Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 01:58:48 μμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Φύλαξη χρυσών νομισμάτων  (Αναγνώστηκε 21887 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2014, 08:31:53 μμ »

Χαιρετώ την παρέα κι ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σημεία πώλησης ατομικών ζελατινών ή χάρτινων φακελίσκων για λίρες.
Ευχαριστώ.
ο φιλος μας και μελος εδω HELLAS NUM εχει καταστημα στην Αθηνα και κανει απο οτι ξερω και αποστολες ελα σε επαφη μαζι του να παρεις περισσοτερες πληροφοριες

Αριστος επαγγελματίας!
Καταγράφηκε
giotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 01, 2014, 12:49:26 μμ »

Χαιρετώ την παρέα κι ευχαριστώ για την αποδοχή.
Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε σημεία πώλησης ατομικών ζελατινών ή χάρτινων φακελίσκων για λίρες.
Ευχαριστώ.
ο φιλος μας και μελος εδω HELLAS NUM εχει καταστημα στην Αθηνα και κανει απο οτι ξερω και αποστολες ελα σε επαφη μαζι του να παρεις περισσοτερες πληροφοριες
Hellas NUm,
έχεις μήνυμα......
Καταγράφηκε
giotis
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 02, 2014, 02:57:21 μμ »

Hellas Num, έχεις πμ...
Ευχαριστώ.
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 01:53:46 μμ »

Αν και παλιο το τοπικ, αλλα έχω ξεκινήσει να διαβάζω απο πίσω προς τα μπρος.

Τα προβληήματα δημιουργούνται απο την επαφή με τον αέρα (ή το Οξυγόνο συγκεκριμένα?)

Κερδίζουμε τίποτα αν αποθηκεύαμε τα νομίσματα ( χρυσό ή ασήμι) σε αεροστεγή σακουλάκια?
Π.χ. κατι τετοιο με πιο χοντρό πλαστικό αλλά διάφανο και πάλι

Και να βάλουμε μέσα και μερικά σακουλάκια που μαζεύουν το οξυγόνο ή τζαπα ο κόπος?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 01:59:01 μμ »

Πολύ καλό αυτό φίλε μου μετά ξέρεις, τα βάζεις στον καταψύκτη στο βάθος βάθος , , βάζεις μετά από πάνω τα κρέατα λαχανικά και τα λοιπά και έχεις και τη θυρίδα σου
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 02:19:45 μμ »

για μενα προσωπικα ο μονος τροπος να μεινη αναλοιοτο απο τον χρονο,οπως βλεπουμε,αρχαια 2.500χρονων και λαμπουν χωρις ιχνος πατινας, η αλλου ειδους λερωματος(εμενα παντως, η φυσικη πατινα του χρονου, μου αρεσει),ειναι να το βαλεις σε χαρτι,η λινο πανι,η δερμα,σε μερος ξηρο,που να μην το βλεπει ο ηλιος,σε ενα συρταρι πχ.ενας συντηρητης του νομισματικου μουσειου μου  ειχε πει,οτι βρισκουν σε αγγεια,πουγγια δερματινα,που τα αργυρα τετραδραχμα λαμπουν! σαν να εχουν κοπει σημερα.απο εκει μαλλον εχει βγει και η κατασταση νομισματων παλαιων BU,ακυκλοφορητο με διαμαντενια(μπριλαντι)ενφανιση.μαλλον πολλα σωζονται ετσι, γιατι βρεθηκαν κρυμενα καλα απο του πρωην ιδιοκτητες τους,λογω της μεγαλης αξιας τους,οπως και στα χαλκινα αυτα που εχουν χρυση πατινα,και φαινονται σαν να εχουν κοπει τωρα.παντως δυσκολα να δημιουργησει καποιος σημαντικη συλλογη, με τετοια νομισματα,εκτος και αν εχει τεραστια οικονομικη επιφανεια,αντε να βρεις καποδιστριες σε τετοια κατασταση? ναχαμε να λεγαμε,χαιρετω,γιαννηςτ.

Θα διαφωνησω καθετα Γιαννη ως προς το θεμα της φυλαξης με τον τροπο που ανεφερες, ωστε να μεινουν αναλλοιωτα .To παραδειγμα σου με την γενικη εννοια ισως να εχει εφαρμογη στην Αιγυπτιακη Σαχαρα, οχι ομως παντου.
Δηλαδη αν το μερος ειναι ξηρο τα υφασματα κλπ δεν επηρεαζουν το οτιδηποτε
Αν ομως  υπαρχει εστω  καποια λιγη  υγρασια ιδικα το δερμα ειναι καταστροφη.
Ιδικα αυτο εχει την ιδιοτητα να αποροφα υγρασια και να την  κατακρατα με οτι αυτο συναπαγεται......
Αρκει να σου δωσω το απλο παραδειγμα για να καταλαβεις.
Σε μια ντουλαπα με υγρασια και χωρις καλο αερισμο ,ενα δερματινο μπουφαν μυριζει γρηγορα και κινδυνευει να μουχλιασει πριν απο οτιδηποτε αλλο εκει μεσα Κλείσιμο ματιού
 
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 02:25:23 μμ »

Πολύ καλό αυτό φίλε μου μετά ξέρεις, τα βάζεις στον καταψύκτη στο βάθος βάθος , , βάζεις μετά από πάνω τα κρέατα λαχανικά και τα λοιπά και έχεις και τη θυρίδα σου

lol
Αν την φθορα την "προκαλεί" ο ήλιος και ο αέρας: τον ήλιο τον κρατάς μακριά σε ένα δωμάτιο - συρτάρι αλλά τον αέρα πως αλλιώς? Τον φώτο την έβαλα επειδή αυτή μου έβγαλε ο google στα πρώτα αποτελέσματα :-)

Καταγράφηκε
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 02:50:19 μμ »

Τα χρυσα δεν παθαινυν τιποτα και δεν θελουν καποιο ιδιαιτερο τροπο φυλαξης.
Τα ασημενια σε πλαστικα σακουλλακια, αν εχουν pvc , θα καταστραφουν.
Θελει καψουλες η χαρτονακια και να βαλεις και ενα σακουλλακι με ξηρη σιλικονη που απορροφα την υγρασια στον χωρο (ντουλαπι, συρταρι κλπ) που θα τα εχεις.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 08:41:18 μμ »

Οπότε τις χρυσές λίρες, μέσα σε μια πλαστική κάψουλα, που την βάζω σε ένα κουτί με αρκετά silica gel.
Η πλαστική κάψουλα αν ειναι μεγαλύτερη και παίζει λίγο υπάρχει πρόβλημα?
(Δεν έχω σκοπό να μου πέσει κάτω, ούτε ειναι proof)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 08:50:48 μμ »

O xρυσος παθαίνει  ζημιά μονο απο το Βασιλικο ύδωρ. Και τον παραμορφωνει μονο ο υδράργυρος  αλλά  παραμένει Χρυσός.
Και η χλωρινη απλά  τον μαυριζει αλλά βουτωντας τον σε ειδικό  διάλυμα επανέρχεται πλήρως όπως ηταν.
Όλα τα αλλα δεν του κάνουν ζημιά. Αμα θες λοιπον φυλαξε τα και ανάμεσα στα μπαρμπουνια που είδα.  Ειναι καλή κρυψωνα.  Πιστεψε το  Κλείσιμο ματιού Απλά οταν τις βγαλεις τις λίρες άφησε τις να ξεμυρισουν  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 08:53:06 μμ »

Οπότε τις χρυσές λίρες, μέσα σε μια πλαστική κάψουλα, που την βάζω σε ένα κουτί με αρκετά silica gel.
Η πλαστική κάψουλα αν ειναι μεγαλύτερη και παίζει λίγο υπάρχει πρόβλημα?
(Δεν έχω σκοπό να μου πέσει κάτω, ούτε ειναι proof)
Οχι, κανενα προβλημα.
Οι καψουλες ειναι η καλυτερη λυση γενικως (φυσικα πρωτα στην διατηρηση ειναι τα σλαμπς, αλλα αυτα ειναι πολυ ακριβοτερα και ειναι αλλος ο σκοπος τους).
Αν εχεις μονο xρυσα στο κουτι, ουτε καν silica gel χρειαζεται, εαν εχεις και ασημενια και χαλκινα, βαλε οπωσδηποτε.
Πολλοι για απλες λιρες, για αποθηκευση, τις βαζουν σε σωληναριο απο depon κλπ, με ενα φελνιζολακι να φτανει μεχρι το καπακι, για να μην χτυπιουνται.
Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 08:58:16 μμ »

[
Πολλοι για απλες λιρες, για αποθηκευση, τις βαζουν σε σωληναριο απο depon κλπ, με ενα φελνιζολακι να φτανει μεχρι το καπακι, για να μην χτυπιουνται.

Αυτο με το φειζολακι δεν το καταλαβα βρε Δημήτρη  Απορία
Γιατι δεν γεμιζουν μεχρι πανω το σωληναριο του ντεπον να μην βαλουν φειζολ;;

Υ.Γ αλλη ιδεα Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Φαντασου να έχεις στο φαρμακειο ενα κουτί ντεπον γεμάτο λίρες.
Και να μπουν να ψαχνουν ψαχνουν ψαχνουν το σπιτι και να μην βρίσκουν που τις εχεις και να τούς πιάσει πονοκεφαλος απο το πολυ ψαξιμο!!! Σαρκασμός
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
ΜΙΔΑΣ
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1367


Τυραννίς χρήμασι ...


Προφίλ
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 09:07:45 μμ »



Αυτο με το φειζολακι δεν το καταλαβα βρε Δημήτρη  Απορία
Γιατι δεν γεμιζουν μεχρι πανω το σωληναριο του ντεπον να μην βαλουν φειζολ;;

Απαντώ εγώ:Πόσοι μπορούν να γεμίσουν ένα tube με χρυσές λίρες; Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
johneko
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Μηνύματα: 1490


Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 09:49:50 μμ »

Οπότε τις χρυσές λίρες, μέσα σε μια πλαστική κάψουλα, που την βάζω σε ένα κουτί με αρκετά silica gel.
Η πλαστική κάψουλα αν ειναι μεγαλύτερη και παίζει λίγο υπάρχει πρόβλημα?
(Δεν έχω σκοπό να μου πέσει κάτω, ούτε ειναι proof)
Οχι, κανενα προβλημα.
Οι καψουλες ειναι η καλυτερη λυση γενικως (φυσικα πρωτα στην διατηρηση ειναι τα σλαμπς, αλλα αυτα ειναι πολυ ακριβοτερα και ειναι αλλος ο σκοπος τους).
Αν εχεις μονο xρυσα στο κουτι, ουτε καν silica gel χρειαζεται, εαν εχεις και ασημενια και χαλκινα, βαλε οπωσδηποτε.
Πολλοι για απλες λιρες, για αποθηκευση, τις βαζουν σε σωληναριο απο depon κλπ, με ενα φελνιζολακι να φτανει μεχρι το καπακι, για να μην χτυπιουνται.

Το ψυγείο πρέπει να ειναι η χειροτερη λύση για κρύψιμο λίρας.
- Το λένε τα μισά sites = το ξέρει και η κουτσή μαρία.
 Σε μια πιθανή ολική μετακόμιση απο κλεφτρόνια θα κυνηγάς το ψυγειο...  Έκπληξη Έκπληξη
- Κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει οτι εππηρεάζει την επιφάνεια της λίρας και μετά δεν περνάνε στο σλαμπάρισμα.

Ποιο depon? max ή απλο ?  ΧαμόγελοΧαμόγελοΧαμόγελο
Αραγε γιαυτο ειναι Νο1 στις πωλησεις?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 23, 2016, 09:54:37 μμ »


- Κάπου εδω μέσα είχα διαβάσει οτι εππηρεάζει την επιφάνεια της λίρας και μετά δεν περνάνε στο σλαμπάρισμα.


Περνάνε στην πιστοποίηση.
Γραφουν πανω πχ ms 63 frozen
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences