Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 02:41:31 πμ
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κλοπη σπανιων νομισματων του Οθωνα!!!!!  (Αναγνώστηκε 26547 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 17, 2011, 01:38:20 μμ »

Του Στέλιου απλώς το έχουν "πηδήξει" λίγο.  Γνήσιο είναι.  Θα σε πάρω τηλέφωνο να κανονίσουμε να τα πούμε από κοντα.

Φιλικα

Δημήτρης
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 17, 2011, 07:28:11 μμ »

Για πλαστα ουτε κουβεντα??? πες μας τη γνωμη σου υπαρχουν η οχι!
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 17, 2011, 07:38:05 μμ »

Πλαστό ταληρο του 51 δεν έχω δει ποτέ.  Ορισμένοι ζηλιαριδες όμως τα επικαλούνται κατα καιρούς χωρίς να έχουν καμία γνώση πάνω στο θέμα.
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 19, 2011, 09:32:12 μμ »

τελος παντων δυστυχως δεν μπορω να πω αλλα! ζηλιαρης παντως δεν ειμαι αλλα θα στεναχωρηθω πολυ αν καποια στιγμη παρω κατι που μετα θα αποδειχτει μουφα!
παντως περαν απο τα περι ζηλιας κτλ εχουν ακουστει πολλα για τα ασημενοια του οθωνα!
οι πλεον καθισυχαστικοι συνηθως ειναι οι εμποροι....... 
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 19, 2011, 09:43:48 μμ »

τελος παντων δυστυχως δεν μπορω να πω αλλα!

Γιατι δεν μπορεις να πεις αλλα Θωμα?? Στο απαγορευει κανεις?? Σε απειλουνε??
Εδω ο καθενας μπορει να λεει αυτα που πιστευει αρκει να τα λεει ομορφα διχως να προσβαλει τους αλλους Κλείσιμο ματιού
Οτι ξερεις και μπορει να βοηθησει τα μελη μας πες το αφοβα!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 19, 2011, 11:17:18 μμ »

Πές τα ζηλιάρη Θωμά... Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 20, 2011, 06:39:12 πμ »

Ρε Θωμά, δεν ενοουσα ότι είσαι εσυ ζηλιαρης!  Για τάληρα και δραχμές δεν έχω δει κόπιες.  Μισές και τέταρτα υπάρχουν αλλα ξεχωρίζουν εύκολα.  Η φήμη για τα τάληρα ξεκίνησε απο το ταληρο ενός φίλου και την άγνοια της NGC.  Το συγκεκριμένο ταληρο ήταν γνησιοτατο.
Καταγράφηκε

Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 21, 2011, 09:25:32 μμ »

Με βαση το συγκεκριμενο ταληρο μιλησα και εγω και με αφορμη αυτο εχω ξεκινησει μια σιωπιλη αναζητηση και προσπαθω να βλεπω τετοια ταληρα και να συγκρατω συγκεκριμενα χαρακτηρηστικα! μακαρι το ταληρο του φιλου να ειναι γνησιο γιατι ειναι καλο παιδι και δεν του αξιζει κατι τετοιο αλλα οπως και να χει εγω δε θα μεινω ποτε ησυχος με το θεμα οπως και με το οποιοδηποτε θεμα προκειψει!

τωρα γιατι οσα κυκλοφορημενα ταληρα εχω δει εχουν την κλασικη οδοντωση που εχουν ολα τα νομιοσματα του οθωνα ενω καποια δηθεν AU κτλ εχου την αλλη με τα πιο αραια δοντια αυτο ειναι προς αναζητηση και επιδη δεν εχω δει πολλα δειγματα θα περιμενω να δω αρκετα για να μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη!
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 21, 2011, 09:55:38 μμ »

Δηλαδη Θωμα εχεις δει νομισματα με δυο διαφορετικες οδοντωσεις??
Αυτο οντως χρηζει εξετασης!!
Οταν εχεις καταληξη σε καποιο αποτελεσμα καλο θα ειναι να μας πεις τι και τι εχεις δει ή εχεις βρει!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 21, 2011, 11:51:13 μμ »

Δυστυχως Γιωργη πολλες φορες δεν μπορει καποιος να μιλησει ανοικτα για το θεμα γιατι μετα θα γινουν μεγαλες παρεξηγησεις.
Βλέπεις αρκετοί "Παντογνώστες"..."Ειδικοί" έχουν συστήσει 2-3 "εταιριες Δολοφόνων" και δολοφονούν αρκετούς συλλέκτες "φίλους" τους οι οποιοι νομίζουν οτι αγόρασαν κελεπούρι....
Και ο Giannisst εχει δικιο που μιλαει για παρομοιες απατες σε νομισματα που υποτιθεται δεν υπαρχουν πλαστα αλλα και ο Θωμας.
Αν τα στοματα ομως ανοιξουν εχει να γινει "εμφύλιος" .
Γιαυτό Γιώργη αστο να πάει .....
Φιλικά Πάντα Θοδωρής
Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #25 στις: Μάιος 22, 2011, 05:31:05 πμ »

Έχω κρατήσει φωτογραφίες απο τάληρα του 1851 και απο τις δυο μήτρες και σε όλες τις καταστάσεις.  Στο ένα ζεύγος μητρων η ανατροπή είναι double die.  Όσο για την οδοντωση, έχετε δει οδοντωσεις σε μισές του 1855 η κάποιες άλλες ημερομηνιες?  Ολα τα κινεζικά έχουν τέλεια οδοντωση.  Στα χάλκινα του Όθωνα, απο την οδοντωση και μόνο ξεχωρίζεις τις κόπιες.  Άλλωστε για το ταλληρο του φίλου, η NGC δεν είπε ότι είναι πλαστό, είπε ότι δεν είναι σε θέση να το αξιολογήσει και διατηρεί κάποιες επιφυλάξεις.  Ήταν double die εκείνο.
Καταγράφηκε

dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 22, 2011, 05:38:00 πμ »

Δυστυχως Γιωργη πολλες φορες δεν μπορει καποιος να μιλησει ανοικτα για το θεμα γιατι μετα θα γινουν μεγαλες παρεξηγησεις.
Βλέπεις αρκετοί "Παντογνώστες"..."Ειδικοί" έχουν συστήσει 2-3 "εταιριες Δολοφόνων" και δολοφονούν αρκετούς συλλέκτες "φίλους" τους οι οποιοι νομίζουν οτι αγόρασαν κελεπούρι....
Και ο Giannisst εχει δικιο που μιλαει για παρομοιες απατες σε νομισματα που υποτιθεται δεν υπαρχουν πλαστα αλλα και ο Θωμας.
Αν τα στοματα ομως ανοιξουν εχει να γινει "εμφύλιος" .
Γιαυτό Γιώργη αστο να πάει .....
Φιλικά Πάντα Θοδωρής
Ξέρεις κάτι και φοβάσαι να μας το πεις?
Καταγράφηκε

smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 22, 2011, 11:34:59 πμ »

Αρκετοι ξερουν μα δεν μιλουν...
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 22, 2011, 11:59:36 πμ »

παιδια ετσι, δεν βγαινει ακρη,και μπαινουν και εριδες,μεταξυ μας.εχει καπου δικιο ο δημητρης,οποιος τεκμηριωμενα αποδεικνυει, οτι ενα νομισμα ειναι περιεργο,κοινως μουφα, η καποιος προσπαθει να  πουλησει τετοιο,πρεπει,κανονικα να λεγεται.μην καταντησουμε κοζα νοστρα(ο νομος της σιωπης)τα λεφτα μας χαλαμε,και σημερα,δεν ειναι εποχες για πριγκηπες,γιαννηςτ
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 22, 2011, 12:20:44 μμ »

Αν όμως Γιάννη 3-4 τέτοια νομίσματα αποδεδειγμένα έχουν πουληθεί σε συλλέκτες  από "φίλους" μας γνωστούς μας ανθρώπους της "διπλανής" συλλεκτικής πόρτας που κάνοντας κόμμα προσπαθούν να πείσουν τον παθόντα ότι το νόμισμα είναι σωστό.Και μετά μπαίνουν στα φόρουμ και Διαρρηγνύουν τα ιμάτιά τους ότι τέτοιο πράγμα δεν υπάρχει και όποιος σου πει παθόντα ότι το νόμισμα δεν είναι σωστό να τον φέρεις να το πει μπροστά μας και άλλα τέτοια έξυπνα....Τι να κάνεις Γιάννη μου?Απορία
Και τι να πεις....Μερικές φορές όμως καλά παθαίνουμε με αυτούς που πάμε και μπλέκουμε...

Φιλικά Πάντα Θοδωρής
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 [2] 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences