Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 28, 2024, 08:58:26 μμ
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Πλήρες συλλογή κυπριακών αναμνηστικών από το 1970 ως σήμ  (Αναγνώστηκε 11438 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:30:13 μμ »

καλά ρε παιδια λέτε αυτες τις τιμές αλλά ποτε τις πιάνουν?
τώρα μέχρι και στο εβαυ που θεωρητικά κλείνουν πιο ψηλα ο τρίτωνας πρόσφατα δείτε πόσα έκλεισε

http://www.ebay.com/itm/111182669995?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

επίσης δεν μπορώ να πω οτι το δίλιρο μακαρίου είναι 600 ούτε το τάλαντο αξίζει 3500 βέβαια τάλαντα έφτασαν ως εκεί και πιο ψηλά αλλά πλέον με την κρίση και την πτώση του χρυσού δύσκολο να πάει εκεί
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
criskal
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 194



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:41:31 μμ »

Οι τιμες ειναι οπως τις εγραψε ο kypronumis και δυσκολα βρισκεις φθηνοτερα.Τωρα, ειναι φυσικο λογω κρισης να προκυπτουν ευκαιριες,αυτο δεν συνεπαγεται ομως οτι η τιμη που πωλειται ως ευκαιρια, ειναι και η τιμη της αγορας.Φθηνοτερα δεν πουλα κανεις,ολοι προτιμουν να τα κρατησουν και να περιμενουν.Eδω το επισημο κρατος ζητα για 8 γραμμαρια νομισμα 600 ευρω,γιατι λοιπον τα αλλα να πουληθουν φθηνοτερα?
Καταγράφηκε

θελω να γυρισω στα παλια
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:47:29 μμ »

Οι τιμες που εδωσα ειναι ενδεικτικες και δεν νομιζω να ειναι πολυ μακρυα απο την πραγματικοτητα. Μην κολλας σε μεμονωμενες περιπτωσεις. Ηταν για να δειξω οτι κοντα στα 8 χιλιαρικα ειναι μονο τα χρυσα και αν πιασεις ασημενια και χαλκονικελια θα βγεις πολυ περισσοτερο
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 12:55:44 μμ »

Ποια ειναι δηλαδη η δικη σου αποψη Φωτη περι τιμων? Και ποσο σου ειπαν εαν επιτρεπεται για πληρη συλλογη αναμνηστικων και ξαφνιαστηκες?
Καταγράφηκε
Αντωνης
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 652

Τι κανεις μπαρμπα?? κουκια σπερνω....


Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 01:04:52 μμ »

Εγω πιστευω οτι δεν ειναι πολλα τα λεφτα αλλα η εποχες χαλια  Κλείσιμο ματιού Στα επομενα χρονια θα εχει καλες ευκαιριες  Έκπληξη
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:05:00 μμ »

Μου είπανε 18χιλιάδες!!!!

Δεν νομίζω κανένας μας θα αγόραζε μια τέτοια συλλογή που πιθανών αρκετά νομισματά να μην είναι σε καλή κατάσταση (δεν τα έχω δει προσωπικά άρα υπόθεση κάνω), αλλά όποιος ενδιαφέρεται ας μου πεί να του δώσω πληροφορίες.

Επιπρόσθετα τα 8γρ χρυσού με τιράζ 5000 και τα 8γρ χρυσού με τιράζ 1000 έχουν μια σαφέστατη διαφορά. Για αυτό τα 2 με τιραζ 750 είναι και πιο σπανια-ακριβά. Τώρα αν ο καθένας μας πουλάει στο Χ ποσό είναι δεκτό αλλά και εγώ πχ που έχω 1 τρίτωνα δεν τον πουλώ ούτε για 800 ευρώ, συνεπώς δεν θεωρώ τιμή αυτήν πουζητάνε διάφοροι αλλά αυτές που γίνονται οι πράξεις!

Ακόμη ένα παράδειγμα είναι το χάλκινο τάλαντο ξέρω για 4 πωλήσεις το 2013 3 από ελλήνες και μία από κύπριο πωλητή με τιμές 316, 388 ευρώ μια με 400 δολλάρια και αυτή στην Κύπρο 550 ευρώ. Μπορεί να έγιναν και άλλες που να μην γνωρίζω βέβαια αλλά αν ρωτήσεις 2-3 άτομα που πουλάνε θα πουν 600-800, συνεπώς δεν θεωρώ οτι η τιμή είναι αυτή. Τουλάχιστον αυτή είναι η γνώμη μου και θα ενδιαφερόμουν να ακούσω και τις δικές σας φίλοι συλλέκτες
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:40:52 μμ »

Οι 18 χιλιαδες ειναι πολυ ψηλο ποσο ειδικα για την εποχη αυτη ακομη και αν ολα τα νομισματα τα βαλουμε τιμες ταβανι. Γνωμη μου ειναι οτι το μοναδικο κυπριακο αναμνηστικο που ειναι δυσκολο και δεν το βρισκεις πλεον σε τιμη ευκαιριας ειναι το ταλαντο το χρυσο. Για το χαλκινο πιθανον να μιλας για τα του καραμητσου?? Εγω αυτο που κανω πλεον Φωτη με την οση εμπειρια εχω ειναι να δινω λεφτα ισως και πιο πανω απο αυτα που πιστευω οτι αξιζει ενα νομισμα απο την στιγμη που ειναι δυσκολο (κια'υτο ισχυει για τις πιαστρες που συλλεγω, συγκεκριμενα χρυσα και αγγλικα). Αμα ψαχνεις το νομισμα θα το πληρωσεις, αν το περιμενεις θα το παρεις φθηνοτερα.Το καλυτερο ειναι η υπομονη για να μην μετανοιωνεις μετα. Αμα δεις ομως δυσκολο νομισμα και σου αρεσει (αν και ξεφευγω απο το θεμα των αναμνηστικων) πληρωσε και παρτο δεν θα το ξαναδεις.
Καταγράφηκε
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 03:48:44 μμ »

Ακριβώς φίλε! το θέμα το άνοιξα απλά για να δώ πόσα το κοστολογούν όλα τα αναμνηστικά οι κύπριοι συλλέκτες αρκετοι δεν εκφράζουν άποψη και δεν ξέρω γιατί. Επιπρόσθετα για το χάλκινο είναι 3 που έκλεισαν εκεί τριγύρω (κάτω από 400 ευρώ).

Όσο αφόρα τιμές στα αναμνηστικά είναι εύκολο να εντοπιστούν τα δύσκολα είναι και συμφωνω μαζί σου οι πιαστρες αλλά και τα χαρτονομίσματα της αγγλοκρατίας. Εκεί έχω σχεδόν πλήρες την συλλογή των πιαστρών εκτός 4-5 πολύ δυσεύρετων, αλλά στα χαρτονομίσματα είμαι πολύ πίσω Χαμόγελο Και έχω αρκετά χρόνια μπροστά μου αν θέλω να τα έχω πλήρες
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1858


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 09:15:55 μμ »

Για τις Κυπριακες πιαστρες, εννοω τα νομισματα νομιζω θα καταφερεις να τα συμπληρωσεις αλλα για τα χορτονομισματα της Αγγλοκρατιας ειναι πολυ δυσκολο ως αδυνατο να τα συμπληρωσεις. Αν εξαιρεσεις τα χαρτονομισματα της Βασιλισσας Ελισαβετ που μπορει να τα βρεις με μεγαλη δυσκολια οπως 250 μιλς του 1960, λιρα του 1957, πεντολιρο του 1960, νομιζω του Γεωργιου του 5ου, 6ου ειναι ακατορθωτο εκτος αν εχεις μηχανη που τυπωνει χαρτονομισματα!!!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences