Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 08:37:01 πμ
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Ελληνικές φωτογραφίες 1940-1945  (Αναγνώστηκε 18738 φορές)
0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« στις: Νοέμβριος 09, 2013, 03:33:05 μμ »

Γεια σας!

Ξεκινάω ένα θέμα με ελληνικές φωτογραφίες του 1940-45 από τη συλλογή μου, πιάνοντας δηλαδή το '40-'41, τη Μέση Ανατολή και την Αντίσταση. Ποστάρετε κι εσείς τις δικές σας αν έχετε!

Φωτογραφίες από κάποια άγνωστη μονάδα, σε άγνωστη τοποθεσία, δυστυχώς.









Άγνωστη μονάδα και τοποθεσία, Αλβανικό Μέτωπο. "Χαρισμένη στον σεβαστό μου πατέρα, για να με θυμάται. Σωτήρης, Τ.Τ. 212, 8 Φεβρουαρίου 1941."

Όταν ανέβασα κάποτε τη φωτογραφία σε ένα διεθνές φόρουμ, ένας Ελληνοαμερικάνος αναγνώρισε σε αυτήν τον πατέρα του, τον πρώτο όρθιο από τα δεξιά, τρεις φορές τραυματία, στέλνοντάς μου στοιχεία και έγγραφά του από την πρώτη του θητεία (1937-1939) και την τρίτη (1945-1947). Δυστυχώς δε διέθετε τα αντίστοιχα για το 1940-'41.






Άνδρες της ΕΒΑ με Βρεττανούς της RAF, Ιωάννινα, 25 Ιανουαρίου 1941.






Μέση Ανατολή, άγνωστη τοποθεσία και μονάδα, 18 Ιουνίου 1942

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
Koskinas
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 39


Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 09:44:17 μμ »

Πολύ ωραίο θεμα!
Οι φωτογραφίες ειναι του παππού μού Στέλιου Οικονομοπουλου που ηταν λοχίας και ασυρματιστής στην πρώτη γραμμή στο Αλβανικό μέτωπο...













Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:56:53 μμ »

Πολύ όμορφες φωτογραφίες!

Στην πραγματικότητα μόνο η 8η, η 10η και η 11η είναι της περιόδου '36-'41. Οι υπόλοιπες είναι της περιόδου '45-'47, οπότε και πρέπει να κλήθηκε για δεύτερη ή τρίτη φορά.

Γνωρίζεις μήπως για τη θητεία του την περίοδο του Εμφυλίου;
Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
milou
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6589


«Καιρόν πρόσμενε»


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 09:15:55 μμ »

Μπραβο παιδια!!Ομορφες φωτο μιας αλλης εποχης οχι πολυ μακρινης!!
Καταγράφηκε

«Καιρόν πρόσμενε»
georok
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3122


Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 09:53:28 μμ »

Από Ελ Αλαμέιν μεριά υπάρχει καμία? Αναποφασιστικότητα
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 18, 2014, 12:36:18 μμ »

Το ξανανεβάζω το θέμα, μια και τελευταία πρόσθεσα στη συλλογή μου μερικές ακόμη φωτογραφίες από τη συγκεκριμένη περίοδο.

Αρχικά, μερικά πορτρέτα:

Ανθυπίατρος, Αθήνα, 3/11/1940



Λοχαγός, Αθήνα, 1/1/1941. Είναι ενδιαφέρον ότι λείπουν οι φλογοφόρες από τα επιρράμματά του, καθώς και το ότι ο συγκεκριμένος έχει διατηρήσει στη στολή του το ασημί διακριτικό τραυματισμού στο δεξί μπράτσο και τα χρυσαφί εξάμηνα πολέμου στο αριστερό. Τα συγκεκριμένα διακριτικά φέρονταν κατά τη διάρκεια του Α' ΠΠ και της δεκαετίας του '20, ενώ η χρήση τους είχε διακοπεί στον Β'ΠΠ. Ο Λοχαγός είναι βετεράνος των Βαλκανικών και του Α' ΠΠ.



Ένας ακόμη βετεράνος των Βαλκανικών και του Α' ΠΠ, Ταγματάρχης αυτή τη φορά. Και πάλι λείπουν οι φλογοφόρες από τα επιρράμματά του.



Αξιωματικοί και στρατιώτης, Αγρίνιο, 18/11/1940



Λίγες μέρες πριν από την παράδοση, Ιωάννινα, 13/4/1941



Αφήνω προς το παρόν για το τέλος ...ένα μικρό μυστήριο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία έχει ημερομηνία 28/3/1941. Ο εικονιζόμενος φέρει ελληνικό δίκωχο και βρετανική στολή Battle Dress pattern 1937. Ο διπλανός εικονιζόμενος φέρει την ελληνική στολή της περιόδου. Τώρα για το τι τρέχει... μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν, δυστυχώς...

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 18, 2014, 07:48:25 μμ »

Μια ακόμη που μου ξέφυγε...  Σαρκασμός Αλβανία, Γενάρης 1941.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 09:33:38 μμ »

Μερικές καινούριες φωτογραφίες από τη συλλογή:

Αξιωματικοί, Γενάρης 1941, άγνωστη τοποθεσία. Προσέξτε τα (εκτός κανονισμού) διακριτικά βαθμού στο δίκωχο, που ήταν παρ' όλα αυτά συνηθισμένη πρακτική της περιόδου.



Ανθυπολοχαγός, Τελ Αβίβ, 30 Γενάρη 1943. Προσέξτε την απουσία των φλογοφόρων ή των διακριτικών Σώματος στα επιράμματα. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το πηλήκιο, κατασκευασμένο με βάση τα βρετανικά πρότυπα προφανώς στη Μέση Ανατολή.



Κρατάω την καλή για το τέλος... Αξιωματικοί, υπαξιωματικοί και στρατιώτες, σε άγνωστη τοποθεσία και άγνωστη ημερομηνία. Νομίζω ότι πιάνει πολύ όμορφα την εικόνα του πολέμου του '40-'41. Το δύσβατο, ορεινό έδαφος, όπου μέχρι και το σκηνάκι είναι σε πλαγιά, η ηλικία των -προφανώς- επίστρατων... Ο ανθυπολοχαγός στο κέντρο είναι βετεράνος του Α' ΠΠ, κατά τη διάρκεια του οποίου -μάλλον- κέρδισε και τον Πολεμικό Σταυρό.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 10:00:29 μμ »

Αφήνω προς το παρόν για το τέλος ...ένα μικρό μυστήριο. Η συγκεκριμένη φωτογραφία έχει ημερομηνία 28/3/1941. Ο εικονιζόμενος φέρει ελληνικό δίκωχο και βρετανική στολή Battle Dress pattern 1937. Ο διπλανός εικονιζόμενος φέρει την ελληνική στολή της περιόδου. Τώρα για το τι τρέχει... μόνο εικασίες μπορούν να γίνουν, δυστυχώς...

Η (αντ)αλλαγή καπέλων στις φωτογραφήσεις δεν είναι σπάνια. Κάτι σαν δείγμα φιλίας.

Βέβαια και αυτό εικασία είναι...
Καταγράφηκε
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 17, 2014, 12:41:26 μμ »

Τις τελευταίες μέρες βρήκα μια ακόμη αναμνηστική από την παρέα της τέταρτης φωτογραφίας της ανάρτησης. Και πάλι στο ίδιο ποτάμι, την ίδια ημερομηνία... με ελαφρώς διαφορετική "σύνθεση"!

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2015, 11:39:25 μμ »

Συνέχεια με μια ακόμη φωτογραφία που έφτασε σήμερα με το ταχυδρομείο...

Πορτρέτο ενός Ανθυποσμηναγού με ημερομηνία 2/1/41.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
giorgos_p
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 940



Προφίλ WWW
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 09, 2015, 12:09:39 μμ »

Ένα ακόμη πορτρέτο ενός Λοχαγού, τραβηγμένο στην Κορυτσά. Άγνωστη ημερομηνία. Ο Λοχαγός, προφανώς έφεδρος και βετεράνος της Μικρασιατικής Εκστρατείας, υπενθυμίζει ότι οι Κανονισμοί Στολών είναι για να παραβιάζονται.

Φοράει προφανώς τη στολή που είχε την περίοδο της Δημοκρατίας, όπως δείχνουν τα κουμπιά. Οι φλογοφόρες είναι επίσης κεντητές, σε αντίθεση με τις μεταγενέστερες μεταλλικές της περιόδου 1936-1941, αν και η χρήση των πρώτων δε σταμάτησε. Στο αριστερό μανίκι φέρει τα σειρήτια των εξαμήνων πολέμου, πρακτική που επίσης δε βρισκόταν σε χρήση την περίοδο του Β' ΠΠ. Η γραβάτα έχει ...καταργηθεί, ενώ έχει ενδιαφέρον ο τρόπος με τον οποίο έχει αναρτηθεί το στέμμα και το εθνόσημο στο δίκωχο, στη θέση των κουμπιών.

Ανάμεσα στις διεμβολές των μεταλλίων και αυτή του Πολεμικού Σταυρού 1916-17, με μια πρόσθετη απονομή.

Καταγράφηκε

Η συλλογή μου στο http://ww2militaria.weebly.com
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 09, 2015, 06:35:21 μμ »

Όντως, η έλλειψη γραβάτας... σκοτώνει. :-)
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:04:07 μμ »

Και λίγη ποίηση κατά την εμφάνιση της φωτογραφίας
Καταγράφηκε
panos_v
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 614



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 09, 2015, 08:07:48 μμ »

Ασκήσεις παρελάσεως !!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences