Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 19, 2024, 05:58:33 πμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: panda 1996  (Αναγνώστηκε 8923 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 08:40:42 μμ »

τπυ 96 ηταν πλαστο.το 95 που γραφω ειναι εκ παραδρομης.Αλλωστε του 95 και 97 πιστοποιηθηκαν κανονικα.


Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 11:00:37 μμ »

Νομίζω ότι τα κατάφερα. Έβγαλα φωτογραφία με τις κάψουλες, για οι περισσότεροι δεν θέλουμε να τα βγάλουμε, αλλά και έτσι τα κοιτάμε, όταν πρόκειται να τα ψωνίσουμε κλπ.

Αριστερά ένα του 1995, από το ίδιο "πακέτο" που πιστοποίησε ο Ανάργυρος και δεξιά αυτό που δεν πιστοποιήθηκε.

Η διαφορά πάχους φαίνεται. Φαίνεται επίσης η άκρη του εσωτερικού κομματιού της κάψουλας που μπορεί να λειτιυργήσει ως "κολαούζο" (οδηγός).

Θα συνεχίσω αργότερα γιατί κάνουν "πουλάκια" τα μάτια μου από τις αντανακλάσεις και δεν βλέπω τίποτα. Στο μεταξύ μπορείτε να καμαρώσετε και το συρτάρι της Leuchtturm με τα panda μου.
Καταγράφηκε
pepos
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 2199


Ο Τολμών Νικά


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 11:06:37 μμ »

Θα μας κάνετε τώρα να ψάξουμε όλα τα panda μας.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 12:04:31 πμ »

Θα μας κάνετε τώρα να ψάξουμε όλα τα panda μας.

Δεν φταίω εγώ, ο Ανάργυρος φταίει, αυτός μας έβαλε φυτίλια! Αυτός είναι troll! (Του το χρώσταγα, χαχα...)

--------------------------------------------------------------------------

Να σοβαρευτούμε...

Κοίταξα επίσης τις ανωμαλίς που λέγαμε (που σχολιάσε και ο coll). Για αυτό με πόνεσαν τα μάτια μου (άσχετο). Τα υπόλοιπα νομίσματα είναι η μέρα με τη νύχτα. Στα πιστοποιημένα του Ανάργυρου, όλο και κάτι βλέπεις (στο αριστερό, δεξιά από την αξία). Αλλά όχι στην έκταση των νομισμάτων που έδειξα εγώ στην αρχή...

Συμπεράσματα:

1. Οι "ανωμαλίες" είναι ανησυχητικό σημάδι. Στις γνήσιες κοπές δεν δικαιολογείται τέτοια χαμηλή ποιότητα σαν των νομισμάτων που έδειξα.

2. Ακόμα και από "αξιόπιστους" εμπόρους δεν ξέρεις το μπορεί να περιμένεις. Όλα τα νομίσματα που βλέπετε εδώ τα έχω αγοράσει από τον ίδιο Κινέζο, μαζί με μερικά ακόμα. Ίσως να τα έχω αγοράσει και στην ίδια συναλλαγή. Τα 1996 φαίνονται όλα προβληματικά στα ίδια σημεία. Τα 1995 και 1997 φαίνονται εντάξει. Δεν μπορώ να θυμηθώ τι άλλα είχα αγοράσει από αυτόν, θα κοιτάξω τα κιτάπια μου και θα δω.

3. Αν το ήξερε ότι τα 1996 που πουλούσε είναι προβληματικά ή όχι (και αν τα έλεγξε επαρκώς), αυτό, φυσικά...

4. Αν θέλετε να είστε 100% σίγουροι για τα panda σας, ελέγξτε τα ένα-ένα εξονυχιστικά. Προσέχετε τα μάτια σας (βάλτε γυαλιά ηλίου, ξέρω-γω).

5. Στο τέλος, βαράτε τον Ανάργυρο, όχι εμένα...
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 12:17:55 πμ »

Για να έχετε δικαιολογία να βαρέσετε και εμένα, θα σας γράψω την ετυμολογία της λέξης "κολαούζος" ή "κολαούζο".

Η λέξη είναι τούρκικη. Kalavuz είναι ο οδηγός ή ξεναγός. Όχι ο οδηγός αυτοκινήτου ή μουλαριού, αλλά ο οδηγός που σε πάει από το ένα χωριό στο άλλο ή ο οδηγός που σε βοηθάει να βάλεις μια βίδα σωστά.

Τω καιρώ εκείνω, που δεν υπήρχαν δρόμοι και ταμπέλες, για να πας από το ένα χωριό στο άλλο, έπρεπε να βρεις οδηγό να σε πάει για μην χαθείς. Αυτό εννοεί και η παροιμία, "χωριό που φαίνεται, οδηγό δεν θέλει".

Τέλος, σε μηχανουργεία κλπ θα βρείτε ένα σωρό εργαλεία κολαούζους (ή κολαούζα), που χρησιμεύουν ως οδηγοί για τη σωστή τοποθέτηση εξαρτημάτων κλπ.

Επιπλέον κολαούζος σημαίνει "κάποιος που σου κολάει συνεχώς από κοντά". Δεν ξέρω αν αυτή η δεύτερη έννοια υπάρχει και στα Τούρκικα ή την προσθέσαμε εμείς. Στα Ρουμάνικα που υπάρχει η λέξη calauz, δεν έχει αυτή τη δεύτερη έννοια, αλλά μόνο την πρώτη.

Πιθανολογώ ότι, είτε "παρετυμολογήσαμε" τη λέξη από την κόλα και το κόλημα, είτε την επεκτείναμε στον "παρατρεχάμενο" που θέλει με το ζόρι να μας προσφέρει υπηρεσίες οδηγού κλπ.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2013, 12:32:27 πμ από sac » Καταγράφηκε
coll
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 3735


Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 12:35:28 πμ »

Aντε Γιωργη μια και εχω καλες σχεσεις με την θαλασσα να συμπληρωσω οτι <κολαουζος> λεγοταν το σχοινι με το οποιο δενοταν ο δυτης (την εποχη των σκαφανδρων)ως ομφαλιος λωρος για να τον κρατα σε αμεση επαφη με την βαρκα εχοντας παραλληλα ενα μετρο βαθους.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 12:41:45 πμ »

Πολύ καλές φωτογραφίες και πολύ όμορφο νόμισμα! Αψεγάδιαστο!

Ξεγελαστήκαμε και οι δύο στο ίδιο σημείο. Για το πάχος δεν μπορούσες να ξέρεις, αλλά οι μήτρες ήταν πολύ φθαρμένες (ή κακοφτιαγμένες) για γνήσιο νόμισμα.

Να ρωτησω κατι αφου το εχετε στο χερι.
Αυτα που μοιαζουν με πορους ,ή γρανζουνιες, στο πεδιο στο πρωτο τι ειναι;;;

Για πείτε απόψεις, ρε λεβέντες (και κυρίες), αυτό οφείλεται στις μήτρες, στους δίσκους ή στην πρέσα (σε φτηνότερη και πιο αδύνατη πρέσα); Ή στην ελλειπή "συντήρηση" (καθάρισμα κλπ)

Αν δεν παρουσιάσετε αρκετές απόψεις, σας απειλώ ότι θα σας γράψω την ετυμολογία της λέξης "λεβέντης"!

Aντε Γιωργη μια και εχω καλες σχεσεις με την θαλασσα να συμπληρωσω οτι <κολαουζος> λεγοταν το σχοινι με το οποιο δενοταν ο δυτης (την εποχη των σκαφανδρων)ως ομφαλιος λωρος για να τον κρατα σε αμεση επαφη με την βαρκα εχοντας παραλληλα ενα μετρο βαθους.

"Οδηγός" και το σκοινί. Ό,τι μαθαίνουμε, καλό είναι :-)
Καταγράφηκε
ellinas
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 7636


Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 12:46:46 πμ »

Aντε Γιωργη μια και εχω καλες σχεσεις με την θαλασσα να συμπληρωσω οτι <κολαουζος> λεγοταν το σχοινι με το οποιο δενοταν ο δυτης (την εποχη των σκαφανδρων)ως ομφαλιος λωρος για να τον κρατα σε αμεση επαφη με την βαρκα εχοντας παραλληλα ενα μετρο βαθους.
Σωστος και να το παω και λιγο παρακατω επειδη ο δυτης που κατεβαινει με χρηση αναπνευστικης συσκευης πρεπει να εχει οπωσδηποτε δευτερο ατομο στην βαρκα για να τον επιβλεπει και να παρεμβει σε περιπτωση που ο δυτης χρηζει βοηθειας και αυτος λεγετε κολαουζος η και κολαουζιερης
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences