Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:33:17 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Λιρα Βικτωριας 1872Μ με δυο(!) Μint Marks  (Αναγνώστηκε 10813 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 06:23:52 μμ »

Σκεφτηκα οτι ισως την βρειτε ενδιαφερουσα την ιστορια και σας την αφιερωνω μια που βρηκα λιγο χρονο.
Η εν λογω λιρα (1872 Melbourne St.George, S-3857) Ιουνιο το 2012 σε Δημοπρασια του Λονδινου (DNW Lot 2 June 2012) μαλιστα μπορειτε να την δειτε ακομα: http://www.dnw.co.uk/auction-archive/catalogue-archive/lot.php?department=Coins&lot_id=138384

Aυτη ηταν η περιγραφη της: Victoria, Sovereign, 1872m, St George rev. (M 94; S 3857). Minor bagmarks, otherwise extremely fine, retaining some original brilliance £400-500

Το νομισμα ειναι αρκετα σπανιο και εχει (σημερα) καταλογο £1250 EF και £3600 UNC. Mε μεγαλη μου εκπληξη διαπιστωσα κατα την διαρκεια της επισκεψης μου για να δω τα λοτα οτι το νομισμα ειχε δυο Mint marks (M) ενα κατω απο την προτομη της Βικτωριας (οπου  ειναι και η σωστη θεση για την ημερομηνια) αλλα και ενα ακομα στην πισω πλευρα ακριβως κατω απο το δεξι ποδι του αλογου!!! Η θεση αυτη βεβαια πρωτοχρησιμοποιηθηκε με τα JH του 1887 και απο τοτε επικρατησε. Το αξιοπεριεργο στην ιστορια ειναι οτι κανεις αλλος δεν το παρατηρησε και κατεληξα να αγορασω το νομισμα, να το φωτογραφησω και εν συνεχεια να το επιστρεψω ως πλαστο. Ο λογος που το εκανα ηταν γιατι ηθελα να το εχω στο αρχειο μου και μαλιστα εγραψα και ενα αρθρο για αυτο (θα παρατηρησετε οτι στην ιστοσελιδα του Δημοπρατη αναφερεται ως Unsold (sic) για προφανεις ισως λογους....

Βεβαια το νομισμα ειχε μια πληθωρα απο αλλα σημαδια που την καθιστουν πλαστη οπως: Mικρα σημαδια στο πεδιο μπροστα, αυτα δεν ειναι bag marks αλλα μπιμπικια απο "excess metal" πιθανοτατα λοιπον το νομισμα ηταν cast και οχι struck (τα εχω σημειωσει με κοκκιν κυκλο). Το Μ απεχει πολυ απο την βαση του λαιμου ενω στο γνησιο σχεδον εφαπτεται και τελος τα W.W ειναι ολοκληρα και μεγαλα ανω στο γνησιο μικροσκοπικα και σχεδον "θαμενα' στη βαση του λαιμου.
Η ιστορια αυτη αποδεικνυει  οτι ακομα και οι καλυτεροι στο ειδος μπορουν να εξαπατηθουν γιαυτο προσοχη.
Σας παραθετω τις φωτογραφιες που πηρα οπως ηταν συσκευασμενο-σφραγισμενο  στο σελοφαν του Δημοπρατη γιαυτο και ειναι λιγο θολες:

Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
asimako
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2487

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 06:34:35 μμ »

...ευτυχώς που δεν την πλάσαραν και ως σφάλμα ή δοκίμιο  Σαρκασμός ευχαριστούμε για την πολύ ενδιαφέρουσα και διαφωτιστική ιστορία!
Καταγράφηκε

''Πάντων χρημάτων μέτρον Άνθρωπος''
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 06:46:27 μμ »

Πολύ ενδιαφέρων κείμενο! Δεν έχω ξαναδεί λίρα με 2 minmarks!
Καταγράφηκε

KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 06:54:08 μμ »

Yπήρχαν άλλα σημάδια, όπως χρώμα, βάρος, διαστάσεις, διαφορετικά απο τις γνήσιες;
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 07:05:25 μμ »

Yπήρχαν άλλα σημάδια, όπως χρώμα, βάρος, διαστάσεις, διαφορετικά απο τις γνήσιες;

Το χρωμα ηταν καλο οπως και τα γραμμαρια και ολα τα υπολοιπα. Για να ειμαι ειλικρινης θα την παταγα και εγω αν δεν υπηρχε το δευτερο mint Mark, τοσο καλη (αρχικα) φαινοταν.
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 07:39:17 μμ »

Aυτό που βλέπω, είναι οτι η συγκεκριμένη λίρα, έχει βγεί στην κυκλοφορία.
Άρα μόνο κάποιος που ξέρει και έχει μέτρο σύγκρισης και γνώσεις πάνω στην ιστορία του νομίσματος, θα μπορούσε να την αναγνωρίσει.
Εγώ για παράδειγμα, θα νόμιζα οτι καταλάθος, τύπωσαν το σήμα του νομισματοκοπείου δύο φορές,(το πιάσαμε το λαχείο!!!).
Καταγράφηκε
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 09:36:24 μμ »

Yπήρχαν άλλα σημάδια, όπως χρώμα, βάρος, διαστάσεις, διαφορετικά απο τις γνήσιες;

Εδω ειναι μια γνησια (obverse). Φωτογραφια απο τη Noble auctions Australia Lot 1339 29 November 2013. Παρατηρηστε την μικρη αποσταση του Μ απο τη βαση του λαιμου καθως κα τα αρχικα του Wyon W.W. μικροσκοπικα σχεδον θαμενα στο λαιμο:
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
gkounto
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1712


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 09:38:24 μμ »

Yπήρχαν άλλα σημάδια, όπως χρώμα, βάρος, διαστάσεις, διαφορετικά απο τις γνήσιες;

Και το πισω (χωρις Mint mark βεβαια):
Καταγράφηκε

Γιωργος
www.gkounto.com
coleccionista
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1041



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 07:48:42 μμ »

ωραίο αφιέρωμα!!!
Καταγράφηκε

ms να'ναι και ότι να'ναι
         ΒΑΣΙΛΗΣ
geopapai
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 901


Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 07:55:03 μμ »

!!!!!!! είσαι θεός !!!!!
  Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη Σφραγισμένα χείλη
Καταγράφηκε

Nομίσματα - Χαρτονομίσματα - www.coinbox.gr
www.watchbox.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 01:40:29 μμ »

Πολύ ενδιαφέρον περιστατικό Γιώργο.

Σε ευχαριστούμε που μοιράζεσαι μαζί μας τις πολύτιμες γνώσεις και εμπειρίες σου.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 25, 2014, 02:05:06 μμ »

και στην  ημερομηνία.......χάνει το 1.........
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences