Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 03:52:25 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 5 ΔΡΑΧΜΑΙ 1844 ΑΘΗΝΩΝ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥ...!!  (Αναγνώστηκε 11006 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 29, 2011, 10:03:24 πμ »

Ηθελα να ξερα ποιος Μ@Κ@Κ@Σ την τρυπησε..........   Θυμός Θυμός Θυμός
Το λυπηθηκε η ψυχη μου οταν το ειδα.....Πεστε μου οτι ειναι ΜΑΙΜΟΥ  Απορία γιατι αλοιως ειναι κριμα... Ντροπή

http://cgi.ebay.de/LANZ-Griechenland-Bayern-5-Drachme-1844-Athen-Owl-MA926-/370505521536?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D8792290094051701990

Παντως ακομα και ετσι μπορει να ειναι ονειρο καποιου συλλεκτη  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 29, 2011, 02:25:06 μμ »

antonio1967,σε μπερδεψαμε,εμεις λεμε για την κουκουβαγια του 1833,του 44 εστω και φαιν-βερυ φαιν την βρισκεις ,ακριβα λιγο,αλλα σε τιμη σχεδον προσιτη,την δικια μου την αγορασα σε χιλιαρικα δραχμες,και δεν μπορω να σου πω, ακριβως τιμη τοτε,παντως2,3χιλιαρικα ευρω σημερα την βρισκεις, σε καλη κατασταση.η αθηνων του 1833 ,ειναι η σπανιοτητα,σε χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 30, 2011, 12:26:41 μμ »

πρεπει να ειναι γνησια,ειναι συνιθησμενο φαινομενο,ειδικα για τος νεους,οταν ενα νομισμα,φευγει απο την κυκλοφορια,οπως αυτο που ηταν και ασημενιο,να το τρυπανε συνηθως με καρφι σιδερενιο,για να το κανουν μενταγιον,που να ηξεραν οτι μετα απο 100-150χρονια θα αξιζει,ενα αρκετα σεβαστο ποσο μιας και ειναι,και σπανιο.διολου απιθανο ομως να ειναι κινεζικο,γιατι σην φωτο,ποτε δεν εισαι σιγουρος,με πονηρευει οτι ειναι η μερομηνια καθαρη,ενω στα πιο πολλα τρυπια,ειναι τρυπημενη,η ημερομηνια.αυτα τα νομισματα θελουν προσοχη γιατι και με τρυπα εχουν καποια αξια(ειδικα τα τλληρα του οθωνα),χαιρετω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
bpikou
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 582


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2011, 12:24:40 μμ »

Καμία άλλη γνώμη για την γνησιότητα ή μη του νομίσματος? Γιατί ακόμα και τρύπιο δεν παύει να είναι σπάνιο (αν και ξέρω την γνώμη των περισσοτέρων εδώ για τα "τουφεκισμένα") Χαμόγελο
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 05, 2011, 03:12:59 μμ »

Γνησιο ειναι , αλλα , , , ,
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 05, 2011, 08:47:50 μμ »

επειδη ασχολουμε με κατεσκευες,η τρυπα ειναι απο τρυπανι,το νομισμα φαινεται γνησιο και σε καλη κατασταση,παρολι την τρυπα,δεν μπορω να εκφερω γνωμη,για ενα αρκετα δυσκολο κομματι,γιαννης.υγ,απο κοντα δεν ξερω τι λεει?
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 05, 2011, 09:09:28 μμ »

Γιαννη δεν εγινε με τρυπανι!! Αν γινοταν με τρυπανι το αποτελεσμα θα ηταν καθαρο πεδιο οπως αυτο στην φωτο που σας δειχνω και ηταν μεχρι προσφατα δικο μου (κληροδοτημα τις συλλογης απο την Γερμανια , φανταστικο νομισμα, AU κατασταση, αλλα τρυπημενο!! Το εδωσα αμεσως, με χαλουσε )
Οπως βλεπετε στο ταληρο εχουμε πιεση κατα το τρυπημα με αποτελεσμα να κυρτωνει απο την μια πλευρα και να γουβωνει απο την πλευρα που μπηκε το καρφι!!
Εγω πιστευω οτι χρησιμοποιηθηκε ατσαλινη μπροκα ή καρφι οπως αλλιως λεγετε!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 05, 2011, 09:39:52 μμ »

γιωργο το νομισμα που δειχνεις εγινε με τρυπανι αερος,τα συνηθισμενα τρυπανια αφηνουν απο την πισω πλευρα λιγο μεταλλο οπως της φωτογραφιας του ταλληρου,γιαυτο,οταν τρυπαω αλουμινια η σιδηρο με κοινο τρυπανι,αναγκαζομαι να τα λιμαρω για να γινουν λεια και να παταει καλα η βιδα,η το αλλο μεταλλο,αν εχεις δει αυτα που τρυπουν βιαστικα οι ιδιωτες με διαφορα αιχμηρα αντικειμενα,αφηνουν πισω ακανονιστη ποσοτητα μεταλλου.το γραφω,γιατι εχω λιμαρει προφιλ για πορτες,παραθυρα κλπ,λογω επαγγελματος.το χαλκινο της φωτογραφιας ειναι τρυπημενο,με χαμηλες στροφες που λεμε,για να μην αφησει μεταλλο.ειμαι στο μαγαζι του πατερα μου απο 8 χρονων παιδακι(διακοπες,χριστουγενα,πασχα),αφου η ηλεκτροκοληση,ηταν πιο βαρεια απο εμενα.το νομισμα που εδειξες,μου θυμιζει το μεγεθος της τρυπας,ενος χρυσου ταλληρου του1876.βουλωμενο αλλα ξεχωριζε το χρωμα του χρυσου, που ειχε προσθεσει.κατα τα αλλα ηταν αψογη δουλεια,και μου το πουλαγε φιλος εμπορος,για καθαρο..χαιρετω και παλι ολη την παρεα, καλο βραδυ σε ολους,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 05, 2011, 09:44:03 μμ »

γιωργο το νομισμα που δειχνεις εγινε με τρυπανι αερος,τα συνηθισμενα τρυπανια αφηνουν απο την πισω πλευρα λιγο μεταλλο οπως της φωτογραφιας του ταλληρου,γιαυτο,οταν τρυπαω αλουμινια η σιδηρο με κοινο τρυπανι,αναγκαζομαι να τα λιμαρω για να γινουν λεια και να παταει καλα η βιδα,η το αλλο μεταλλο,αν εχεις δει αυτα που τρυπουν βιαστικα οι ιδιωτες με διαφορα αιχμηρα αντικειμενα,αφηνουν πισω ακανονιστη ποσοτητα μεταλλου.το γραφω,γιατι εχω λιμαρει προφιλ για πορτες,παραθυρα κλπ,λογω επαγγελματος.το χαλκινο της φωτογραφιας ειναι τρυπημενο,με χαμηλες στροφες που λεμε,για να μην αφησει μεταλλο.ειμαι στο μαγαζι του πατερα μου απο 8 χρονων παιδακι(διακοπες,χριστουγενα,πασχα),αφου η ηλεκτροκοληση,ηταν πιο βαρεια απο εμενα.το νομισμα που εδειξες,μου θυμιζει το μεγεθος της τρυπας,ενος χρυσου ταλληρου του1876.βουλωμενο αλλα ξεχωριζε το χρωμα του χρυσου, που ειχε προσθεσει.κατα τα αλλα ηταν αψογη δουλεια,και μου το πουλαγε φιλος εμπορος,για καθαρο..χαιρετω και παλι ολη την παρεα, καλο βραδυ σε ολους,γιαννηςτ.
μου αρεσει στο δικο σου, ειχε κανει και φρεζα που λεμε,για να μην φυγει το μεταλλο,δηλαδη,εκανε κεφαλι και απο τις δυο μεριες.
Καταγράφηκε
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 06, 2011, 12:01:10 μμ »

για μενα το θεμα ειναι να μην πληρωσεις πολλα χρηματα για ντουφεκισμενο και δεν εχεις μετα χρηματα για κατι αλλο καλο η καλυτερο

κατα την γνωμη μου στα τρυπια δεν κανεις επενδυση αλλα την τρελα σου αν πληρωσεις πολλα σιγουρα θα χασεις  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 06, 2011, 01:15:56 μμ »

σιγουρα λεωνιδα ενα τρυπιο νομισμα η γενικα πειραγμενο(απο κρικο,λιμαρισμενο,γιαλισμενο κλπ,χανει ενα τεραστιο ποσο απο την πραγματικη του αξια,αλλα πολλοι συλλεκτες,το αγοραζουν πιο πολυ απο το παθος τους, μεχρι να αγοραζουν το καθαρο.εγω τον πρωτο ασημενιο φοινικα τον αγορασα βουλομενο,απο γνωστο μου εμπορο, σε τιμη που δεν με ενοιαξε,γιατι το μονο που ελειπε απο την τρυπα, ηταν μια τελεια,το πιστευεις οτι ακομα το χαιρομαι,γιατι μου θυμιζει τα ονειρα που εκανα,μεχρι να βρω το καθαρο.κανονικα τετοια νομισματα δεν μπαινουν σε κανονικη σοβαρη συλλογη,αλλα σε ενα δευτερο αλπουμ,για τα διπλα η περιεργα,οπως τοκεν,επανοκοπες νομιμες,του οτε κλπ.εδω αλλοι συλλεγουν μονο λαθη νομισματοκοποιου,κοπιες εποχης,τοκεν,τρυπια,και αλλα περιεργα νομισματα.οπως αλλοι μονο θεματικα(με ζωα, με ιστορικα προσωπα,πλοια,πουλια,και μερικες συλλογες τετοιες εναι ομορφες,γιατι ειναι απο ολον τον κοσμο και χρονικες περιοδους.οπως κανουν και οι φιλοτελιστες.το χρημα, δεν ειναι το μονο κινητρο, για να γινει καποιος συλλεκτης.ξερω οτι και εσυ, εισαι ενας απο αυτους, απο την αγαπη σου για την ιστορια του χαρτονομισματος.σε χαιρετω,οπως και ολην την παρεα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 14, 2011, 11:24:53 πμ »

Παντως εαν δε προλαβατε βγηκε και αλλο. Κλείσιμο ματιού

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=300556529018
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
LTZORTZAK
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3405


if you are good at something never do it for free


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 14, 2011, 12:21:44 μμ »

και στο τελος θα βγει ενα κανονικο σε τρελη τιμη κλασικο γερμανικο κολπο Σαρκασμός
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 27, 2011, 11:03:59 μμ »

και στο τελος θα βγει ενα κανονικο σε τρελη τιμη κλασικο γερμανικο κολπο Σαρκασμός


Βγηκε............ Κλείσιμο ματιού

http://www.ebay.com/itm/GREECE-5-DRACHMAI-1844-OWL-CLEANED-R-R-E-/380367490072?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item588fab4c18
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 28, 2011, 10:39:46 πμ »

πουντο??


Δεν το βλεπεις αμα κανεις κλικ στο συνδεμο ??

http://www.ebay.com/itm/GREECE-5-DRACHMAI-1844-OWL-CLEANED-R-R-E-/380367490072?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item588fab4c18
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences