Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 12:41:53 πμ
Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: ΧΡΥΣΕΣ ΛΙΡΕΣ ''ΘΥΡΕΟΣ'' ΟΔΗΓΟΣ ΤΙΜΩΝ ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΤΗΤΩΝ  (Αναγνώστηκε 132536 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
coinmania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #105 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 03:07:56 μμ »

Τοτε ειναι καλυτερα να αγοραζω μονο καινουργιες  και οχι παλιες.
Καταγράφηκε
chris_1972
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3287



Προφίλ
« Απάντηση #106 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 04:19:50 μμ »

Τοτε ειναι καλυτερα να αγοραζω μονο καινουργιες  και οχι παλιες.
Ναι φίλε μου οι παλιές είναι παλιές, άσε που μπορεί να είναι και πιο ακριβές, αγόραζε εσύ καινούριες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Καταγράφηκε

Μη λησμονείτε ότι όλα γυρίζουν !!!!
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #107 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 04:25:07 μμ »

Σωστα παρτε νεες λιρες του κουτιου με τα λουστρα τους να γινεται γουστο.Αφηστε τις παλιες στους κουτους που τις παιρνουν μεσα στη βρωμα και τη μπιχλα
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #108 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 04:30:17 μμ »

,...........ασε Χρηστο που βλεπω οτι εχουν μεγαλυτερη αξια απο τις παλιες οποτε απο ολες τις πλευρες συμφερει.Παντως τετοια στρεβλωση μονο σε αυτη τη χωρα των θαυματων θα μπορουσε να γινει
Καταγράφηκε
coinmania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #109 στις: Οκτώβριος 07, 2016, 05:02:09 μμ »

Τοτε ειναι καλυτερα να αγοραζω μονο καινουργιες  και οχι παλιες.
Ναι φίλε μου οι παλιές είναι παλιές, άσε που μπορεί να είναι και πιο ακριβές, αγόραζε εσύ καινούριες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Ακριβες δεν μπορω οτι ηταν...τις αγορασα απο Γερμανια και η διαφορα απο Ελλαδα ειναι περιπου 12 ευρω φθηνοτερα και μπορεις να διαλεξεις οποια χρονια θελεις εως το 1998.
Καταγράφηκε
ΠΡΥΤΑΝΗΣ
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 157


Προφίλ
« Απάντηση #110 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 09:40:36 μμ »

,...........ασε Χρηστο που βλεπω οτι εχουν μεγαλυτερη αξια απο τις παλιες οποτε απο ολες τις πλευρες συμφερει.Παντως τετοια στρεβλωση μονο σε αυτη τη χωρα των θαυματων θα μπορουσε να γινει
Συμφωνώ
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #111 στις: Οκτώβριος 09, 2016, 10:07:59 μμ »

Ακριβες δεν μπορω οτι ηταν...τις αγορασα απο Γερμανια και η διαφορα απο Ελλαδα ειναι περιπου 12 ευρω φθηνοτερα και μπορεις να διαλεξεις οποια χρονια θελεις εως το 1998.

Πόσες λίρες αγοράζεις κάθε φορά φίλε μου μπορείς να μου εξηγήσεις ;
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coinmania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #112 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:09:16 πμ »

Ακριβες δεν μπορω οτι ηταν...τις αγορασα απο Γερμανια και η διαφορα απο Ελλαδα ειναι περιπου 12 ευρω φθηνοτερα και μπορεις να διαλεξεις οποια χρονια θελεις εως το 1

Καθε χρονια αγοραζω 4 με 5 λιρες.. κατα προτιμιση victoria απο εξωτερικο, γιατι στην ΤΤΕ που ειχαν μονο χτυπημενες κ δεν θελω. Τωρα που θα παω Ντουμπαι σκεφτομαι να παρω καινουργιες αλλα ποια χρονια?
Καταγράφηκε
incredible
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1696


Προφίλ
« Απάντηση #113 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 08:09:59 πμ »

2005, 2002
Καταγράφηκε
Manos1234
Επισκέπτης
« Απάντηση #114 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 09:51:57 πμ »

ναι ναι 2005 κ 2002..θα μου παρεις κ μενα απο μια???
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #115 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 10:04:52 πμ »

Θελω και εγω απο το 1990 εως το 1998 μια κάθε χρονιά.  Γίνεται;
Και αμα έχεις ευχαρίστηση γυρω στις 20 του 2005 σε bu κατασταση.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
coinmania
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 36


Προφίλ
« Απάντηση #116 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 02:17:29 μμ »

οτι θελετε....ενα τσουβαλακι θα φερω.
 Σαρκασμός
Καταγράφηκε
vlass
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 407


Προφίλ
« Απάντηση #117 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 04:09:16 μμ »

Και εγώ θέλω από 5 κομμάτια του 2002 και αλλά 5 απο του 2005  Χαμόγελο
Καταγράφηκε
silvercollector
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3



Προφίλ
« Απάντηση #118 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 02:38:50 μμ »

Καλησπερα σε ολα τα μελη. Παρακολουθω το φορουμ και ομολογουμενως ειναι εξαιρετικο και τα μελη του δινουν τον καλυτερο εαυτο τους.  Ειμαι αποκλειστικα αγοραστης και δυστυχως οι τιμες της αγορας στις χρυσες λιρες θυρεος ειναι πολυ ακριβοτερες απο αυτες που συνηθως αναφερονται. Θα ελεγα σε πολλες περιπτωσεις υπερδιπλασιες. Επισης υπαρχουν πολλοι τρελλαμενοι που ψαχνουν συγκεκριμενα πραγματα. Προσφατα μαγαζατορας απο UK μου ειπε οτι πελάτης του, εψαχνε για λιρα του 1865 με die 27 και εδινε 2000 λιρες σε μια αξιοπρεπη κατασταση και ουτε certified ουτε τιποτα (αυτο του ελειπε αυτο εψαχνε). Επισης σε περιπτωση που υπηρχε die>46, εδινε περισσοτερα απο 2000. Στην πραξη επομενως τα παντα καθοριζονται απο την ζητηση και φυσικα ποσες λιρες εχουν μεινει απο την εκαστοτε περιοδο, σε τι κατασταση και τι προσφερονται. Σαν να μην εφτανε αυτο, οι πολυ σκληροπυρηνικοί συλλεκτες ενδιαφερονται και για τα dies. Και εδω ερχομαστε και σε ενα αλλο τομεα: ποσες λιρες βγηκαν απο το συγκεκριμενο die. Εστω οτι στην συγκεκριμενη λιρα του 1865 εχουν βγει 1,450,238 λιρες και εστω οτι αυτη την στιγμη υπαρχουν ολες στο πλανητη. Εστω οτι εχουν βγει απο τα επισημα 46dies και εστω οτι εχουν βγει σε ισα μερη (ως τωρα ολες παραλογες υποθεσεις αλλα ας πουμε οτι ετσι ειναι).  Επομενως εχουμε περιπου 31 χιλιαδες απο καθε die. Για αυτο και λεω οτι απο μονο του, το εχουν βγει τοσες λιρες δεν σημαινει τιποτα. Να μην πω καν τι γινεται αν υπαρχουν και αγνωστα dies οπως ισχυριζονται οι ειδικοι απο το οποιο μπορει να βγηκαν πχ 1000 λιρες. Επομενως οι 1.5 εκατομμυρια λιρες ξαφνικα συρρικνωνονται δραματικα σε αριθμο οταν εχουμε να κανουμε με τον μικρο αριθμο του die.

 Και εννοειται οτι για τους γνωστες, ενας μεγαλος αριθμος χρυσων λιρων εχουν καταληξει απο χρυσα δοντια ως πολτοποιηση. Αντε να βρεις ποσες πραγματικα λιρες εχουν μεινει απο καθε ετος, ειδικα αν σκεφτειται οτι για τον μεσο ανθρωπο ποτε δεν υπηρχε η εννοια της συλλεκτικοτητας της λιρας με τον θυρεο


Τελος, υπαρχει φοβερη ιστοσελιδα με εφαρμογη και οπτικο οδηγο που σου αναλυει την σπανιοτητα και τα χαρακτηριστικα της καθε λιρας.

http://goldsovereignexpert.com/

Βαζετε αρχικα την χρονολογια και σας καθοδηγει
Καταγράφηκε

Χρόνιος εθισμός στα νομίσματα. Παρακαλώ βοήθεια(-:
SVcollector
Διαχειριστής
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3540


Σόλωνος 18, T:210 3644276-8088364


Προφίλ
« Απάντηση #119 στις: Οκτώβριος 13, 2016, 02:50:50 μμ »

καλωςήρθες σχεδόν συνονόματε φίλε  Σαρκασμός Σαρκασμός

Πολύ ωραία η ανάλυση σου και ο συλλογισμός σου
Υπάρχουν πολλές κατηγορίες συλλεκτών και σίγουρα μια κατηγορία είναι αυτή που ανέφερες.
Το θέμα που ανοίχτηκε από τον φίλο Milou ειναι μια τίμια προσπάθεια αλλά οι τιμές σε όλα τα νομίσματα σχεδόν είναι λάθος. Είναι πολύ δύσκολο και συνάμα υπευθυνο να φτιάξεις οδηγό τιμών.

Τώρα στα περαιτέρω , όπως σε όλα τα πράγματα στην Ελλάδα έτσι και στα νομίσματα αντιμετωπίζουμε κρίση. Το πρώτο μου χρυσό νόμισμα που αγόρασα ήταν ένας θυρεος του 44 σε xf κατάσταση. Ήμουν τόσο χαρούμενος καθώς θεωρούσα ότι αγόρασα ένα νόμισμα με μεγάλη συλλεκτική αξία. Είχα δώσει 400 ευρώ όταν η αξία της λίρας ήταν κοντά στα 300. Σήμερα που μιλάμε βλέπω θυρέους να πουλιούνται στο στέκι με 290 ...μόλις 15 ευρώ πάνω από τις κανονικές  Αυτό οφείλεται καθαρά στην αγορά της Ελλάδας η οποία δεν υπάρχει .

Είχα πάει Γερμανία πριν από 2 χρόνια και πουλούσαν θυρέους στις 500 λίρες (κατασταση XF-AU) με την λίρα τότε στα 280.
Καταγράφηκε

Σελίδες: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences