Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 09:31:52 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 δραχμες 1876  (Αναγνώστηκε 9520 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 09, 2011, 10:39:28 μμ »

Θωμα οτι οι χαρακιες που εχει το νομισμα ειναι αποτελεσμα της τριβής με διδραχμα , δραχμες και διοβολα στην τσεπη καποιου εκει με βρισκεις σύμφωνο!!
Στο θεμα ομως καθαρισματος εκει δεν συμφωνώ!!
Αν παρατηρησης το νομισμα θα δεις γυρω απ την μελισσα ή στα γραμματα μεσα τα υπολειματα της βρωμας που αφησαν τα προηγουμενα καθαρισματα!!
Εμενα αυτο δεν μου αρεσει!!
Οπως δεν θα μου αρεσει το αποτελεσμα που θα βγαλει ενα καθαρισμα με οδοντοπαστα πχ !!
Πολυ σωστα ειπε ενας χρηστης πριν οτι κανεις λιφτιγκν σε μια γρια 100 ετων!!
Ποιο ωραιο παραδειγμα δεν θα μπορουσε να δωθει!!
Τι να το κανω ενα ταληρο vf με τοσες χαρακιες και να γιαλυζει σαν να βγηκε απο το νομισματοκοπειο??
Εχει καμια αξια τετοια φρεσκαδα??
Ενω αν το βλεπεις ετσι σε μάτ κατασταση σου δειχνει πραγματι την ηλικια του!!
Η φυσικη του καταληξη ειναι μετα απο 200-300 και πλεον χρονια να ειναι καταμαυρο, αμα καθε εικοσι χρονια το παραλαμβανει και ενας απειρος συλλεκτης και του βγαζει την θαμπαδα αυτη και το γιαλυζει τι θα δειχνει σε 100 χρονια?? Ενα συλλεκτικο εκτρωμα προς τερψιν των ασχετων και αηδιας για τους επαγγελματιες!!
Αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sofronis8
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 43


Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 09, 2011, 11:34:28 μμ »

Θωμα καθε γνωμη για μενα ειναι σεβαστη και επειδη ειμαι και νεος στον χωρο ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε συμβουλη/παραινεση.
Θα συμφωνησω στο σημειο οτι εχουμε φοβηθει οι νεοι συλλεκτες απο τα διαφορα site που αναφερουν πως να καθαριζουμε τα νομισματα και τι πρεπει να αποφευγουμε. εγω προς το παρον τα κλειδωνω στο αλμπουμ μου και περιμενω μεχρι να αποκτησω την εμπειρια για να επεμβω (αν χρειαστει)

Για μενα ειναι καλο που γινεται τετοια συζητηση και ακουγονται διαφορετικες αποψεις και αυτο με εχει κανει να κολλησω με αυτο το φορουμ.

Καλο σας βραδυ παιδια
Σωφρονης
Καταγράφηκε
Geonet75
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 298


Οι τεχνικές διδάσκονται


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 09, 2011, 11:58:24 μμ »

Σωφρονη, κατέβα στο Μοναστηράκι πάρε 5 20άρικα Παύλου που να είναι σε σχετικά καλή κατάσταση, απλά "λερωμένα" και δοκίμασε αν θες τις διάφορες τεχνικές. Ας μην ξεχνάμε όμως ότι νομίσματα που έχουν υποστεί επεξεργασίες από μη ειδικούς συντηρητές νομισμάτων ή έργων τέχνης (κάποιο λόγο ύπαρξης έχουν κι αυτά τα επαγγέλματα...) είναι σχετικά εύκολα αναγνωρίσημα και χάνουν αρκετά απ' την αξία τους. Αν πάλι δεν σου αρέσει το αποτέλεσμα (που το ελπίζω), φρόντισε να αγοράζεις νομίσματα που εκ των πρωτέρων σου αρέσει η όψη και η πατίνα τους, τα μούτρα τους δηλαδή... Χαμόγελο
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences