Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 25, 2024, 12:27:35 μμ
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 2013 Αναμνηστικό για τα 50χρονά της Κεντρικής Τράπεζας Κύ  (Αναγνώστηκε 37722 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:24:29 μμ »

Απορία χάλκινο τάλαντο τιράζ 1000
τιμή 10 λίρες πόσα ζητάνε? από 400-800 ευρώ αξία σε μέταλλο 5 ευρώ

Χρυσό 2013 τιράζ 1000
τιμή 600 ευρώ αξία σε μέταλλό ας πούμε 200 ευρώ

Η απορία είναι ποιος κλέβει ποιον?
Πωλητές ζητούν μέχρι 800% για το χάλκινο τάλαντο, εξωφρενικό ποσό και κλέβουν συλλέκτες που δεν το είχαν πάρει τότε. Αυτό λοιπόν λέγεται "σπανιότητα", "δύσκολο" κλπ. Και εδώ θέλω τις γνώμες σας ίδιαίτερα από τα παιδία που εμπορεύονται. Δλδ η σπανιότητα είναι όταν βγεί ενα φθηνό νόμισμα με μικρό τιράζ και οι έμποροι πάρουν ποσότητες και μοχλεύουν την αγορά? αλλά οταν βγεί το ίδιο τιράζ με τσιμπημένη τιμή τότε επειδή δεν μπορεί κάποιος να στοκάρει 100 τεμάχια λόγω κόστους αυτό δεν είναι το ίδιο?
Δικαίωμα κάθε εμπόρου να πράξει όπως θεωρεί θα βγάλει το μεγαλύτερο κέρδος ή τι άλλο νομίζει... Αλλά θεωρώ προσβολή προς την ιδέα του συλλεκτισμού να γνωρίζεις οτι απέναντι σου έχεις ένα συλλέκτη με πάθος και αγάπη προς αυτό που κάνει και να έχεις πχ απόθεμα από ένα φθηνό νόμισμα πχ χάλκινο τάλαντο και από αυτό το εύρος τιμών να ζητάς το μαξιμούμ και όχι το μίνιμουμ. (Αυτό είναι μόνο για χάρη συζήτησης και προβληματισμού, έχω κάνει πράξεις με παιδία από εδώ, και θα κάνω και στο μέλλον, ίσως και να έχω αγοράσει μέσω εβαυ από παιδία που είναι στο στέκι χωρίς να το ξέρω. Με τον όρο "πωλήτες-έμποροι" αναφέρω τις ελάχιστες αυτές περιπτώσεις που πιθανόν να έπραξαν κάτι τέτοιο)

Καλώς ή κακώς τα κυπριακά έχουν μεγάλη πέρασει ή είναι μεγάλη φούσκα (δεν το αποκλείω)
Ελλάδα εκδίδει στα 450-500 ευρώ χρυσά και διαχρονικά έχει απούλητα με τιράζ 1000-1500 νομίσματα, σε αρκετές περιπτώσεις σε 1-2 χρόνια το αγοράζεις από μεταπωλητή πιο φθηνά από την ΤτΕ.

Συμπέρασμα ο χρόνος θα δίξει αν είναι σωστή η τιμολόγηση. Πάντως θεωρώ ότι και το επόμενο χρυσό θα βγεί σε περίπου ίδιο τιράζ και ίδια τιμή.

Και εγώ αν το πετύχω κάτω απο 600 ίσως και το ξαναπάρω.
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:26:10 μμ »

Το 2 με 3 χρονια πριν ειναι διαφορετικο και νομιζω δεν πρεπει να το συγκρινουμε απο την στιγμη που η τιμη του χρυσου ητανε 40-45 χιλ. ευρω το κιλο. Η λιρα απο 325 χρυσο εχει 215. Ακομη και αν δεχθω τον τροπο σκεψης του Φωτη και τον συσχετισμο που κανει (λογω χαρακτηρα και ιδιοσυγκρασιας δεν τον δεχομαι) θεωρω μεγαλη ασεβεια την τιμη διαθεσης. Επιβραβευοντας τους ειναι σαν τους λεμε την επομενη φορα διαθεστε το σε υψηλοτερη τιμη παλι θα το παρουμε για να μην υπαρχει η τρυπα. Ε εγω προτιμω να εχω τρυπα στην συλλογη παρα να με κοροιδευουν η τουλαχιστον ετσι το αντιλαμβανομαι. Ειχα διαβασει καπου εδω νομιζω ο Βασιλης ο Σολφερινο (αν οχι συγνωμη) τοχε αναφερει οτι δεν συλλεγει αναμνηστικα για συγκεκριμενο λογο δηλαδη την εκμεταλλευση που γινεται. Πλεον ανηκω και εγω σε αυτη την κατηγορια. Θα περνω μονο οτι μου αρεσει πολυ (πχ αβερωφ) απο τα αναμνηστικα.
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 03:59:23 μμ »

+1000
Αν το κάναμε όλοι αυτό θα βλέπαμε αν θα το είχαν την επόμενη φορά τέτοια τιμή αλλά που; στου κουφού τη πόρτα όσο θέλεις βρόντα...μια φορά δεν μπορούμε να είμαστε ενωμένοι όλοι οι συλλέκτες μαζί για αυτό καλά μας κάνουν...
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 04:02:07 μμ »

+1000

Εγώ προσωπικα Παναγιώτη, όπως γνωρίζεις, συλλεγω οτι μου αρέσει και ξέρω οτι δεν πρόκειται να κανω ολοκληρωμένη συλλογή ούτε αναμνηστικών ούτε κυκλοφοριας!. Τρύπες έχω πολλές οπότε μία παραπάνω δεν κάνει διαφορά  Σαρκασμός
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 04:19:36 μμ »

Παναγιώτη μα δεν διαφωνώ !
Εχεις απόλυτο δίκαιο η τιμή πώλησης είναι εκμετάλευση!!
Συμφωνώ και επαυξάνω!!!

Αλλά ίσως να είναι η τιση για την ύβρη των πωλητών. Ένας φίλος συλλέκτης δεν "πρόλαβε" το αναμνηστικό του 2010 μετά από 2 μέρες το πήρε 850 ευρώ η ύβρη... ότι σε μια εβδομάδα κάποιος έβγαλε 350 ευρώ στην πλάτη ενός άλλου συλλέκτη (κατά εμένα καθαρή αισχδοκέρδια). Η τίση ήρθε από την ΚτΚ έβαλε την τιμή στα 600 ευρώ πήραν πιο λίγα αυτοί που εμπορεύονται και βρήκαν και όλοι όσοι το έψαξαν το νόμισμα.

Για τον φίλο μου η επιλογή της ΚτΚ του "γλίτωσε 250 ευρώ"

Το ότι η τιμή είναι πάρα-παρα φουσκωμένη δεν διαφωνώ αλλά δυστυχώς δεν ορίζουμε εμείς αυτά... καλώς ή κακώς...
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 04:24:51 μμ »

Οποίος το πήρε καλά έκανε και το πήρε αφού το ήθελε.

Οποίος δεν το πήρε συνειδητά (όπως εγω και άλλοι) πάλι καλά έκανε αφού δεν το ενδιαφέρει το συγκεκριμμένο κομμάτι για διάφορους λόγους.

Όλα τα άλλα είναι απλά για συζήτηση.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
fotiscy
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 370



Προφίλ
+1
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 04:42:56 μμ »

Οποίος το πήρε καλά έκανε και το πήρε αφού το ήθελε.

Οποίος δεν το πήρε συνειδητά (όπως εγω και άλλοι) πάλι καλά έκανε αφού δεν το ενδιαφέρει το συγκεκριμμένο κομμάτι για διάφορους λόγους.

Όλα τα άλλα είναι απλά για συζήτηση.

+1
Συμφωνώ απόλυτα. Αφού συνειδητά δεν το παίρνεις και δεν σε νοιάζει δεν χανεις κάτι... Στέλνεις το μήνυμά σου (αν το αντιληφθούν στην  ΚτΚ) και συνεχίζεις να κάνεις αυτό που αγαπάς-> να συλλέγεις
Καταγράφηκε

“Out of the mountain of despair, a stone of hope” MLK
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:14:45 μμ »

Εχω παρει ενα νομισμα απο Αγγλια Φανη και μου το στειλανε δεν εχει ερθει και εχω αρχισει να αγχωνομαι. Παρε με ενα τηλεφωνο αυριο πρωι μπας και μου το φερει ο ταχυδρομος κατα τις 10 που ερχεται Σαρκασμός Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:19:34 μμ »

Aς βαλει και καποιος που το εχει παρει μια φωτο να το εχουμε στο θεμα
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:22:40 μμ »

Εχω πληροφορηθει οτι μεχρι το μεσημερι συνολικα εχουνε φυγει 600 χρυσα.
Καταγράφηκε
kypronumis
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 738


Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:25:53 μμ »

Παντως παιζει στο online ακομα
Καταγράφηκε
y_christou
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 471


Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 05:44:15 μμ »

ατε να πουληθουν 600 αντε μεχρι 750.τα αλλα 250 θα στεκουν εκει μεχρι να πουληθουν και οποτε πουληθουν.οι συλλεκτεσ στην Κυπρο ειναι 350 και απο αυτους αμφιβαλλω αν οι σοβαροι συλλεκτεσ παρουν 200 κοματια.τα υπολοιπα θα αγορασθουν για εμπορικουσ σκοπουσ.δηλαδη αυτο που εγινε το 2010 που διπλασιασε η τιμη δεν νομιζω να ξανασυμβει αφου αυτα τα 250 κοματια θα πεξουν σοβαρο ρολο.Επισησ ειναι και η οικονομικη κριση αλλοσ σοβαροσ παραγοντασ.Δημοπρασιεσ στο γερμανικο ιμπει για το ασημενιο εχει κλεισει απο 36-56 ευρω.στα 36 ευρω σιγουρα ο γερμανοσ εχασε.αν δεν ηρθε Κυπρο να τα παραλαβει το ηλεκτρονικο καταστημα χρεωνει υπερβολικα να στα στελει.μονο το χρυσο σημερα παραγγειλε ενασ φιλοσ μου απο Κυπρο και του χρεωσαν 44 ευρω αποστολη.Θα μου πειτε οτι κερδισε απο τα αλλα απλα το κερδοσ ειναι πολυ χαμηλο για ενα κυπριακο νομισμα που υπο κανονικεσ συνθηκεσ αν εφαρμοζετουν το τιραζ τησ ελλαδοσ θα ειχε πολυ περισσοτερη ζητηση και πολυ πιο ανοδικη πορεια.Μακαρι το κυπριακο νομισμα να διατηρησει την αιγλη του και να μην το καταστρεψουν καποιοι αχαπαροι που περνουν αποφασεισ μεσα στην Κεντρικη
Καταγράφηκε
Cornelius
Χάλκινο μέλος
***
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 351


A man's gotta do what a man's gotta do


Προφίλ WWW
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 25, 2013, 06:18:12 μμ »

http://www.ebay.de/itm/200-Euro-Zypern-2013-PP-Proof-50-Jahre-Nationalbank-Auflage-Nur-1000-Stuck-/331073505751?pt=M%C3%BCnzen_Medaillen&hash=item4d1584c9d7#ht_1276wt_1006
Καταγράφηκε
xmac
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 4134


Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 02:48:45 μμ »

Έχουμε νεώτερα για την κίνηση των 2 νομισμάτων;ας μας πει κάποιος Κύπριος.
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 03:00:39 μμ »

Για το ασημένιο μιλάμε για 4000 τμχ, οπότε καταλαβαίνεις, αν και η τιμή του είναι καλή €40.

Τώρα για το χρυσό, αφού και τώρα μπορείς να πάρεις από το eshop, αντιλαμβάνομαι οτι θα τους έχουν μείνει κομμάτια. Με φίλους που μίλησα ίσως και 200-300 τμχ. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος. Ισως κάποιος φίλος στο στέκι γνωρίζει καλύτερα.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Σελίδες: 1 2 [3] 4 5
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences