Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 23, 2024, 02:19:36 μμ
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: Επιτραπέζια παιχνίδια  (Αναγνώστηκε 57050 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 12:17:37 μμ »

και γω ειμαι γραμμενη αλλα δεν ξερω πως μπορεις να παιξεις με καποιον που θελεις! Λύπη
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 12:23:44 μμ »

Mε τι user name εισαι Δωρα ? Εγω σαν Sentouki
Καταγράφηκε
nestor34
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1480


Είμαι ένας Αναρχικός συλλέκτης νομισμάτων!


Προφίλ
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 04:47:45 μμ »

κι εγω είμαι με το ίδιο όνομα.
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 05:23:40 μμ »

Πως γίνετ να μου βάλει ελληνική σημαία ?Έχει tutorial για να μάθω τίποτα για αρχή?
Καταγράφηκε
συλλεκτρια-κα
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 1797


Προφίλ
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 08:28:49 μμ »

DORA-DONALT ειναι το nick name μου!
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 09:12:24 μμ »

Πως γίνετ να μου βάλει ελληνική σημαία ?Έχει tutorial για να μάθω τίποτα για αρχή?

και εγω αυτο ψαχνω Δημητρη , με βγαζει με την Αμερικανικη σημαια και θελω να βαλω την Ελληνικη αλλα
δεν βρισκω το πως........
Καταγράφηκε
dimitris1980
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3369



Προφίλ
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 04, 2015, 09:15:09 μμ »

Ακου αμερικανακια βρε Νικο  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός  τσολιάδες  με τα όλα μας  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Καταγράφηκε
SENTOUKI
Τακτικός
**
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 270



Προφίλ
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 06, 2015, 02:07:19 μμ »

Ναι κατι πρεπει να κανω με την σημαια.........δεν αντεχω να με περνανε φια Αμερικανακι.......παντως το παιχνιδι ειναι φοβερο..........και εχει παρα πολυ κοσμο...αν δεις τα ladder ειναι χιλιαδες κοσμος που ασχολειτε
Καταγράφηκε
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 09, 2015, 10:54:50 μμ »

και γω ειμαι γραμμενη αλλα δεν ξερω πως μπορεις να παιξεις με καποιον που θελεις! Λύπη

Ο ένας τρόπος είναι να είναι και οι 2 παίκτες γραμμένοι στο Facebook και να κάνει ο ένας πρόσκληση
στον άλλον μέσω της σελίδας του stratego στο facebook. (To λέω με μια επιφύλαξη γιατί δεν έχω
facebook.)

Ο άλλος τρόπος (που τον έχω δοκιμάσει) είναι να είναι και οι 2 παίκτες on line και στο ίδιο chat.
Πατώντας στο όνομα του φίλου σου, του κάνεις πρόσκληση φιλίας και εφόσον ο άλλος την αποδεχτεί,
μπορείτε να παίξετε φιλικά παιχνίδια μεταξύ σας.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
dionisisx
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1581


Προφίλ
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 18, 2015, 11:19:28 πμ »

Μπήκα και εγώ... δεν είχα ξανα παίξει. Ωραίο παιχνίδι (αν και ακόμα δεν έχω μάθει όλα τα κόλπα). dionisisx είναι το όνομά μου.
Καταγράφηκε
zafeiris1988
Αργυρό μέλος
****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Μηνύματα: 599



Προφίλ
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 06, 2015, 06:38:26 μμ »

Πολύ ενδιαφέρουσα ιδεα μπράβο! Πιστεύω όλοι έχουμε επιτραπέζια σπίτι μας , είτε παλιά είτε καινούρια. Είτε τα παίζουμε τώρα όπως εγώ είτε τα παίζαμε όταν ήμαστε παιδιά.
Καταγράφηκε

τοις τολμώσιν η τύχη ξύμφορος
athas
Πλατινένιο
******
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 10404



Προφίλ
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 06, 2015, 06:53:11 μμ »

  τσολιάδες  με τα όλα μας  Σαρκασμός Σαρκασμός Σαρκασμός
Ειδικά εσύ! Η φουστανέλα και τα τσόκαρα σου λείπουν.  Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο Καλησπέρα!
Καταγράφηκε

*Λάθε βιώσας*
Epikouros
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1127


Το μέλλον δεν είναι θέμα ευκαιριών, αλλά επιλογών


Προφίλ
« Απάντηση #72 στις: Οκτώβριος 09, 2015, 10:14:49 μμ »

Παρά τις τρελές πωλήσεις των videogames, τα επιτραπέζια ζουν και βασιλεύουν ανάμεσα στις παρέες.

Δεν υπάρχει συνέδριο για τους λάτρεις των κόμικς, του fantasy ή της επιστημονικής φαντασίας που
να σέβεται τον εαυτό του και να μην έχει μία ενότητα επιτραπέζιων παιχνιδιών.
Αν έχεις περάσει, μάλιστα, έξω από ένα μαγαζί με επιτραπέζια, όπως το Playce και το Κάισσα, σίγουρα θα
έχεις δει αρκετό κόσμο να κοιτάζει αφοσιωμένος πολύχρωμα πιόνια ποικίλων σχημάτων ή κάρτες πάνω
στο τραπέζι. Αρκεί να εμπιστευτείς τα μάτια σου για να διαπιστώσεις ότι κάτι κινείται στην αγορά
επιτραπέζιων παιχνιδιών - και μάλιστα με ταχείς ρυθμούς.

Σε διεθνές επίπεδο, οι συνθήκες είναι εξίσου ευνοϊκές. Το τετραήμερο 8-11 Οκτωβρίου, το Έσσεν της Γερμανίας
 φιλοξενεί το Internationale Spieltage, ή απλά Spiel. Πρόκειται για ένα συνέδριο διεθνούς εμβέλειας σχετικά
για τους gamers, με έμφαση στα επιτραπέζια, το οποίο αναμένεται φέτος να προσελκύσεις περισσότερους από
 160.000 επισκέπτες.

Σε σχετικό του άρθρο, ο Economist μας δίνει ορισμένα διαφωτιστικά στοιχεία σχετικά με τη συγκεκριμένη αγορά.
 Σύμφωνα με τη συμβουλευτική εταιρεία ICv2, η αξία της αγοράς μόνο στις ΗΠΑ και τον Καναδά ανέρχεται σε
880 εκατ. δολάρια ανά έτος (περισσότερα από 780 εκατ. ευρώ). Ο πρόεδρος της εταιρείας, Μίλτον Γκριπ,
προσθέτει: «Έχουμε δει [στην αγορά] διψήφιους ρυθμούς ανάπτυξης κατά την τελευταία πενταετία».
Η δυναμική που έχουν αναπτύξει τα επιτραπέζια οφείλεται στο ότι έχουν απήχηση τόσο στα παιδιά, όσο και
στους ενήλικες. Είναι κατάλληλα για ηλικίες 3-103 ετών, για να χρησιμοποιήσουμε και έναν σχετικό όρο.

Την ίδια στιγμή, τα καταστήματα σε φυσική μορφή έχουν προσαρμοστεί στα σημεία των καιρών, οργανώνοντας
τουρνουά και άλλα happenings, τα οποία επιτρέπουν τις άμεσες ανθρώπινες επαφές, κάτι δηλαδή το οποίο
υστερεί το online gaming. Από την άλλη πλευρά, το διαδίκτυο και ειδικά τα social media έχουν βοηθήσει
τους φίλους των επιτραπέζιων να οργανώνουν τις δικές τους συναντήσεις, ενώ παράλληλα οι ιστοσελίδες
 crowdfunding, όπως το Kickstarter, επιτρέπουν στους επίδοξους σχεδιαστές να δημιουργήσουν το δικό
τους επιτραπέζιο αντλώντας κεφάλαια από χρήστες που πιστεύουν στο πρότζεκτ τους. Τελευταίος παράγοντας
 ανάπτυξης των επιτραπέζιων είναι ασφαλώς οι σειρές και οι ταινίες με υπερήρωες ή μεσαιωνικά βασίλεια
(βλέπε “Game of thrones”) που έχουν δημιουργήσει ένα ευρύ αφοσιωμένο κοινό και έχουν απενοχοποιήσει
τον όρο “geek”.
Καταγράφηκε

Εὔφημος ἴσθι
Dorian
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 41


Προφίλ
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 12, 2016, 11:26:01 μμ »

Α ρε παιδια τι γ*****ο σαιτ ειστε ,τεραστια ποικιλια .. Μεγάλο χαμόγελο δηλωνω φαν του επιτραπεζιου εχοντας μαλιστα κ αρκετα στη συλλογη μου!! Μονοπολυ,την πρωτη εκδοση με το ξυλινο κουι,stratego, Risk,οι χρυσοθηρες...και αλλα!!!
Καταγράφηκε
SYMEOU13
Χρυσό μέλος
*****
Συνδεδεμένος Συνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1863


"Dust in the wind"


Προφίλ
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 13, 2016, 11:15:08 πμ »

Παιδια αν σας ειναι χρησιμο εχω ολη την σειρα του 1980 απο το παιχνιδι καστρα και πολιορκητες στα κουτια τους σε εξαιρετικη κατασταση. Μου λειπει μονο το αλογο της Τροιας το οποιο δενε χω βρει ακομη! Εχω το κυριως παιχνιδι δηλαδη την μεγαλη πολιορκια, τον δρακο, τον κριο, τον μινωταυρο και τον κυκλωπα. Αν καποιος εχει το αλογο στο κουτι του με ενδιαφερει αμεσα!
Καταγράφηκε
Σελίδες: 1 ... 3 4 [5] 6
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences