Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 04:50:02 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ ΧΡΥΣΩΝ ΛΙΡΩΝ  (Αναγνώστηκε 8948 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
simeon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« στις: Μάιος 10, 2011, 02:28:32 πμ »

Γεια σας φιλοι .ειμαι καινουργιος στο σαιτ και αρχαριος στο θεμα χρυσων λιρων γι αυτο θελω τη γνωμη σας.Πριν λιγο καιρο αγορασα απο την τραπεζα Πειραιως μερικες χρυσες λιρες ετους 1974(ετσι γραφει επανω) .διαβασα καπου στο στεκι ενα σχολιο για την πειραιως οτι πουλαει λιρεσ απο το royal mint και δεν ειναι proof αλλα unc.Επειδη λοιπον δεν καταλαβαινω τι εννοει θα θελα να με βοηθησετε.εκανα καλα που αγορασα λιρεσ απο την πειραιως η επρεπε να απευθυνθω καπου αλλου και που.Τι αξια εχουν σημερα αυτες που πηρα΄?ευχαριστω προκαταβολικα για το χρονο σας.
                 
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 10, 2011, 03:55:34 πμ »

οχι φιλε απλως οι προυφ,εχουν ειδικο γιαλισμα,και απευθυνεται κυριως σε συλλεκτες, ενω οι αλλες,unc,δηλαδη ακυκλοφορητες απλες,δηλαδη οπως βγηκαν απο το βασιλικο νομισματοκοποιο(royal mint οπως γραφει).οι λιρες που αγορασες ειναι γνησιες,αλλα δεν ξερω ποσο τις πηρες.συνηθως οι τραπεζες πουλουν ακριβα,αλλα τουλαχιστον ειναι γνησιες,για εναν αρχαριο.προσπαθησε να βρεις,καποιον εμπιστο γνωστο σου,σιγουρα θα τις αγορασεις φθηνωτερα,προσεχε ομως η αγορα,εχει γεμισει με κοπιες και ελλιποβαρεις,εμπα στο σαιντ της τραπεζας της ελλαδος,αναφερει πολλα στοιχεια,εκει που γραφει η τιμη της χρυσης λιρας.σε χαιρετω,και μακρια απο καλοθελητες,γιαννηςτ,
Καταγράφηκε
simeon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 10, 2011, 07:34:50 μμ »

πεσ μου φιλε giannist οι λιρεσ του 1974 εχουν ιδια αξια με τισ λιρεσ 2010-11.τι ειναι καλυτερο να ζηταω?ευχαριστω για το χρονο σου
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 10, 2011, 07:43:05 μμ »

Καλυτερα να ψαχνεσαι να βρισκεις παλιες λιρες φιλε Βικτωριες-Εδουαρδους-Γεωργιους!!
Και ποιο φτηνα θα τις βρεις και ποιο ομορφες ειναι!!
Οι νεες λιρες ειναι σκετη εμπορευματοποιηση για να κονομανε αυτοι που ξερουν!!
Για κατι κλασματα του χιλιογραμμου που λειπουν απο τις vf παλιες λιριτσες ζητανε καπελο 30-40 ευρω!!
Ημαρτον!! Τοσο κανει το γραμμαριο!! Ξυπνα κοσμε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
simeon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2011, 08:03:18 μμ »

ποσο ειναι καλα να τις αγοραζω απο εναν χρυσοχοο που ξερω?ειναι κι αυτεσ γνησιεσ κι ασ τουσ λειπουν κλασματα βαρους οπωσ λεσ?
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 10, 2011, 11:56:05 μμ »

φιλε συμεων καλησπερα,κλασματα του χιλιοστου δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια,παραπανω,να προσεχεις,γιατι,η τιμη πεφτει αισθητα,οπως σου εγραψα,αμα μπεις στην ιστοσελιδα,τραπεζα της ελλαδος,αναφερει,ολα τα στοιχεια,απο βαρη ,(απομιμησεις ιταλικες, λιβανεζικες),που και αυτες εχουν την αξια τους σαν χρυσος.στην ιστοσελιδα,πατα την ενδειξη,τιμη χρυσης λιρας, θα τα βρεις ολα,οσο για τον χρυσοχοο,αν του εχεις εμπιστοσυνη?παντως και εδω,αρκετα παιδια ξερω οτι πωλουν γνησιες λιρες,ισως καποιος μπορει να σε διευκολυνει,και γενικα ειναι ολα τα παιδια γνωστα μεταξυ τους,για τυχον παρεξηγησεις,που απο οσο καιρο ειμαι μελος,δεν εχω ακουσει πονηριες,εγω δεν εχω συμφερον να διαφημησω κανεναν,αλλα το σαιντ αμα δεις,ειναι πιο πολυ μια παρεα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
simeon
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4


Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 11, 2011, 07:52:44 μμ »

φιλε γιαννη ,μπηκα στο σαιτ τησ τραπεζασ της ελλαδοσ και τα ειδα ολα.σας ευχαριστω για ολες τισ συμβουλες!!!! Χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences