Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 26, 2024, 07:13:56 μμ
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Παρακαλω τη βοηθεια σας  (Αναγνώστηκε 4999 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
georgef2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« στις: Μάρτιος 12, 2011, 12:41:30 μμ »





Μου επεσε στα χερια μου σημερα και δεν εχω ιδεα τι ειναι και ποσο κανει . Αν καποιος απο εσας γνωριζει κατι παρακαλω ας μου πει

                       Ευχαριστω
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 12, 2011, 12:52:37 μμ »

Για το συγκεκριμενο νομισμα θα σας συνιστουσα να απευθυνθητε στην Eφορεία Αρχαιοπωλείων και Ιδιωτικών συλλογών Ταχ. Δ/νση: Πολυγνώτου 13, Ταχ. Κωδ. 105.55 Αθήνα, Τηλ. 210-32.19.860, 210-32.10.143, Fax. 210-32.19.860, 210-32.10.143, e-mail:protocol@eais.Culture.gr
ή στο Νομισματικό Μουσείο Αθηνών, στα τηλέφωνα 210-8217769 και 210- 8226792 και να ζητήσετε κάποιον υπεύθυνο αρχαιολόγο.
Εμεις δεν μπορουμε να σε βοηθησουμε.
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 13, 2011, 06:58:20 μμ »

Φίλε μου καλησπέρα. Το νόμισμα σου είναι ...
Βυζαντινή Αυτοκρατορία. Αναστάσιος I, 491-518 AD. Χρυσός σόλιδος.Μπροστά ο αυτοκράτορας και πίσω η Νίκη κρατάει μακρύ σταυρό D N ANASTASIVS P F AVG / VICTORIA AVGGG A. 20 mm, 4.46 g.
Τις πληροφορίες που ζητάς στις δίνω για να γνωρίζεις τι έχεις στα χέρια σου.Θα πρέπει όμως να ακολουθήσεις την συμβουλή του Γιώργου και να πας να το δηλώσεις κι έτσι να μπορείς να το έχεις νόμιμα.
Καταγράφηκε
Κώστας Κ.
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 501


Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 13, 2011, 10:32:57 μμ »

Μου επιτρέπεις,Θοδωρή,να κάνω το σπασίκλα. Χαμόγελο

Το νόμισμα είναι χρυσός σόλιδος του Ρωμαίου αυτοκράτορα Θεοδόσιου Β' του "μικρού" (408-450 μ.Χ.).

Και να συμπληρώσω τους προηγούμενους, το νόμισμα θεωρητικά δε μπορείς να το πουλήσεις,εκτός κι αν έχεις αποδείξεις αγοράς από το εξωτερικό,το δηλώσεις στην εφορεία αρχαιοπωλείων και με την ευκαιρία ρωτάς τους εκεί υπεύθυνους γι'αυτό που ενδιαφέρεσαι.
Καταγράφηκε
smartmorpheus
Επισκέπτης
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 14, 2011, 11:04:22 πμ »

Φιλε Κωστα μετα τα 40 αρχιζουν προβληματα στην οραση....Ε δεν φαινονται και καλα τα γραμματα εχεις δικιο Θεοδοσιος ειναι..
Καταγράφηκε
georgef2
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 21


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 14, 2011, 11:31:45 πμ »

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ενημερωση . Θα το κρατισω στο συρταρι και αν ποτε χρειαστεί ας πανε τα δισεγγονα μου να ωρουν την ακρη  Μεγάλο χαμόγελο
   
            Σας ευχαριστω πολυ
Καταγράφηκε
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 23, 2011, 12:05:01 μμ »

καλημερα σε ολους,αυτα τα νομισματα,πρεπει πρωτα να τα δηλωσεις(που τα βρηκες,ποτε,πως?και αφου γινουν δικα σου,δηλαδη τα κατεχεις σαν κινητα κειμιλια αρχαιολογικης αξιας,και γινεις συλλεκτης,η τα κατεχεις για οικογενιακα κειμηλια,τοτε μονο μπορεις να τα πουλησεις,σε συλλεκτες νομιμους, και εμπορους δηλωμενων αρχαιοτητων.οταν το νομισμα ειναι σπανιο το κρατα το κρατος,για τις συλλογες του.αν καποιος δεν θελει να γινει συλλεκτης αρχαιων νομισματων,καλυτερα να αποφευγει τετοιες συναλλαγες,γιατι ειναι χρονοβορες και καμμια φορα μπλεκεις σε περιπετειες.πιο πολλες πληροφοριες μπορουν να σας δωσει η νομισματικη εταιρεια,που τα μελη της ειναι εμπειροι και γνωστες του θεματος.τελος θα ηθελα να προσθεσω,να προσεχετε ατομα που πουλανε τετοια αντικειμενα λαθραια,ως ευκαιριες και ειναι σχεδον ολα απομιμησεις.για μενα αυτες οι συλλογες,ειναι για ατομα με ειδικες γνωσεις(ιστορικοι,αρχαιολογοι,εμποροι εργων τεχνης,και φυσικα οχι συνταξιουχοι του- ογα -οπως εγω,πλακα κανω.εδω μας λειπουν τα συγχρονα,ο μιχαηλ λεκαπηνος μας ελειπε?γιαννηςτ.
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1]
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences