Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:54:03 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Εκκλησιαστικά νομίσματα  (Αναγνώστηκε 10758 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorg1977
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 123


ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:03:43 μμ »

τα χαρτονομισματα των εκκλησιων ειναι σπανια και πανεμορφα!

μια διορθωση αν επιτρεπετε...

φιλε μου giorg1977.... το νομισμα που εχεις... ειναι κοντραμαρκα.. μαλλον τουρκικη... δεν ξερω...
οταν ειδαν οι τουρκοι οτι οι κοντραμαρκες πηγαιναν καλα.. αρχισαν και αυτοι αλλα και οι αρμενικες συνοικιες να κανουν δικες τους! απλα οι περισσοτερες ειναι ελληνικες!


Γνωρίζω ότι αυτά τα νομίσματα της εκκλησίας ήταν σε χρήση από τους Έλληνες μετά το 1850. Μάλιστα παρουσιάζονται με την ονομασία "φόλλες", μέχρι και τον ρωσοτουρκικό πόλεμο που αντικαταστάθηκαν από τις "μαγκήρες" (όπως παρουσιάζονται σε πηγές), μέχρι να γίνουν χαρτονομίσματα, περί το 1900. Μου φαίνεται περίεργο πως οι Τούρκοι είχαν υιοθετήσει το ίδιο σύστημα. Ποιός τα εξαργύρωνε, πού τα χρησιμοποιούσαν;

Οι παράδες της εκκλησίας είχαν αντίκρυσμα εντός του ναού, αλλά και γίνονταν δεκτά κατά τις εμπορικές συναλλαγές, μεταξύ των Ελλήνων. Εξαργυρώνονταν από τις επιτροπές των ναών, σε περίπτωση που κάποιος μάζευε πολλά ή όταν ερχόταν η ώρα τους να αποσυρθούν απ'  την κυκλοφορία, για διαφόρους λόγους.

Οι Τούρκοι πώς τα εξέδιδαν;
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:27:01 μμ »

δεν ξερω ακριβως τι γινοταν με τα τουρκικα και τα αρμενικα... αρμενικο δεν εχω δει ακομα...

τουρκικα υπαρχουν... λογικα και το δικο σου τουρκικη επισημανση εχει.. και πιθανον να ειναι τουρκικο.. καποιας περιοχης!

ισως ο δημος, ο πασας της περιοχης.. κατι τετοιο αναλαμβανε την κυκλοφορια..
οι περισσοτερες απο τις ελληνικες κοντραμαρκες αλλα και φολες φερουν ελληνικες επιγραφες! εξαιρεση αποτελουν οι αγνωστες επισφραγισεις με σημαδια που δεν ξερουμε απο που ειναι...

τα χαρτονομισματακια που εβαλες ειναι δικα σου; στην συλλογη σου; Χαμόγελο
Καταγράφηκε
giorg1977
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 123


ΠΑΝΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 05:49:06 μμ »

δεν ξερω ακριβως τι γινοταν με τα τουρκικα και τα αρμενικα... αρμενικο δεν εχω δει ακομα...

τουρκικα υπαρχουν... λογικα και το δικο σου τουρκικη επισημανση εχει.. και πιθανον να ειναι τουρκικο.. καποιας περιοχης!

ισως ο δημος, ο πασας της περιοχης.. κατι τετοιο αναλαμβανε την κυκλοφορια..
οι περισσοτερες απο τις ελληνικες κοντραμαρκες αλλα και φολες φερουν ελληνικες επιγραφες! εξαιρεση αποτελουν οι αγνωστες επισφραγισεις με σημαδια που δεν ξερουμε απο που ειναι...

τα χαρτονομισματακια που εβαλες ειναι δικα σου; στην συλλογη σου; Χαμόγελο


Όχι, τα βρήκα τυχαία σε ένα τούρκικο μπλόγκ για το Τζιμπαλί.

http://juvalyjan.blogspot.gr/2011/09/imparatorluktan-cumhuriyete-kagt-parann.html

Το δικό μου το είχα αγοράσει στο Μπίτ Παζάρ στη Θεσσαλονίκη, όταν ήμουν ακόμη μαθητής. Ήταν ένας παππούς που έβγαζε νομίσματα με την σέσουλα προς πώληση, και το πήρα γιατί μου έκανε εντύπωση.

Ξέρεις να μου πεις τί σημαίνει η σφραγίδα του;

Όσο σκέφτομαι τι πέρασε μπροστά απ'  τα μάτια μου και δεν το έβλεπα τότε...
Καταγράφηκε
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:31:53 μμ »

αν το πηρες απο θεσσαλονικη, πιθανον να ειναι τοτε απο βορεια ελλαδα...ελληνικο! ειτε απο μακεδονια, ειτε απο Θασο..κτλ..

δυστυχως δεν ειναι καλα τυπωμενη η επισφραγιση οποτε δεν μπορω να δω καλα απο που ειναι!

πολλες φορες ειχαν ομωε απλα ενα σημαδι αναγνωρισης...ενα συμβολο, πχ σταυρο, λουλουδι... οποτε δεν μπορεις να καταλαβεις απο που ειναι...

φαντασου...εχω ενα που δεν εχω βρει ακομα τιποτα... αν και παλια μου ειχαν πει οτι το ιδιο σημα το ειχαν δει και σε καποδιστριακο νομισμα πανω...



ειναι πανω σε παλιο οθωμανικο νομισμα..που το ετριψαν κι εφυγε το σχεδιο... μαλιστα του εκαναν και ενα ειδος οδοντωσης....αλλα δεν ειναι της προκοπης...ειναι με το χερι...

το νομισμα μαλλον ειναι του 1255ΑΗ... ισως Πολιτικο ισως Μισιριου.... ειναι 5 παραδες σε μεσαιου παχους δισκο...

Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences