Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 08:18:25 πμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΠΕΝΤΟΛΙΡΟ 2005 ΣΠΑΝΙΟ & ΟΜΟΡΦΟ!  (Αναγνώστηκε 6505 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« στις: Ιανουάριος 06, 2010, 09:15:05 μμ »

Απο τις νεες κοπες αλλο ενα σχεδιο που ξεχωριζει και ειναι σπανιο ειναι αυτο του 2005 !!Σας επισυναπτω τις σχετικες φωτογραφιες!! Προσωπικα μεταξυ του 1989 και του 2005 δεν μπορω να πω οτι αυτο μου αρεσει ποιο πολυ απο το αλλο!! Το καθενα εχει την δικη του ομορφια αλλα εμενα μου αρεσουν και τα δυο εξισου!! 
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 06, 2010, 09:18:50 μμ »

Στην Ελλαδα αυτην την διαφοροποιηση του σχεδιου την εχουν ονομαση Ιπποτη !! Απο την μπροστινη πλευρα εχει την Βασιλισσα Ελισαβετ σε μεγαλη ηλικια....
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Μαντούση Κυρι
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 07, 2010, 03:07:20 μμ »

εμενα μου αρεσουν και τα δυο εξισου!! 

Και εμένα μου αρεσουν πολυ αυτα τα καινουργια σχεδια, αν και ασχολουμαι με πιο παλια νομισματα. Το αγαπημενο μου, αν και δεν εχω κανενα απο αυτα, είναι αυτο του 2002 με τον θυρεο και μετα τα αλλα δυο. Επίσης μου αρεσει πολυ αυτο του 2009 με τον Ερρικο τον VIII. Αυτο που δεν μου αρεσει καθολου, ε γουστα ειναι αυτα, είναι αυτο του 2003. (Έχω και φωτογραφιες παρακατω για οσους δεν το γνωριζουν η δεν το θυμουνται.)
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2010, 09:30:40 μμ »

Το πεντολιρο που μας δειχνεις Σωκρατη εγω προσωπικα δεν το λεω <επισημο> αν και ειναι,  διοτι ειναι αναμνηστικη κοπη!! Οταν βλεπεις να γραφουν πανω FIVE POUNDS ειναι αναμνηστικα!!Εγω προσωπικα δεν τους δινω μεγαλη σημασια αλλα στην Αγγλια ορισμενες κοπες κυκλοφορησαν σε ελαχιστα τεμαχια και καποιοι τα κυνηγουν και δινουν αρκετα χρηματα για καποια κοπη που ειχε μονο 900 τμχ !! Παντως γενικα τα τελευταια 20 χρονια υπαρχει μεγαλη εξαρση στο να κοβουν αναμνηστικες κοπες και πολλες φορες τα θεματα τους και τα σχεδια ειναι χαλια!! Αυτο που ξερω οτι κανει θραυση ειναι το αναμνηστικο πεντολιρο του 1997 με την Ελισσαβετ και τον Φιληππο Δουκα του  Εδιμβούργου για την επετειο των 50 χρονων γαμου!! Τελικα την Ελισσαβετ την αγαπανε πολυ οι Αγγλοι Μεγάλο χαμόγελο Σας δειχνω στις φωτογραφιες πως ειναι αυτη η συγκεκριμενη αναμνηστικη κοπη η οποια σημειωτεον ειναι η μονη που θα αγοραζα αν την εβρισκα σε καλη τιμη!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
sideras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 70


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 09, 2010, 11:10:02 πμ »

           
             Απο βλεπω το πεντολυρο αυτο εχει πολλη ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΧΡΩΜΑ
             με τον φιλιππο και την ελληνικη σημαια ,
             και με την ορθοδοξια που εχει μεταδωσει ο πατερας προς τον γιο καρολο που ειναι
             και κρυφο ορθοδοξος , μετα της συχνες επισκεψεις εις το αγιο ορος καθε καλοκαιρι
             σε ενα και μονο μοναστηρι, και διαμενει πανω απο μηνα συνεχεια ...............
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences