμα του είναι για μένα ο κορυφαίος εικονογραφικός συμβολισμός στην Νεοελληνική νομισματική!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:22:50 μμ »

Για μενα τα ασημενια γεωργιου α που εχουν εντονο το die polish καρακυκλοφορητα που μοιαζουν με προυφ αλλα δεν ειναι, ειναι ανεπαληπτα. σε bu 50λ 74, 5 δρχ 75 κλπ.
επισης ειδα στο νμα το 100δρχ, 50δρχ σε προυφ απιαστα και μου κοπηκε η αναπνοη.

σαν σχεδιο επισης το διφραγκο-δρχ 11, απιδτευτος οπισθοτυπος. εργο τεχνης.

γενικως ολα τα ελληνικα ,ειτε χαλκονικελινα ειτε ασημενια που εχουν προελθει απο καλογυαλισμενες μητρες και πιστοποιουνται σπ απο pcgs και πρ απο ngc ειναι χαρμα οφθαλμων. παραδειγμα 5δρχ 33α,κουκουβαγια, 10λ 94 κλπ

σορρυ ειμαι στο πλοιο κ γραφω απο κινητο.

Το διγραγκο του 11 και γενικα αυτο το design και εμενα μου αρεσει πολυ, τρομερο σχεεδιο
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 08:24:46 μμ »

Ο φοίνικας αναγεννώμενος απ' τις στάχτες του υπό τις ακτίνες του Αγίου Πνεύματος και το σημείο του Σταυρού ενώ ένα σπυρί πέφτει μες στο στόμα του είναι για μένα ο κορυφαίος εικονογραφικός συμβολισμός στην Νεοελληνική νομισματική!

Ο συμβολισμος πρεπει να ειναι απο τους καλυτερους του Κοσμου. Μπραβο σωστη παρατηρηση, συμφωνω!
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:17:39 μμ »

μακράν ο φοίνικας για πολλούς λόγους.που να υπήρχαν οι πόροι και τα εργαλεία. το τάλιρο του 30 που είναι απαξιωμένο λόγω "τιραζ".τα νομίσματα του γεωργίου τα ασημένια ειδικά δραχμή/δίφραγκο.τα τάλιρα του όθωνα σε νεαρή ηλικία.βασικά ψάχνω να βρω άσχημο ελληνικό νόμισμα
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:28:09 μμ »

Το 30δραχμο με τον γάμο του Κωνσταντίνου εμένα,όχι η Κρόνεμπεργκ,το άλλο!
Καταγράφηκε
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 19, 2013, 11:35:05 μμ »

Από άποψη συμβολισμού σίγουρα ο Φοίνικας είναι κορυφαία δημιουργία.
Από άποψη όμως ομορφιάς και τέχνης, πιστεύω ότι τα ασημένια του 1910-1911, είναι καταπληκτικά. Μοναδική δημιουργία του ζωγράφου Ιακωβίδη, που έδωσε κίνηση και δύναμη σε ένα αντικείμενο καθημερινής χρήσης... ένα νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
dimitra
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 537


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 09:26:32 πμ »

Να μην ξεχασουμε και τα 20δραχμα του 1930 μαζι με τα ασημενια του 10-11 τα οποια οταν συνδυαζουνονται με χρωματιστες πατινες μετατρεπουν ενα κοινο νομισμα (δραχμη 10) σε ενα εγο τεχνης..

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2013, 12:56:29 μμ από dimitra » Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 11:52:38 πμ »

προσωπικη μου γνωμη παντα,ομορφωτερα περα απο τον αργυρο φοινικα,ειναι ολη η σειρα του 1930.μπορει να μην εχουν πολλα αναγλυφα στην χαραξη κλπ,αλλα κρατουν ενα κλασικο και λιτο υφος!που μας παραπεμπουν στα αρχαια προτυπα.οπως επισης και ο τεραστιος συμβολισμος τους(μιξη διαφορων προγενεστερων κλασσικων νομισματων).χαιρετω την παρεα,γιαννης.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences