Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάιος 14, 2024, 06:53:19 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πέτρος Πρωτοπαπαδάκης κομμενα χαρτονομισματα  (Αναγνώστηκε 3308 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« στις: Μάιος 15, 2011, 09:40:28 μμ »

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%AD%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%82_%CE%A0%CF%81%CF%89%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%B1%CF%80%CE%B1%CE%B4%CE%AC%CE%BA%CE%B7%CF%82


http://arkoleon.blogspot.com/2010/02/blog-post.html


και αλλα πολλα

Ο Πρωτοπαπαδάκης διχοτόμησε το χαρτονόμισμα. Η αριστερή πλευρά χρησιμοποιούνταν στη μισή αξία του χαρτονομίσματος Η δεξιά πλευρά του χαρτονομίσματος ανταλλασσόταν με έντοκη ομολογία στη μισή αξία του ακεραίου χαρτονομίσματος πληρωτέα σε 20 χρόνια.

Ένα πρωί πήγε στην βουλη με 100000 δρχ και τις εκοψε στη μεση με σκοπο να εξηγήσει το σχεδιο του

Δεν τύπωσε χαρτονόμισμα για να αποφύγει τον πληθωρισμό αλλα εκανε εσωτερικο δανεισμό

Ο Βασιλιάς Κωνσταντίνος απένειμε τον μεγαλόσταυρο Γεωργίου Α΄ πρώτη φορά που δόθηκε τέτοια διάκριση σε πολιτικό πρόσωπο (οποιος ξερει απο μετάλλια ας μας πει κατι παραπανω)

Για την εντιμότητα του αναφαίρετε οτι ειχε πάρει δάνειο και πλήρωσε τα διπλα
στην διαθήκη του εμφανίζεται σαν κατοχος 2 ακινητων εκ των οποιων το ενα υποθηκευμένο

κατα την γνωμη μου αδικα εκτελεστηκε στην δικη των 6 μιας που ολες οι κατηγοριες ηταν αβάσιμες

παλι καλα που του εκανα μνημείο και στην Ναξο

μερικά κομμένα χαρτονόμισμα

υγ δεν με ενδιαφέρει  η πολιτική ουτε το χρωμα κανενος απλα μου εκανε εντυπωση τι εκανε ο ανθρωπος
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2011, 11:07:51 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2011, 09:47:07 μμ »

 το 1926 εγινε κοπη στα 3/4 και στο 1/4
Καταγράφηκε

LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2011, 10:34:58 μμ »

κυριοι οποιος θελει, ας μας μαθει, κατι παραπανω
ευχαριστω
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2011, 11:02:37 μμ από LTZORTZAK » Καταγράφηκε

μαρκος
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 2673


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 30, 2015, 02:57:07 μμ »

Τελικα τιποτα δεν γινεται τυχαια καποιες φορες,χθες καθως πηγαινα στην βιβλιοθηκη με σταματησε η ταχυδρομος και μου εδωσε ενα φακελο,μεσα ηταν καποια πολυ ομορφα δωρακια απο ενα καλο πολυ καλο φιλο που γνωρισα εδω μεσα,μεσα σε ολα ηταν και το αναφερομενο κομμενο,μπαινοντας και ξεφυλλιζοντας αναζητωντας πληροφοριες για συλλεκτικα επεσα πανω σε μια εγκυκλοπαιδεια που αναφερει ολα τα παραπανω και θελω να καταθεσω μια ακομα μαρτυρια για να συμπληρωθει η ομορφη παρουσιαση του Λεωνιδα παραπανω,οντως τα δεξια κομματια με το στεμμα δοθηκαν για τα ομολογα(οποτε αποσυρθηκαν απο την κυκλοφορια)και τα αριστερα με το προσωπο του Σταυρου κυκλοφορησαν οπως προαναφερεται .λοιπον τα δεξια με το στεμμα ονομαζοταν εκεινη την εποχη Στεμματα και τα δεξια Σταυροι αυτο ειναι ενα ακομη τιπ στο παραπανω αφιερωμα,συγνωμη που μακρηγορησα αλλα ηθελα να μοιραστω την πληροφορια αλλα και την συγκεκριμενη συγκυρια που συνεβει η οποια φανερωνει οτι τιποτα καμμια φορα δεν γινεται τυχαια Χαμόγελο Κλείσιμο ματιού φυσικα να ευχαριστησω τον πολυ καλο φιλο για τα δωρακια-κουκλακια αν και επειδη ειμαι σιγουρος δεν θελει δημοσια ευχαριστηρια δεν αναφερω το ονομα του αλλα να ξερει οτι εχει τον σεβασμο μου και την αγαπη μου Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences