Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 24, 2024, 04:32:22 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: sac  (Αναγνώστηκε 31223 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
iapwnas
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1702



Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:43:44 μμ »

Δες το μηνυμα του Νικου ποσο ομορφα διατυπωθηκε. Παραγραφο-παραγραφο με λιγες λεξεις απλο κατανοητο κειμενο. Ευαναγνωστο. Κατανοητο απο τον μεσο αναγνωστη. Ουτε παραθεσεις οπως κανεις εσυ ουτε φιλοσοφιες. Γραφε απλα ελληνικα κατανοητα.

Τις αποψεις και τις θεσεις του Νικου τις καταλαβα, οι δικες σου δεν βγαζουν νοημα. Λοιπον για να μην το κουραζουμε δεν θα κατσω να σου γραφω να μου απαντας (ετσι θα το πας), καταλαβες καλα τι θελω να πω και τι εννοω.

Γραφε απλα. Φιλικα Στελιος.
Καταγράφηκε

Ουαί τοις ηττημένοις
zobels
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1991


~Τα πάντα ρει~


Προφίλ WWW
« Απάντηση #61 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:44:51 μμ »

Να σου στέλνω ένα γλυφιτζούρι κάθε μέρα να είσαι καλό παιδί (κ.Βιβλιοφάγε)
Ρε Μπαγάσα προσωπικά σε "Πάω Πολύ" αλλά μείνε καμιά φορά εγκρατής..............όχι τίποτα άλλο σε θεωρώ πολύ Αινιγματικό και μετά προβληματίζομαι all over the time!!!!!
Φιλικά πάντα.
Υ.Γ : Στο συγκεκριμμένο θέμα , θίγεις το μέλος Νίκος, λές για κ########ς και μασώνος (με Ω)...........για νομίσματα μλμ και όχι πολιτικές πεποιθήσεις.
Καταγράφηκε

ANTONIO1967
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 6928

H γνώση είναι δυναμη


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:45:02 μμ »

1. Δεν είναι σωστό να σβήνεις απόψεις επειδή δεν τις καταλαβαίνεις.

2. Έγραψα στον Νίκο ότι ο τρόπος που μιλάει θυμίζει προπολεμικό καθαρευουσιάνο καθηγητή που αδυνατεί να αποδεχτεί την πρόοδο. Επίσης, ότι τα αντιαμερικανικά του αισθήματα δεν μπορεί να αποτελούν επιχειρήματα κατά των slabs.


Πού είναι το άσχετο;;;;;;

Φιλε μου γραφε οπως γραφεις τωρα απλα και καθαρα.....δεν ειναι μονο ενας που δεν σε καταλαβαινει ...η πλειοψηφια προσπαθει να σε μεταφρασει οταν γραφεις με αποτελεσμα τα μνμ σου να θεωρουνται ασχετα και δυσνοητα στους περισσοτερους.

Και κυριως γραφε οταν εχεις να πεις κατι σχετικο με το θεμα που γραφεις. Ουκ ολιγες φορες ξεκινας ενα μνμ σου γραφοντας απο μονος σου "ασχετο". Ε αφου ειναι ασχετο μην το γραφεις τελικα....

Φιλικα
Καταγράφηκε

Δεν θα είναι πάντα καλοκαίρι θερίστε όσο είναι νωρίς !!
antonis chaniotis
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5489


Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:48:19 μμ »

 ρε συ sac σου μιλανε με τοσο γλυκα λογια και ευγενικα οι κυριοι με τα μπλε που .......θα ηθελα να τους πλακωσω στο ξυλο αλλα ειναι ολοι φιλαρακια.....δεν καταλαβαινεις οτι γινεσε κουραστικος  Απορία
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #64 στις: Ιούλιος 26, 2014, 10:51:36 μμ »

Να απαντήσω σε εσάς που εκτιμώ:

Υ.Γ : Στο συγκεκριμμένο θέμα , θίγεις το μέλος Νίκος, λές για κ########ς και μασώνος (με Ω)...........για νομίσματα μλμ και όχι πολιτικές πεποιθήσεις.

Αν το πρόβλημα είναι ότι θίχτηκε ο Νίκος, προφανώς θα του ζητήσω συγγνώμη και θα το διαγράψω. Πιστεύω όμως ότι είναι ο μόνος που το κατάλαβε. Ότι το σχόλιο δεν ήταν ούτε πολιτικό, ούτε θρησκευτικό.

Στον Αντώνη (1967) απαντάω κατ' ιδίαν.

Το "δια ταύτα", όμως είναι:
Έστω ότι κάποιοι (οι περισσότεροι) δυσκολεύονται να καταλάβουν τις απόψεις μου και κουράζονται να τις διαβάζουν. Μπορεί να είναι αυτό αιτία για να διαγράφονται;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2014, 11:15:00 μμ από sac » Καταγράφηκε
nikos11
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1331


Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιούλιος 26, 2014, 11:28:17 μμ »

Μα είπα και εγώ, μόνο εγώ δεν καταλαβaίνω το sac Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών
Λοιπόν φίλε γράφε πραγματικά ότι θέλεις, σαφώς είναι δικαίωμά σου και άλλωστε δίνεις μια διαφορετική πιό φιλοσοφική πινελιά στο Στέκι...
Καταγράφηκε
Νίκος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 616


Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιούλιος 27, 2014, 08:11:36 πμ »

Όταν στο διάλειμμα κόβεται τσόντα στη συνέχεια και παραλείπονται βασικά στοιχεία του έργου, δημιουργούνται "αναστατώσεις".

"6 χρόνια στο δημοτικό 6 χρόνια στο γυμνάσιο, 6 χρόνια στο πολυτεχνείο, 6 χρόνια στο εξωτερικό, 6 χρόνια μέχρι να πάω σχολείο.... τ άλλα έξι χρόνια που χάθηκαν..." η τσόντα που λείπει δια λόγου Τσάκωνα.

Η έκφραση βασιλοκομ#####στής πήρε νέα διάσταση στα λόγια του Διαμαντόπουλου. Μασώνος (με ω) και κομ#####στής.

Όμως πόσοι αντέχουν την "αλήθεια ρε, την αλήθεια!!!!"

και επειδή υποσχέθηκα ότι δεν θα μιλήσω ξανά για το θέμα, το έβαλα στο "γύψο". (Εξάλλου μάλλον άλλοι τα βάζουν στο "γύψο" και δεν θέλουν κουβέντα)

Σ.Σ. (και όχι Υ.Γ) Δεν παρεξηγήθηκα και ούτε αισθάνθηκα ότι με πρόσβαλε ο Γιώργος με τις παραπομπές του. Έτυχε να γνωρίζω τη κινηματογραφική ταινία.
(Όσο αφορά για το "γύψο" αναφέρομαι στο λόγο του ακραιφνούς ελληναρά Γ. Παπαδόπουλου).



 

Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #67 στις: Ιούλιος 27, 2014, 11:19:01 πμ »

Εξαρτάται πως τη μετράει ο καθένας τη πρόοδο.
Δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά η συζήτηση πάει σε άλλα ωραία μονοπάτια...

Αλλά να χρησιμοποιούμε το σλαμπάρισμα για μέτρο προόδου...

Με τη "μετάφραση" αλλάζει αυτό που λέω.

Να ακούει ο γιος σου Boney M και να φοράει μυτερές μπότες δεν ξέρω αν είναι πρόοδος (κανείς δεν ξέρει). Αλλά δεν λύνεις κανένα πρόβλημα αν πετάξεις τις μπότες στον δρόμο.

Ο τρόπος που μιλάς αδυνατίζει τα επιχειρήματά σου. Ένα από τα πρώτα πράγματα που μας είπαν στο πανεπιστήμιο στο μάθημα της Παιδαγωγικής, είναι να προσπαθούμε να μπούμε στον κόσμο των μαθητών μας για να τους διδάξουμε και όχι να προσπαθούμε να τους φέρουμε στον δικό μας κόσμο. Το να προσπαθείς να φέρεις τους άλλους στον δικό σου κόσμο θυμίζει αυτισμό (υπερβολή του καθηγητή, αλλά πετυχημένη).

Δυο παρατηρήσεις, καθαρά προσωπικές.

- Δεν προσπαθώ να μπω στον κόσμο του καθενός εδώ μέσα, γιατί με κουράζει πολύ και δεν αξίζει τον κόπο. Προσπαθώ να μπω στον κόσμο πέντε ή δέκα ανθρώπων μόνο, γιατί για αυτούς αξίζει τον κόπο.

- Εύχομαι να καταφέρεις να συνεννοηθείς με ανθρώπους που δεν καταλαβαίνουν τι λες.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιούλιος 31, 2014, 12:33:50 μμ »

Τώρα πάντως που γύρισα από τα γενέθλια εδάφη αλλά έκανα και μια περιπλάνηση στα γύρω.... Αμαλιάδα, Κουρούτα, Αρχ. Ολυμπία και αλλού κατάλαβα και είδα πιο καθαρά μετά από χρόνια απουσίας πόσο βρωμογυφτοπεριοχή είναι (λόγω ανθρώπων βέβαια), κρίμα και έχει τόσο όμορφα μέρη η περιοχή... Βέβαια ξέρω  τους ανθρώπους της περιοχής καλά και για να ανάψω λίγο τα αίματα γιατί βλέπω νέκρα στο στέκι, λέω καλά που θα λείψεις ολίγο...  καιρό από το στέκι ώστε να ησυχάσει ο τόπος φίλε μου και πατριώτη sac.! Πρέπει να γράψω κάτι για να πάρει μπρος το στέκι ... άρα εσένα θα βρω μια και σε έχω συμπαθήσει ιδιαιτέρως σαν πατριώτες που είμαστε και δεν το γνώριζα πριν διαβάσω το ανάλογο ποστ (δεν μπορεί εσύ αμέσως θα απαντήσεις!! Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο)
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:30:37 πμ »

Τώρα είδα το παραπάνω μήνυμα.

Θεωρώ τον εαυτό μου "Αλβανόγυφτο" και όχι (και καλά) καθαρό Έλληνα, επειδή ο πατέρας μου ήταν από τον Αητό της βόρειας Μεσσηνίας και η μητέρα μου από την Αμαλιάδα. Πιθανόν να έχω και Φράγκικα γονίδια από την εποχή των Βιλεαρδουίνων. Κάπου σε κάποια γωνία θα έχουν μείνει και μερικά ελληνικά...

(Από "τους ιππότες της Ανδραβίδας και τους πασάδες της Γαστούνης", ξεπέσαμε... εκεί που περιγράφεις. "Πάλι με χρόνια, με καιρούς", όμως, κάτι θα γίνει.)

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον επικρατούν τα γονίδια του πατέρα μου και με "φτιάχνει" το κατσάβραχο, παρά ο κάμπος.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #70 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 07:38:32 πμ »

Δύο λεπτομέρειες που σβήστηκαν γιατί μπλέξαμε με τη θρησκευτική προπαγάνδα.

Η λέξη θεός προήλθε απο παραφθορά της λατινικής λέξης DEUS, όπως, σωστά, αναφέρθηκε.
Ο Δίας συμβόλιζε την γονιμοποιό δύναμη και φέρει δύο βαριά ονόματα, το Δίας (χωρίζει) και το Ζευς (ενώνει).

Όλες οι λέξεις (θεός, deus, Ζευς, Δίας) προέρχονται από παλιότερη κοινή ρίζα. Κάτι σαν ZDEUS (γεν. ZDEOS) που έγινε ΖΕΥΣ (γεν. ΔΙΟΣ). Οπότε το τελευταίο που λες δεν στέκει.

(Υπάρχουν επιφυλάξεις αν το "θεός" προέρχεται και αυτό από την παραπάνω ρίζα ή αν ετυμολογείται αλλιώς.)

-------------------------------------------

ΥΓ Αλήθεια... υπήρχε άραγε Βυζάντιο ;;;  Απορία Απορία Απορία Απορία

Επαναλαμβάνω ότι σήκωσα το γάντι και "αντιρρώτησα" αν "υπάρχει Ελλάδα". Αν είμαστε Έλληνες απόγονοι Ελλήνων ή ελληνόφωνοι Βυζαντινοί απροσδιόριστης καταγωγής.

Ερώτημα που ζευγαρώνει από τη φύση του με το ερώτημα αν οι Ρουμάνοι και οι Βλάχικες εθνικές ομάδες κατάγονται από τους Δάκες και τους Γέτες ή είναι και αυτοί με τη σειρά τους λατινόφωνοι Βυζαντινοί.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 08:10:11 πμ »

Να πιάσουμε και λίγο την ουσία.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση διαμαρτυρήθηκα γιατί εξέφρασα άμεσα άποψη σχετική με το θέμα, που διαγράφτηκε επειδή παρανοήθηκε.

Όταν αυτά που γράφω είναι πράγματι άσχετα με το θέμα δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να διαγράφονται.

Έχω όλη την καλή διάθεση να διαγράφω μόνος μου ό,τι είναι άσχετο. Ακόμα περισσότερο, ό,τι αποτελεί "καυγά". Αλλά να το κάνει και η "άλλη πλευρά". Αλλιώς, μην ξαναζητήσει κανείς ευθύνες μόνο από εμένα, γιατί δεν θα απαντήσω.

Δες το μηνυμα του Νικου ποσο ομορφα διατυπωθηκε. Παραγραφο-παραγραφο με λιγες λεξεις απλο κατανοητο κειμενο. Ευαναγνωστο. Κατανοητο απο τον μεσο αναγνωστη. Ουτε παραθεσεις οπως κανεις εσυ ουτε φιλοσοφιες. Γραφε απλα ελληνικα κατανοητα.

Τις αποψεις και τις θεσεις του Νικου τις καταλαβα, οι δικες σου δεν βγαζουν νοημα. Λοιπον για να μην το κουραζουμε δεν θα κατσω να σου γραφω να μου απαντας (ετσι θα το πας), καταλαβες καλα τι θελω να πω και τι εννοω.

Γραφε απλα. Φιλικα Στελιος.
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 11:51:12 πμ »

τη μόνη λέξη με zd που ξέρω είναι η ''ζντγκατάψυξ''. Πολύ αυθαίρετα τα λες Σακ και δεν με πείθεις, προσωπικά. Κρατάω πάντως τα όσα λες για περαιτέρω έρευνα και μελέτη.
Καταγράφηκε
sac
Επισκέπτης
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 12:28:52 μμ »

Πρόχειρα βρήκα μπροστά μου αυτό:

Νεοελληνική ορθογραφία: Τόμος Α' Ιστορία, θεωρία
Γιώργος Παπαναστασίου
Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη, 2013
216 σελ.
ISBN 978-960-503-362-0

σελ. 86

(Η αρχική έκδοση είναι από το Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυλλίδη)

----------------------------------------------------

Και οπωσδήποτε:

Ιστορία της ελληνικής γλώσσας

Από τις αρχές έως την ύστερη αρχαιότητα

Ignacio - Javier Adiego, Στέλιος Ανδρέου, Κώστας Βαλάκας, Σοφία Βασιλάκη, Χρυσούλα Βεληγιάννη - Τερζή, κ.ά.
επιμέλεια: Α. - Φ. Χριστίδης

Ινστιτούτο Νεοελληνικών Σπουδών. Ίδρυμα Μανόλη Τριανταφυλλίδη
Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας
2008
1213 σελ.
ISBN 978-960-231-094-6, [Κυκλοφορεί]
Τιμή € 63,90

(1213 σελίδες και σκληρό εξώφυλλο, μιλάμε για τσιμεντόλιθο να χτίσεις σπίτι...)

---------------------------------------------------

Άσχετο: Θυμάμαι ότι είχα την τύχη να παραστώ στην παρουσιάση αυτού του βιβλίου. (Δεν πάω σε τέτοιες εκδηλώσεις, μόνο δύο-τρεις φορές στη ζωή μου.) Την παρουσίαση έκανε ο Κριαράς, τότε 102 χρονών.

Θυμάμαι την συγκίνησή του όταν είπε ότι ο επιμελητής του έργου Χριστίδης, καθώς και οι μισοί συντελεστές του, είχαν πεθάνει και δεν πρόλαβαν να το δουν "με σάρκα και οστά". Για τους υπόλοιπους τόμους (από την ύστερη αρχαιότητα ως σήμερα) ...

Πριν από μερικές ημέρες πέθανε και ο Κριαράς σε ηλικία 107 ετών (κλεισμένα).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 02, 2014, 12:54:58 μμ από sac » Καταγράφηκε
Qspiros
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 216

Η σπηλιά που φοβάσαι να μπεις, κρύβει τον θησαυρό


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 02, 2014, 04:58:05 μμ »

μια παρενθεση μονο και μια διορθωση, μην ξεχνατε οτι τα αρχαια Ελληνικα προυπηρχαν των λατινικων επομενως ειναι αδυνατο η λεξη θεος να προηλθε απο το deus οπως αναφερθηκε παραπανω...
το σωστο παντως ειναι πως το deus προηλθε απο το ονομα του θεου Δια
σας επισυναπτω το βιβλιο του Walter Burkert "αρχαια Ελληνικη θρησκεια" για περισσοτερες σχετικες πληροφοριες επι του θεματος ωστε να μην μακρυγορησω.
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6 7
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences