Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Μάρτιος 29, 2024, 02:58:31 πμ
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Κλοπη σπανιων νομισματων του Οθωνα!!!!!  (Αναγνώστηκε 26424 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
NMS
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 4377


Προφίλ
« στις: Απρίλιος 09, 2011, 12:16:03 πμ »

Καλησπερα σε ολους!

Ενας πολυ καλος φιλος και συλλεκτης που πολλοι γνωριζεται, ο Στελιος (ο STEL2), εστειλε 2 γραμματα με κουριερ στο εσωτερικο....

Απο Χανια για Πελοποννησο το ενα και για βορεια Ελλαδα το αλλο, στι 24 Μαρτιου! Δυστυχως και στα 2 καλπηκε το περιεχομενο! οι παραληπτες τα ανοιξαν μπροστα στο κουριερ για να διαπιστωσουν οτι οι φακελοι δεν ειχα τιποτα μεσα, ενω δεν φαινονταν παραβιασμενοι! Η εταιρεια δεν αναλαμβανει ευθυνη...... δυστυχως!

Ο ενας φακελος περιειχε μεσα 2 σπανια (και γνησια) ταληρα του Οθωνα, αυτο του 1844 και αυτο του 1851!

εικαζουμε οτι αυτος που τα εκλεψε θα προσπαθησει να τα πουλησει!

Παρακαλω, αν τα νομισματα εμφανιστουν καπου, ειδοποιηστε μας, ειτε εμενα ειτε τον Στελιο απευθειας!

παραθετω φωτογραφιες των νομισματων για να τα δειτε....

ταλληρο του 1844





ταλληρο του 1851





ευχαριστω!
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 15, 2011, 11:15:49 πμ »

Καλησπερα σε ολους!

Ενας πολυ καλος φιλος και συλλεκτης που πολλοι γνωριζεται, ο Στελιος (ο STEL2), εστειλε 2 γραμματα με κουριερ στο εσωτερικο....

Απο Χανια για Πελοποννησο το ενα και για βορεια Ελλαδα το αλλο, στι 24 Μαρτιου! Δυστυχως και στα 2 καλπηκε το περιεχομενο! οι παραληπτες τα ανοιξαν μπροστα στο κουριερ για να διαπιστωσουν οτι οι φακελοι δεν ειχα τιποτα μεσα, ενω δεν φαινονταν παραβιασμενοι! Η εταιρεια δεν αναλαμβανει ευθυνη...... δυστυχως!

Ο ενας φακελος περιειχε μεσα 2 σπανια (και γνησια) ταληρα του Οθωνα, αυτο του 1844 και αυτο του 1851!

εικαζουμε οτι αυτος που τα εκλεψε θα προσπαθησει να τα πουλησει!

Παρακαλω, αν τα νομισματα εμφανιστουν καπου, ειδοποιηστε μας, ειτε εμενα ειτε τον Στελιο απευθειας!

παραθετω φωτογραφιες των νομισματων για να τα δειτε....

ταλληρο του 1844





ταλληρο του 1851





ευχαριστω!
ως προς την κλοπη δεν μπορω να εκφερω γνωμη,αλλα ως προς την γνησιωτητα?το πιο απλο κοιταξτε το πεδιο μεταξυ,του βασιλευς-της,του ταλληρου του 51,και γενικα την ολη εικονα του νομισματος,θυρεος,περιφερεια κλπ.για το αλλο αν το εβλεπα απο κοντα,θα ημουνα και για αυτο σιγουρος,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 15, 2011, 01:34:13 μμ »

Γιαννη ιναι γνωστο οτι τα νομισματα αυτα ειναι κακες κοπες αφου εγινα στο νομισματοκοπειο των Αθηνων.Επισης τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν δεν ηταν και τα καλυτερα.Εδινες ξενα νομισματα και επαιρνες κερματα.Πολλα εχουν κοπει σε δισκους αλλων φθαρμενων νομισματων.Οποτε πολλα δικαιολογουνται.Γιαννη μην εισαι τοσο καχυποπτος με τα νομισματα και βλεπεις παντου πλαστα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2011, 03:29:37 μμ από epop » Καταγράφηκε
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 15, 2011, 03:30:11 μμ »

Φυσικη ομοιομορφη φθορα σε ολο το νομισμα
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 16, 2011, 07:30:43 πμ »

το κενο, μεταξυ του βασιλευς,και το, της, αν ειναι φυσικη φθορα,οπως και το στεμα που τα στοιχεια ουτε καν ακουμπανε,μεταξυ τους, και η περιφερεια μοιαζει, σαν τις κακο κτυπημενες ελληνικες κοπιες,εποχη,1985-95,τοτε εχεις δικο,αλλα εμενα η -προσωπικη- μου γνωμη,ειναι οτι ειναι και κοπια και βουλομενο,(ειχαν κοπει και τεταρτα του 55, και μισοδραχμα),αν μεγενθυνεις και την αντιστροφη πισω οψη,σκεψου το λιγακι?δεν ειμαι εξπερ,αλλα εχω γνησιο εξαιρετικο,και εχουν περασει απο τα χερια μου αρκετα.δεν γραφω ποτε αβασανιστα,περιμενω και αλλες γνωμες.παντως κινεζικο δεν ειναι,γιατι αυτοι κανουν καλες δουλειες,γιαυτο εχουν σαρωσει ολο το εμποριο με τα αντιγραφα,ακριβων αντικειμενων(ρουχα,ρολογιακλπ επωνυμα,που δεν τα ξεχωριζουν ουτε εμπειροι,πωλητες.ποσο μαλιστα, αυτο το κακοφτιαγμενο ταλληρο,συγκρινε μου ενα γνησιο,με αυτο της φωτογραφιας,που να δικαιολογει την φυσικη φθορα που αναφερεις?σε χαιρετω,χωρις ιχνος κακεντρεχειας,αλλα απο την πρωτη φορα που ειδα το αρθρο, καπου βρεθηκα σε μια δυσκολη θεση,γιατι μεσολαβει,και η περιεργη κλοπη.οποιος εχει πιο τεκμηριωμενη αποψη,ας γραψειΥΓ.η γνωμη μου οπως ειναι  και ενυπογραφη,ειναι παντα γνωμη,και οχι θεσφατο.για τυχον παρεξηγησεις.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 16, 2011, 07:58:17 πμ »

Γιαννη ιναι γνωστο οτι τα νομισματα αυτα ειναι κακες κοπες αφου εγινα στο νομισματοκοπειο των Αθηνων.Επισης τα υλικα που χρησιμοποιηθηκαν δεν ηταν και τα καλυτερα.Εδινες ξενα νομισματα και επαιρνες κερματα.Πολλα εχουν κοπει σε δισκους αλλων φθαρμενων νομισματων.Οποτε πολλα δικαιολογουνται.Γιαννη μην εισαι τοσο καχυποπτος με τα νομισματα και βλεπεις παντου πλαστα.
εδινες σιγουρα ξενα νομισματα η διαφορα σκευη,οπως ασημενια μαχαιροπηρουνα,κοσμηματα κλπ,και αφου τα εκτιμουσαν(βαρος,βαθμο καθαροτηταςκλπ),τα ελιωναν,και σου εδιναν τα αντιστοιχα συγχρονα της εποχης,απο το καινουργιο,γερμανικο μηχανημα της εποχης,τα αντιστοιχα νομισματα,αφου παρακρατουσαν καποιο ποσο,για τα εξοδα,οπως γραφει,ο κυριος δημακοπουλος,δεν ξανακτυπουσαν στα παλια νομισματα τα καινουργια σχεδια,οπως αναφερεις,ισως ναι, ειμαι καχυποπτος,οχι για τον εαυτο μου,αλλα ισως προφυλαξω καποιους νεους συλλεκτες,απο διαφορους,ξερεις και εσυ ,οτι η συλλεκτικη κοινοτητα,δεν ειναι αγγελικα πλασμενη, και με τις λιγες γνωσεις,που εχω προσπαθω,να βοηθησω,και οχι να κουκουλωσω,γιαυτο και ξαναγραφω,σε αυτο συνεβαλαν,και αρκετα παιδια,που με στηριξαν με προσωπικα τους μηνυματα,δεν διεκδικω αναγνωριση,ουτε το αλαθητω,και ξερω να ζητω συγνωμη,αν καπου σφαλλω,φιλικα γιαννης τασιοπουλος.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 16, 2011, 03:15:54 μμ »

Και ομως εδω Γιαννη κανεις λαθος!! Ο Δημητρης αν θυμαμαι καλα ειχε σηκωσει φωτο καποτε ενα ταληρο που ηταν χτυπημενο πανω σε ξενο νομισμα!!
Εδω ειναι ο Δημητρης και μπορει να επιβεβαιωση τα οσα λεω και να σου δειξει και σε φωτο το εν λογω ταληρο!!
Μπορει στα μαχαιροπηρουνα να τα ελιωναν αλλα στα ξενα νομισματα που ο δισκος ηταν ο ιδιος τα εβαζαν και τα χτυπουσαν οπως ηταν!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 16, 2011, 04:17:17 μμ »

τοτε γιωργο μου δεν φταιω εγω,αλλα ο κυριος δημακοπουλος που εγραφε ανοησιες,το ταλληρο του 51,ειναι πιο μικρο απο τα υπολοιπα(διεθνη μεγεθη ταλληρου),δηλαδη τι εκαναν? το εκοβαν περιμετρικα και μετα το παταγανε?εν παση περιπτωση,για το θεμα του πειραγματος,βασιλευς-της,(φαινεται καθαρα,το μεταλλο  διαφορετικο που εχει πατηθει,για να πλησιασει το νομισμα,και το χρωμα επισης του μεταλλου διαφερει,η και παλι λαθος κανω?εν παση περιπτωση,κριμα που χαθηκε,εγω δεν ξανακρινω νομισμα,αν με το ζορι το θελετε γνησιο,και απειρακτο,εμενα δεν με πειραζει,το στεμα τι σου λεει?και αυτο το ιδιο?δειξτε μου ενα με την ιδια μορφη και θα ζητησω συγνωμη,κατοπιν δηλωσεως,οτι ειμαι ασχετος.ειδες που πρεπει να γινεσαι κακος,αν λες την πραγματικοτητα,εγω εδωσα3000ευρω ,και πουλησα αλλα, σχεδον τσαμπα,για να παρω ενα εξαιρετικο,αμα συγκρινεις,θα μου πεις αλλη κατασταση,αλλα ουτε και η πιο μικρη συγκριση δεν γινεται με αυτο που βλεπουμε ολοκαθαρα μπροστα μας.το κλεινω το θεμα,γιατι εχω προβλημα με τα δικα μου προβληματα της υγειας,δεν χρειαζεται να με πιανει θυμος με ξενες εννοιες.ο καθενας ας κρινει,μυαλο,και ματια ολοι διαθετουμε,καλυτερα να μιλαμε,για την φυση.σε χαιρετω,και σου στελνω και αυτα που ειπαμε.γιωργο συγνωμη,με σενα δεν εχω τιποτα,ξερω,οτι η θεση σου,πρεπει,να ειναι αντικειμενικη και ουδετερη,δε θελω να σε βαζω,σε θεση,δικαστη,αλλα και μενα τι με νοιαζει?στο κατω- κατω,ελεγα απλως...καλο απογευμα σε ολη την παρεα,και συγνωμη αν κανω λαθος,εκ των προτερων,θελω,να ειμαι με ολους τουλαχιστον φιλικος,και αμεροληπτος,ουτε πουλαω ουτε αγοραζω,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 16, 2011, 04:44:30 μμ »

Και ομως εδω Γιαννη κανεις λαθος!! Ο Δημητρης αν θυμαμαι καλα ειχε σηκωσει φωτο καποτε ενα ταληρο που ηταν χτυπημενο πανω σε ξενο νομισμα!!
Εδω ειναι ο Δημητρης και μπορει να επιβεβαιωση τα οσα λεω και να σου δειξει και σε φωτο το εν λογω ταληρο!!
Μπορει στα μαχαιροπηρουνα να τα ελιωναν αλλα στα ξενα νομισματα που ο δισκος ηταν ο ιδιος τα εβαζαν και τα χτυπουσαν οπως ηταν!!
γιωργο μην αναφερεις αυτην την σοφιστεια πουθενα,γιατι κρινει εσενα,το συζητησα,με εμπειρωτατο ,συλλεκτη,και εμπορο,και η απαντηση ηταν ενα γελιο,που ντραπηκα που του το ειπα.δεν γινεται νομισμα πατημενο να ξαναπατηθει,ουτε με τις πιεσεις των σημερινων μηχανηματων για νομισματα proof.μου το ανεφερε ο συγκεγκριμενος κυριος,για την αποψη,που καποιος σου ειπε σιγουρα,γιατι και εγω πρωτη φορα την ακουω,ξερω για επισημανσεις,για διπλοκτυπημενα,αλλα διπλοπατημενα , μικροτερο το ενα σχεδον 3χιλιοστα,διαφορετικα σχεδια δεν εχω ακουσει,ελπιζω,να μην το παρεις στραβα,αλλα μην ιωθετεις γνωμες που δεν εχουν πρακτικη βαση.σε χαιρετω και ελπιζω να μην παρεξηγηθεις,αλλα να λεμε πραγματα που να στεκουν,καλο απογευμα και παλι,σιγουρα φιλος σου,γιαννης.του οθωνα, τα κοινα ειναι πιο μικρα, και απο του γεωργιου,ποσο μαλλο με αλλα.
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 16, 2011, 05:02:51 μμ »

Φιλε Γιαννη καταρχην γιατι να νευριαζουμε οταν ο αλλος εχει αντιθετη γνωμη??
Υπαρχει κανενας λογος??
Εμεις οι δυο βλεπεις οτι τα λεμε τηλεφωνικα , ανταλαζουμε αλληλογραφια και ομως αλλα πιστευω εγω αλλα εσυ!!
Αυτο δεν πρεπει να μας φερνει σε αντιπαραθεση!! Κουβεντα χαλαρη κανουμε!!
Τελος παντων εψαξα στο φορουμ του Δημητρη να βρω το θεμα, το θεμα το βρηκα αλλα οι φωτογραφιες του ταληρου για καποιον λογω που δεν γνωριζω εχουν εξαφανιστη!!
Αν διαβασεις εδω χρηστες οπως ο Αναργυρος και αλλοι μιλανε για το σχεδιο που διακρινετε κατω απο το χτυπημα του ταληρου του 51 !!
Διαβασε τα οσα εμειναν απο αυτο το θεμα για να μην νομιζεις οτι δεν το εχουμε δει τουλαχιστον σε φωτο!!
http://forum.greek-coins.gr/viewtopic.php?f=4&t=1297
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
epop
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5315

pisikas@yahoo.gr


Προφίλ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 16, 2011, 05:49:08 μμ »

Και ομως εδω Γιαννη κανεις λαθος!! Ο Δημητρης αν θυμαμαι καλα ειχε σηκωσει φωτο καποτε ενα ταληρο που ηταν χτυπημενο πανω σε ξενο νομισμα!!
Εδω ειναι ο Δημητρης και μπορει να επιβεβαιωση τα οσα λεω και να σου δειξει και σε φωτο το εν λογω ταληρο!!
Μπορει στα μαχαιροπηρουνα να τα ελιωναν αλλα στα ξενα νομισματα που ο δισκος ηταν ο ιδιος τα εβαζαν και τα χτυπουσαν οπως ηταν!!
γιωργο μην αναφερεις αυτην την σοφιστεια πουθενα,γιατι κρινει εσενα,το συζητησα,με εμπειρωτατο ,συλλεκτη,και εμπορο,και η απαντηση ηταν ενα γελιο,που ντραπηκα που του το ειπα.δεν γινεται νομισμα πατημενο να ξαναπατηθει,ουτε με τις πιεσεις των σημερινων μηχανηματων για νομισματα proof.μου το ανεφερε ο συγκεγκριμενος κυριος,για την αποψη,που καποιος σου ειπε σιγουρα,γιατι και εγω πρωτη φορα την ακουω,ξερω για επισημανσεις,για διπλοκτυπημενα,αλλα διπλοπατημενα , μικροτερο το ενα σχεδον 3χιλιοστα,διαφορετικα σχεδια δεν εχω ακουσει,ελπιζω,να μην το παρεις στραβα,αλλα μην ιωθετεις γνωμες που δεν εχουν πρακτικη βαση.σε χαιρετω και ελπιζω να μην παρεξηγηθεις,αλλα να λεμε πραγματα που να στεκουν,καλο απογευμα και παλι,σιγουρα φιλος σου,γιαννης.του οθωνα, τα κοινα ειναι πιο μικρα, και απο του γεωργιου,ποσο μαλλο με αλλα.
Γιαννη εδω κανεις μεγαλο λαθος.Τα  νομισματα τα κτυπημενα σε δισκους παλιων νομισματων ειναι μια συνηθισμενη πρακτικη τον 17ο και 18ο αιωνα.Πληθωρα υπαρχουν απο γερμανικα ταλληρα και γαλλικα Ecu Λουδοβικων.
Μη  μου θυμιζεις κατι μπαρμπαδες παλιους που οτι δεν μπορουσαν να το εξηγησουν το θεωρουσαν πλαστο.Εγω προσωπικα σαν Αναργυρος δεν τρεφω καμμια εκτιμηση στις γνωσεις των μπαρμπαδων συλλεκτων.Το 99% εχουν τις μισες γνωσεις απο το Σωκρατη που ειναι 17 ετων.Υπαρχουν 5-10 στη λεσχη(Ορφεας-Ωραιοπουλος)που ειναι ψηλα ,ολοι οι αλλοι και ιδιως οι εμποροι που αναφερεις γνωριζουμε ολοι για τι πνευματικο-γνωσιολογικο επιπεδο μιλαμε, κουτοπονηροι δεκαετιας '60.Εμεις με ιντερνετ σημερα εχουμε απειρως περισσοτερες προσβασεις σε πηγες και γνωσεις.
Α και συγνωμη τα νοτιοαμερικανικα εποχης 1830-1850 ειχαν μεγεθος σχεδον ιδιο με το ταλληρο του '51 οπως και μερικα γερμανικα ταλληρα.
Τωρα για το αν ειναι βουλωμενο με εβαλες σε σκεψεις αλλα θελει εξεταση το νομισμα που γινεται αμα το χεις στα χερια σου.
Καταγράφηκε
Μολοσσος
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 824



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 16, 2011, 09:36:30 μμ »

Ουφ απο που να αρχισω και που να τελειωσω!

1, το νομισμα ειναι σε αθλια κατασταση εχει ξιστει με αιχμηρο αντικειμενο και για μενα ειναι χειροτερο και απο τρυπιο!

2, στο σημειο που λεει ο γιαννης πιθανον να εχει μπαλωμα και το εχουν καμουφλαρει με τις ατελειωτες γρατσουνιες!

3, γιαννη δεν γινεται να εχεις αποψη μερι γνησιοτητας γι'αυτο το νομισμα σε τετοια κατασταση και απο φωτο, ομως ειναι αποδεδειγμενο και βεβαιο οτι υπαρχουν πλαστα ταληρα 1851 ιταλικης προελευσης και σχεδον ιδια με τα κανονικα, εχουν δε διαφορετικη οδοντωση! εχω δει τετοιο ταληρο. οι εμποροι και πολοι συλλεκτες το κανουν γαργαρα και το θεμα δεν εχει παρει διαστασεις! αν δε το θιξεις σε αντιμετωπιζουν περιεργα!

4, τα νομισματα που χρησιμοποιουνταν ως δισκοι ηταν συνηθως φθαρμενα παλια νομισματα και αναγκαστικα μεγαλυτερου βαρους αφου με την κυκλφορια εχαναν πολλα γραμμαρια και ηταν αδυνατον να τα βρουν στο βαρος που ηθελαν. ετσι λοιπον τα λειαναν πρωτα μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο βαρος και να εξομαλυνθει καπως ο δισκος ωστε να αποτυπωθει επιτυχως η νεα παρασταση.

Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 17, 2011, 12:01:32 πμ »

φιλε εποπ, συγνωμη που ξεχνω το μικρο σου,εχεις δικιο,παραφερομαι,μερικες φορες,πιο πολυ οχι γιατι εχω προθεση,η ειμαι εριστικος,αλλα οταν ,μονο εγω βλεπω,το μπαλωμα,τι στο καλο ειναι ,αυτο,τι να πω?εσυ το βλεπεις?εκτος και εχω προβλημα ορασεως,εχει δικιο και ο θωμας ,αλλα δεν νομιζω ,οταν κατι ειναι πασιφανες,να βγαινω λαθος.ενταξει στα νομισματα με τις παλιες μεθοδους,μπορει,να ξανακτυπουσαν,ενα σχεδιο,δευτερη φορα,και οτι βγει,αλλα στο καινουργιο τοτε οθωνικο,γιατι? να ξανακτυπησουν σε εναν καινουργιο δισκο,ενα παλιο νομισμα,θα συμφερε?δεν θα καταστρεφοταν οι καινουργιες μητρες,που ηταν,και απογορευτικες,απο θεμα τιμης και χρονου?σημερα σιγουρα ξερεις,οτι οταν κτυπιουνται οι καθαροι δισκοι(νομισματα),ειναι πεντακαθαρα,για να μην κανουν  ζημια,στους δισκους της μητρας,εδω λιωναν αλλα και αλλα ειδη,γιατι να χαλασουν τα μηχανηματα, ξανακτυπωντας τα δευτερη φορα,ξεροντας,οτι θα φθαρουν οι,ολοκαινουργιες μητρες?παραδεχομαι οτι μπορει να κανω λαθος,αλλα βαζω την απλη,και κοινη λογικη μου,και κατι δεν μου παει καλα με αυτο το νομισμα,σιγουρα δεν ειμαι ο εξπερ,πολυ το παιδεψαμε,και στο τελος,οποιος εχει τα γενια εχει και τα χτενια.το κλεινω εδω,σε χαιρετω,οπως και τον θωμα και ολα τα παιδια,καλο βραδυ,γιαννηςτυγ,γιωργο με σενα,ισα ισα,δεν θελω να σου κανω το καλο,αλλα εγραψα οτι η θεση σου, ειναι ,η πρεπει να ειναι καπως συμβιμβαστικη,οχι οτι,οτι δεν πρεπει να λες αντρικια την γνωμη σου ,προς θεου.αστα να πανε το προβλημα μου χειροτερευει,ισως δεν γλιτωσω το νυστερι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2011, 12:20:57 πμ από giannist » Καταγράφηκε
dpodaras
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1496


Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 17, 2011, 12:30:57 μμ »

Λοιπόν μάγκες ηρεμήστε λίγο με τα πλαστά!  Λες και πάσχετε από σύνδρομο καταδίωξης κάνετε.  Λοιπόν, το τάληρο του 1851 που έχω τώρα (γιατί έχουν περάσει 5 - 6 από τα χέρια μου) είναι χτυπημένο σε δίσκο Μεξικάνικου 8 real του 183?  (το έχω πιστοποήσει στην NGC).Το πάχος για τα νομίσματα του 1851 αλλάχθηκε τότε προφανώς για να έχουν αυτή τη δυνατότητα να μπορούν να κόβουν δίσκους από νομίσματα των Ισπανικών αποικιών που είχαν συσωρεύσει.  Τα νομίσματα των Ισπανικών αποικιών γίνονταν δεκτά από τη δεκαετία του 1840 και μετά σύμφωνα με τα διατάγματα που αναφέρει ο Βασιλόπουλος στο βιβλίο του.  Έχω βρει επίσης τάληρο χτυπημένο σε Περουβιανίο 8 real καθώς και μισή του 51 χτυπημένο σε άγνωστο Ισπανικό νόμισμα.  Για το τάληρο του 1851 έχουν χρησιμοποηθεί τουλάχιστον δύο μήτρες και δύο κολάρα για την οδόντωση.  Τα κολάρα δε εναλλάσονταν και μεταξύ των μητρών.  Αυτά τα χαρακτηριστικά υπάρχουν σε τάληρα όλων των καταστάσεων (από VG μέχρι UNC). Αν προσέξετε, τα περισσότερα τάληρα έχουν μικρά ελλατώμα που προφανώς οφείλονται σε αυτή την πρακτική.  Έχω κάνει μια μικρή μελέτη πάνω στο θέμα την οποία ευελπιστώ να δημοσιεύσω κάποια στιγμή.  Giannist, πάρε μάτι ένα κινέζικο NGC MS63. Χαμόγελο
(Δημοπρασία Rarcoa Auction of 1985 (Chicago International Coin Fair March 15-16, 1985) as Lot 1121.  Υπήρχαν και τότε κινέζικα?)
Καταγράφηκε

giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 17, 2011, 01:15:52 μμ »

δημητρη καλημερα,δεν πασχω προσωπικα απο συνδρομο καλπικων νομισματων,αλλα και παλι ερχεσαι στα λογια μου ,κοιτα της δικης σου φωτογραφιας ,και κοιτα το -σχεδον χυτο- κλεμμενο.που περισευει μεταλλο σχεδον σε ολν την περιφερεια,ενω το δικοσου,ειναι φυσιολογικο.αποδεχομαι,τα οσα λες,αλλα επειδη,εχω πιασει αρκετες κοπιες,απο τον γνωστο ευτραφη,πλανοδιο της πλατειας κοραη,οπως αν θυμασαι ειχε,και κοινα ταλληρα του 33,βλεπω οτι το πρωτο μοιαζει με του κυριου.θυμασαι τον συχωρεμενο κυριο γιωργιοπουλο,τον γνωστο γιωργο,που ειχε ενα γνησιο,με κτυπημα στο πανω μερος της μεριας της κεφαλης,περιπου ιδιο αγορασα και εγω,χωρις κτυπημα,απο γερμανο, γνωστο μου εμπορο.εχω δει και εγω αρκετα,αλλα δημητρη μου της φωτογραφιας? κατι δεν μου καθεται.ισως,η μεγαλη φθορα?το σημαδι,που δεν κολλαει με το ολο νομισμα,τι να πω?δεν υπαρχει λογος να κανουμε θεμα, κατι που δεν μπορουμε να το δουμε απο κοντα,δεν θελω να κανω τον εξπερ,αλλα οπως και εσυ, θα βλεπεις,το εμποριο με τις κοπιες ανθει,σιγουρα,δεν πρεπει να γινομαστε καχυποπτοι,με το παραμικρο,αλλα πιστευω,οτι και τα δικα σου ματια δεν θα εχουν δει,και λιγα.θελω ωποσδηποτε να τα πουμε απο κοντα,αποκλειεται,να μην σε ξερω λογω υγειας(καρδια)τρεχω και εχω προβληματα,ελπιζω,καποια απο τις προσεχεις κυριακες,να σε δω στην λεσχη,εχω να πατησω απο περσι,στην δημοπρασια 109,πηρα μια δεκαρα του 31,και ενα βενετσιανκο δουκατο απο τον γιαννη,με τα παλια,ξερεις ποιον σου λεω,αν θες παρε με τηλ στο 2622956,να τα πουμε πιο αμεσα,ο αρης λεει οτι εχουμε πιει και καφεδες στην ανδριανου,σε χαιρετω,παντα φιλικα,γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2 3 4
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences