Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 18, 2024, 08:48:42 πμ
Σελίδες: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 145
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΝΟΜΙΣΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΤΟΥΣ 2014 ΤΡΑΠΕΖΑ της Ελλαδος  (Αναγνώστηκε 589806 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #1545 στις: Αύγουστος 31, 2014, 07:08:25 μμ »

Ειστε εκτος θεματος. Το καινουριο 2ευρω βγαινει στις 15;
Καταγράφηκε
teutates
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2469



Προφίλ WWW
« Απάντηση #1546 στις: Αύγουστος 31, 2014, 07:12:25 μμ »

Από πού το πληροφορήθηκες αυτό;
Καταγράφηκε

athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1547 στις: Αύγουστος 31, 2014, 07:26:57 μμ »

Ειστε εκτος θεματος. Το καινουριο 2ευρω βγαινει στις 15;
Ανάργυρε, δεν υπάρχει ακόμη ανακοίνωση. Θα σε ενημερώσω. Κι αν δεν θέλεις μασούρι, θα σου στείλω όσα θέλεις.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1548 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:11:07 πμ »

Καιρό έχω να σιχτιρίσω στο θέμα.

Δουλειά δεν είχε ο Διάολος... κι έπιασε και πάλι την αρχαιότητα.
Ας βγάλουν τους 12 Θεούς, τους εκατοντάδες Ημίθεους, τους δεν ξέρω πόσους Ημίαιμους και όλους τους Χάρυ Πότερ, και ίσως κάποια στιγμή ν' ασχοληθούν και με τίποτα άλλο.
Έχουν κολλήσει Αρχαιολαγνεία, που δεν φεύγει, τον κ..λο τους να χτυπάν στο έδαφος.

ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΡΕΕΕΕΕΕ !!!
ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ, ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ... ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΜΕΓΑΛΕΙΑ !!!

ΥΓ Αλήθεια... υπήρχε άραγε Βυζάντιο ;;;  Απορία Απορία Απορία Απορία
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:39:09 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1549 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:32:10 πμ »

Προτείνω η επόμενη σειρά να βγει σε Πλατίνα των κάποιων χιλιάδων ευρώ, διαμέτρου 105mm και δεν ξέρω γω πόσου βάρους. Σε 28 τεμάχια (όσες οι χώρες της ΕΕ) και με περιμετρική επιγραφή σε 24 γλώσσες (όσες οι επίσημες της ΕΕ). Να έχει στη μια όψη ένα κατώτερο μυθικό ον... π.χ. http://www.google.gr/search?q=Σατυρος... ενδεικτικό της ισότητας, λόγω της λατρείας ακόμη και κατώτερων μυθικών μορφών ζωής. Και στην πίσω όψη έναν Εκατόγχειρα (http://www.google.gr/search?q=Εκατόγχειρας), που να έχει σε όλα του τα χέρια ανασηκωμένο το μεσαίο δάκτυλο... ενδεικτικό της ισορροπίας.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #1550 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 11:46:51 πμ »

Δεν είμαστε καθόλου εκτός θέματος.

Τι τους έπιασε και ασχολούνται μόνο με την αρχαιότητα στα νομίσματα ;;
Υπάρχει τόσο έλλειψη ιδεών και φαντασίας ;;
Κι ας δεχθούμε ότι πρέπει να τιμούμε τους προγόνους μας... που είναι η περίοδος του Βυζαντίου ;;

ΥΓ Για να πω την αλήθεια, και τα Τσολιαδάκια made in China, δε θα με χαλούσαν σε νόμισμα.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #1551 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 01:51:28 μμ »

θα μου επιτρέψετε κι εμένα μια τοποθέτηση.
Οι θεότητες, κατ' εμέ, αποτελούσαν συμβολισμούς. Μπορεί να υπήρξαν και ως βασιλιάδες ή ως θεοί ή ως εξωγήινοι κλπ αλλα προσωπικά με εκφράζουν σαν σύμβολα.
Η λέξη θεός προήλθε απο παραφθορά της λατινικής λέξης DEUS, όπως, σωστά, αναφέρθηκε.
Ο Δίας συμβόλιζε την γονιμοποιό δύναμη και φέρει δύο βαριά ονόματα, το Δίας (χωρίζει) και το Ζευς (ενώνει).
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #1552 στις: Σεπτέμβριος 01, 2014, 10:30:01 μμ »

Εμενα δεν μου αρεσει το σχεδιο και ουτε το θεμα που ειναι πολυ κοινο και θα απεχω αφου θεωρω και αχρειαστη την κοπη ενος μινι μαξι απο την στιγμη που υπαρχει η σειρα με τα μινι που ηταν σχετικα καλη κινηση. Η εκδοση του εν λογω γινεται μονο και μονο για την κερδοσκοπια και οσα τεμαχια και να βγαλουν η αποχη μου απο την εν λογω σειρα δεν αλλαζει
Καταγράφηκε
STYLOROC
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1415


Προφίλ
« Απάντηση #1553 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:53:43 μμ »

δε μπαινω στη διαδικασια να το αγορασω.οπως λεει και ο γκ νυσαφι πια με την αρχαιοτητα
ασχημο δε το λες....οχι και τπτ ομορφο....αλλα με βγαζει απο το τρυπακι να μαζευω 12 χρονια.ασε που μπορει και να μαζευτουνε και να μη δουμε του χρονου κανα μινι-μινι,σουπερ μαξι
Καταγράφηκε

La révolution hellénique: liberté, égalité, frappernité
stin31
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 429

αν ξυπνήσεις μονομιάς, θα `ρθει ανάποδα ο ντουνιάς


Προφίλ
« Απάντηση #1554 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 09:13:16 μμ »

Απλά δε το χουν, έχουμε γεμίσει με πρόσωπα. ποιητές, τραγωδούς, μουσικούς, μοιάζει σαν μια ατελείωτη σειρά με τους 100 μεγαλύτερους έλληνες.. Η αρχαιότητα δε κολλάει με τα πρόσωπα και ένα θέμα που δεν έχει σχέση με αρχαιότητα είναι συνήθως πάλι πρόσωπα.. δεν έχουν φαντασία, θα μπορούσαν να βγάλουν χίλια-δυό ωραία πράγματα απο τη μυθολογία, κάτι χρωματιστό επιτέλους με τους μύθους του αισώπου ή με μυθικά πλάσματα ή ακόμα με ναούς και τοπία.
Καταγράφηκε
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10403



Προφίλ
« Απάντηση #1555 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 10:55:49 μμ »

Κάποτε πρέπει να συμβιβαστούμε με την πραγματικότητα και να δεχθούμε κάποια πράγματα. Ο κατασκευαστής-παραγωγός βγάζει το προϊόν που έχει για πούλημα. Οποιος ενδιαφέρεται σταματά και το αγοράζει. Οποιος δεν ενδιαφέρεται απλά το προσπερνά. Κάτι σαν τις λαϊκές. Επειτα δεν είναι απαραίτητο κάποιος να τα παίρνει όλα. Το έχουμε ξαναπεί. Επιλέγει σύμφωνα με κάποιες παραμέτρους (κυρίως οικονομική ευχέρεια) και προχωρεί. Το να αφορίζουμε τα πάντα και τους πάντες μας κάνει κακό. Είναι αλήθεια ότι η ΤτΕ έχει εξελιχθεί σε έμπορο κατά τα διεθνή πρότυπα. Βγάζει συνέχεια καινούρια προϊόντα για προσπορισμό κέρδους, που είναι αδύνατο να τα προλάβει κάποιος. Ενα απλό παράδειγμα είναι τα νομισματοκοπεία της Γαλλίας και της Αυστρίας. Βγάζουν τόσα νομίσματα που είναι αδύνατο όχι μόνο να τα πάρεις, αλλά και να τα παρακολουθήσεις. Επιλέγεις ένα ή περισσότερα νομίσματα και το συλλέγεις αγνοώντας τα υπόλοιπα.
Δεν γνωρίζω αν κατάφερα να σας δώσω να καταλάβετε τη σκέψη μου. Αν ναι, καλώς. Αν όχι ζητώ συγγνώμη για την αναστάτωση.
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #1556 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:08:29 μμ »

Έτσι είναι, αγαπητέ μου, αλλά κάποιες χοντράδες, όπως το *Τύρινθα ή τα δάχτυλα του Δία που δεν θα έπρεπε να φαίνονται (στο δεξί χέρι), δεν μπορούμε να μην τις σχολιάζουμε.
Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #1557 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 11:46:57 πμ »

Όπως επίσης δε μπορούμε να μη σολιάσουμε το γεγονός ότι πάνε να το κάνουν σαν τα ΕΛΤΑ με τα γραμματόσημα. Εκδόσεις για ψύλου πήδημα. Ποσότητες ατελείωτες. Και κάθε φορά και ένα νέο συλλεκτικό είδος. Και βλέπουμε που έχει καταντήσει το σύγρονο ελληνικό γραμματόσημο. Σε λίγο θα βγάλουν τρίγωνα, τετράγωνα, πολύγωνα, ακόμη και με εν ζωή "προσωπικότητες". Σταματάω γιατί νομίζω ότι τους δίνω ιδέες  >: (Ντροπή Σφραγισμένα χείλη.
Καταγράφηκε
silahim
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5191

Σοφόν το σαφές.


Προφίλ
« Απάντηση #1558 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 01:18:31 μμ »

Κάποτε πρέπει να συμβιβαστούμε με την πραγματικότητα και να δεχθούμε κάποια πράγματα. Ο κατασκευαστής-παραγωγός βγάζει το προϊόν που έχει για πούλημα. Οποιος ενδιαφέρεται σταματά και το αγοράζει. Οποιος δεν ενδιαφέρεται απλά το προσπερνά. Κάτι σαν τις λαϊκές. Επειτα δεν είναι απαραίτητο κάποιος να τα παίρνει όλα. Το έχουμε ξαναπεί. Επιλέγει σύμφωνα με κάποιες παραμέτρους (κυρίως οικονομική ευχέρεια) και προχωρεί. Το να αφορίζουμε τα πάντα και τους πάντες μας κάνει κακό. Είναι αλήθεια ότι η ΤτΕ έχει εξελιχθεί σε έμπορο κατά τα διεθνή πρότυπα. Βγάζει συνέχεια καινούρια προϊόντα για προσπορισμό κέρδους, που είναι αδύνατο να τα προλάβει κάποιος. Ενα απλό παράδειγμα είναι τα νομισματοκοπεία της Γαλλίας και της Αυστρίας. Βγάζουν τόσα νομίσματα που είναι αδύνατο όχι μόνο να τα πάρεις, αλλά και να τα παρακολουθήσεις. Επιλέγεις ένα ή περισσότερα νομίσματα και το συλλέγεις αγνοώντας τα υπόλοιπα.
Δεν γνωρίζω αν κατάφερα να σας δώσω να καταλάβετε τη σκέψη μου. Αν ναι, καλώς. Αν όχι ζητώ συγγνώμη για την αναστάτωση.


Μπράβο Αθανάσιε για την σύμφωνη τοποθέτησή σου.
Έχω βαρεθεί να επαναλαμβανόμαστε!
Αγαπητοί συλλέκτες του ευρώ...δεν γίνετε να τα αγοράζουμε όλα,ότι βγάζει η τράπεζα Ελλάδος.
Ή οποιαδήποτε τράπεζα του κόσμου!!!!
Επιλέγουμε αυτά που μας αρέσουν αυτά που οικονομικά μας συμφέρει και φτάνει.
Η ματαιοδοξία μας, μας κάνει να τα θέλουμε όλα.  Αυτό είναι ασύμφορο και δαπανηρό.
Η τράπεζα Ελλάδος έφτιαξε συλλεκτικά νομίσματα για όλα τα βαλάντια. Ακόμα και χρυσά.
Θα την κατηγορήσουμε και γι'αυτό,επειδή δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε όλα και όλοι;;;
Ας σταματήσουμε να είμαστε εγωκεντρικοί και κακόμοιροι. Δεν πάμε μπροστά έτσι.
Ένα βήμα μπρός και δύο πίσω.

Καταγράφηκε
ouzaki
Επισκέπτης
« Απάντηση #1559 στις: Σεπτέμβριος 03, 2014, 02:07:19 μμ »

πολλές φορές η "συμβίβαση"  μας κάνει τυφλά και στάσιμα προβατα.
η ελληνική οικονομική κρίση και η κοινωνική εξαθλίωση το δείχνουν ξεκάθαρα .
κριτική και προτάσεις για καλύτερο σε όλους τους τομείς είναι το επιθυμητό .
είναι πρόοδος και δεν έχει σχέση ούτε με κακομοιριά ούτε με εγωκεντρισμό.
φιλικά
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 102 103 [104] 105 106 ... 145
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences