Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:31:17 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κατανομη λιρων  (Αναγνώστηκε 11290 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
Alan_Dalon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:28:25 μμ »

Αγαπητοι συλλεκτες,

Ως νεος τοσο εδω οσο και σχετικα στον χωρο των νομισματων, θα ηθελα την γνωμη σας στο εξης ζητημα, που με απασχολει: εχω καποια παλαιοτερα κομματια, απομειναρια της οικογενειας μου και σκοπευω να προβω σε αγορα νεων, ωστε να ισχυροποιησω τη θεση μου. Δεν σας κρυβω, πως το κανω με το σκεπτικο
των παλαιοτερων, δηλαδη για μια ωρα δυσκολη κλπ. Ομως δεν θα ηθελα να κανω και καποιο ακραιο λαθος σαν επενδυτης ας πουμε, αν και δεν σκοπευω να τις αποχωριστω. Ερχομαι λοιπον στο θεμα μου: πρεπει να
προσεξω την κατανομη των κομματιων, δηλαδη ποιος βασιλιας/ ποια βασιλισσα, χρονολογιες, εκδοσεις και τα σχετικα? Διοτι ο πατροπαραδοτος προμηθευτης μας (επι 4 γενιες) ισχυριζεται, πως ειναι καλο να εχεις απο ολα. Ισχυει αυτο? Ας πουμε οι καινουργιες ειναι εντελως αθικτες, γιατι εχουν ολες την ιδια τιμη? Μετραει μονο η περιεκτικοτητα σε χρυσο και τιποτε αλλο? Χρειαζομαι τα φωτα σας. εχω διαβασει 100-δες σελιδες στο εξαιρετικο φορουμ σας, αλλα ομολογω, πως επι τουτου δεν εχω σαφη εικονα. Σας ευχαριστω θερμα.
Καταγράφηκε
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:38:06 μμ »

Φίλε μου εγώ αυτό που θέλω να πω είναι ότι έχεις το πιο ωραίο nickname!! Μεγάλο χαμόγελο
Καλως ήρθες!
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:51:28 μμ »

Αγαπητοι συλλεκτες,

Ως νεος τοσο εδω οσο και σχετικα στον χωρο των νομισματων, θα ηθελα την γνωμη σας στο εξης ζητημα, που με απασχολει: εχω καποια παλαιοτερα κομματια, απομειναρια της οικογενειας μου και σκοπευω να προβω σε αγορα νεων, ωστε να ισχυροποιησω τη θεση μου. Δεν σας κρυβω, πως το κανω με το σκεπτικο
των παλαιοτερων, δηλαδη για μια ωρα δυσκολη κλπ. Ομως δεν θα ηθελα να κανω και καποιο ακραιο λαθος σαν επενδυτης ας πουμε, αν και δεν σκοπευω να τις αποχωριστω. Ερχομαι λοιπον στο θεμα μου: πρεπει να
προσεξω την κατανομη των κομματιων, δηλαδη ποιος βασιλιας/ ποια βασιλισσα, χρονολογιες, εκδοσεις και τα σχετικα? Διοτι ο πατροπαραδοτος προμηθευτης μας (επι 4 γενιες) ισχυριζεται, πως ειναι καλο να εχεις απο ολα. Ισχυει αυτο? Ας πουμε οι καινουργιες ειναι εντελως αθικτες, γιατι εχουν ολες την ιδια τιμη? Μετραει μονο η περιεκτικοτητα σε χρυσο και τιποτε αλλο? Χρειαζομαι τα φωτα σας. εχω διαβασει 100-δες σελιδες στο εξαιρετικο φορουμ σας, αλλα ομολογω, πως επι τουτου δεν εχω σαφη εικονα. Σας ευχαριστω θερμα.
Πρωτα πρωτα αγαπητε να σου κανω εγω μια ερωτηση.Ποιος ειναι αυτος ο πατροπαραδοτος προμηθευτης και ποσο χρονων ειναι γιατι αφου εξυπηρετει την οικογενεια σου επι 4 γενεες σιγουρα ολος ο κοσμος θα πρεπει να τον δει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΤωρα αν μιλας σαν επενδυτης προμηθεψου λιρες κοινες στην τιμη που εσυ θα θεωρησεις οτι ειναι κοντα στο limit down του νομισματος.Αν παλι μιλας σαν συλλεκτης ετοιμασου να ματωσεις για καποια συλλεκτικα κομματια-και μην μου πεις ποια ειναι αυτα γιατι θελει μελετη,διαβασμα και καλη παρακολουθηση και κατοπιν αγορες-Η αξια καθε λιρας ειναι συναρτηση της καταστασης της,του αριθμου κομματιων που κοπηκαν για καθε συγκεκριμενη χρονια,του νομισματοκοπειου που κοπηκαν και τελος υπαρχουν και καποιες ποικιλιες που ειναι δυσευρετες και για αυτο τον λογο εκτοξευεται η τιμη τους.Ελπιζω να σου εδωσα μια πρωτη εικονα
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:10:53 μμ »

ζητα του προμηθευτη σου να δωσει μον ελισαβετες.Και μην ασχολεισαι με τις συλλεκτικες.Ειναι πολυ λιγες δεν φτανουν για ολους Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
ΡΑVMK3
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 649


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:15:31 μμ »

ζητα του προμηθευτη σου να δωσει μον ελισαβετες.Και μην ασχολεισαι με τις συλλεκτικες.Ειναι πολυ λιγες δεν φτανουν για ολους Κλείσιμο ματιού

Γιατί μας πίνουν το αίμα οι συλλεκτικές...........2 αιμοκαθάρσεις την εβδομάδα, θέλουμε Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:20:40 μμ »

ζητα του προμηθευτη σου να δωσει μον ελισαβετες.

Και μην ασχολεισαι με τις συλλεκτικες.Ειναι πολυ λιγες δεν φτανουν για ολους Κλείσιμο ματιού

+9999999999999999999999999999999999999999999999999999
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:29:59 μμ »

ζητα του προμηθευτη σου να δωσει μον ελισαβετες.Και μην ασχολεισαι με τις συλλεκτικες.Ειναι πολυ λιγες δεν φτανουν για ολους Κλείσιμο ματιού

+10000000000000000000000000000000000000
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
KRISTHEGREEK
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 812


Χρήστος.


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:32:23 μμ »

Φίλε σε καταλαβαίνω!
Είχα και εγώ το ίδιο δύλημμα όταν πρωτοξεκίνησα.

Αν θέλεις επένδυση, αγόρασε καινούριες λίρες Ελισάβετ, διαφορετικά θα τα δείς όλα!
Η συλλογή χρυσών νομισμάτων, σημαίνει και αγορά νομισμάτων δεκάδες φορές πάνω από την αξία τους σε χρυσό, πράγμα που δεν ικανοποιεί τον όρο σου για σχετική σιγουριά και εύκολη ρευστοποίηση.
Επίσης υπάρχει και το θέμα των πλαστών, που με την Ελισάβετ το ρίσκο είναι μικρότερο.

Το σίγουρο είναι ότι διαβάζοντας, πάντα θα μπαίνεις σε πειρασμό........
Καταγράφηκε
Alan_Dalon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:36:32 μμ »

ζητα του προμηθευτη σου να δωσει μον ελισαβετες.

Και μην ασχολεισαι με τις συλλεκτικες.Ειναι πολυ λιγες δεν φτανουν για ολους Κλείσιμο ματιού

+9999999999999999999999999999999999999999999999999999

Φυσικα δεν μιλω για συλλεκτικες. Ομως παιρνω ανδρες, παιρνω γυναικες και σε τι μιξαζ?
Καταγράφηκε
Alan_Dalon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:39:14 μμ »

Αγαπητοι συλλεκτες,

Ως νεος τοσο εδω οσο και σχετικα στον χωρο των νομισματων, θα ηθελα την γνωμη σας στο εξης ζητημα, που με απασχολει: εχω καποια παλαιοτερα κομματια, απομειναρια της οικογενειας μου και σκοπευω να προβω σε αγορα νεων, ωστε να ισχυροποιησω τη θεση μου. Δεν σας κρυβω, πως το κανω με το σκεπτικο
των παλαιοτερων, δηλαδη για μια ωρα δυσκολη κλπ. Ομως δεν θα ηθελα να κανω και καποιο ακραιο λαθος σαν επενδυτης ας πουμε, αν και δεν σκοπευω να τις αποχωριστω. Ερχομαι λοιπον στο θεμα μου: πρεπει να
προσεξω την κατανομη των κομματιων, δηλαδη ποιος βασιλιας/ ποια βασιλισσα, χρονολογιες, εκδοσεις και τα σχετικα? Διοτι ο πατροπαραδοτος προμηθευτης μας (επι 4 γενιες) ισχυριζεται, πως ειναι καλο να εχεις απο ολα. Ισχυει αυτο? Ας πουμε οι καινουργιες ειναι εντελως αθικτες, γιατι εχουν ολες την ιδια τιμη? Μετραει μονο η περιεκτικοτητα σε χρυσο και τιποτε αλλο? Χρειαζομαι τα φωτα σας. εχω διαβασει 100-δες σελιδες στο εξαιρετικο φορουμ σας, αλλα ομολογω, πως επι τουτου δεν εχω σαφη εικονα. Σας ευχαριστω θερμα.
Πρωτα πρωτα αγαπητε να σου κανω εγω μια ερωτηση.Ποιος ειναι αυτος ο πατροπαραδοτος προμηθευτης και ποσο χρονων ειναι γιατι αφου εξυπηρετει την οικογενεια σου επι 4 γενεες σιγουρα ολος ο κοσμος θα πρεπει να τον δει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο :DΤωρα αν μιλας σαν επενδυτης προμηθεψου λιρες κοινες στην τιμη που εσυ θα θεωρησεις οτι ειναι κοντα στο limit down του νομισματος.Αν παλι μιλας σαν συλλεκτης ετοιμασου να ματωσεις για καποια συλλεκτικα κομματια-και μην μου πεις ποια ειναι αυτα γιατι θελει μελετη,διαβασμα και καλη παρακολουθηση και κατοπιν αγορες-Η αξια καθε λιρας ειναι συναρτηση της καταστασης της,του αριθμου κομματιων που κοπηκαν για καθε συγκεκριμενη χρονια,του νομισματοκοπειου που κοπηκαν και τελος υπαρχουν και καποιες ποικιλιες που ειναι δυσευρετες και για αυτο τον λογο εκτοξευεται η τιμη τους.Ελπιζω να σου εδωσα μια πρωτη εικονα

Αγαπητε ευχαριστω για την απαντηση.
Εννοουσα, πως η οικογενεια του προμηθευτη κανει αυτη τη δουλεια επι 4 γενιες.
Ομως απλα ηθελα να ξερω απο τις μη συλλεκτικες τι πρεπει να αγορασω και σε ποια κατανομη.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:45:27 μμ »

βασιλισσα Ελισαβετ 1957-2014
αυτες τις λιρες να αγοραζεις
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:46:35 μμ »


Φυσικα δεν μιλω για συλλεκτικες. Ομως παιρνω ανδρες, παιρνω γυναικες και σε τι μιξαζ  Έκπληξη Έκπληξη?


Σορρυ βρε φιλε μου αλλα δεν μπορω να κρατηθω απ΄τα γελια ....ηξερα το τιραζ  αλλα το μιξαζ  Έκπληξη Έκπληξη ουτε που τοχα ξαναματακουσει  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
haros
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3371



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:50:32 μμ »

Οπως σου ειπαν οι φιλοι παραπανω, αν θες λιρες για επενδυση-μια δυσκολη στιγμη κλπ να προτιμησεις μονο Ελισαβετ για πολλους λογους.(Η χρονολογια δεν εχει σημασια για να κανεις κατανομη.)
1.το ρισκο για πλαστες ειναι πολυ μικροτερο.
2.Ειναι,συνηθως, σε πολυ καλη κατασταση επειδη ειναι σχετικα προσφατες,ενω οι αλλες οι πιο παλιες,οταν ειναι σε τιμη bullion ειναι σε χαμηλοτερες καταστασεις και ελλιποβαρεις συνηθως λιγα εκατοστα του γραμμαριου απο το κανονικο βαρος (οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια) λογω φθορας.
3.Μην δωσεις δεκαρα παραπανω για παλια λιρα μονο και μονο επειδη ειναι σε πολυ καλη κατασταση.
Αυτο ειναι συλλεκτικη υπεραξια και αν δεν ξερεις θα μπλεξεις.
4.Οταν νοιωσεις σιγουρος και ξεσκιστεις στην μελετη και αποκτησεις πειρα,ΜΟΝΟΝ τοτε μπορεις αν θες να προχωρησεις σε αγορα συλλεκτικων λιρων για επενδυση.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:01:29 μμ από haros » Καταγράφηκε

Κατά τον Δαίμονα εαυτού
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 09:58:13 μμ »

Οπως σου ειπαν οι φιλοι παραπανω, αν θες λιρες για επενδυση-μια δυσκολη στιγμη κλπ να προτιμησεις μονο Ελλισαβετ για πολλους λογους.(Η χρονολογια δεν εχει σημασια για να κανεις κατανομη.)
1.το ρισκο για πλαστες ειναι πολυ μικροτερο.
2.Ειναι,συνηθως, σε πολυ καλη κατασταση επειδη ειναι σχετικα προσφατες,ενω οι αλλες οι πιο παλιες,οταν ειναι σε τιμη bullion ειναι σε χαμηλοτερες καταστασεις και ελλιποβαρεις συνηθως λιγα εκατοστα του γραμμαριου απο το κανονικο βαρος (οχι οτι εχει ιδιαιτερη σημασια) λογω φθορας.
3.Μην δωσεις δεκαρα παραπανω για παλια λιρα μονο και μονο επειδη ειναι σε πολυ καλη κατασταση.
Αυτο ειναι συλλεκτικη υπεραξια και αν δεν ξερεις θα μπλεξεις.
4.Οταν νοιωσεις σιγουρος και ξεσκιστεις στην μελετη και αποκτησεις πειρα,ΜΟΝΟΝ τοτε μπορεις αν θες να προχωρησεις σε αγορα συλλεκτικων λιρων για επενδυση.

Οπως παντα κατατοπιστικοτατος!!  Έκπληξη Έκπληξη Έκπληξη
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
Alan_Dalon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 9


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 10:17:01 μμ »

βασιλισσα Ελισαβετ 1957-2014
αυτες τις λιρες να αγοραζεις

ευχαριστω θερμα
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences