Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Απρίλιος 16, 2024, 11:30:32 πμ
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
Αποστολέας Θέμα: 100 δραχμες1968!!!  (Αναγνώστηκε 19611 φορές)
0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« στις: Μάρτιος 24, 2011, 02:10:17 μμ »

καλημερα σε ολην την παρεα,χαζευοντας γενικα σε δημοπρασιες ξενων οικων πωλησης νομισματων,επεσα σε κατι που το ειδα πρωτη φορα.100δραχμες χρυσο δοκιμιο του κωνσταντινου του δευτερου 1968,οπως ειναι τα συνηθισμενα,αλλα δοκιμιο proof,essai κατω απο την προτομη του βασιλια και πισω το 100 δραχμες ασυνηθιστο?συγκεκριμενα οποιος θελει να το δει, ας μπει στις δημοπρασιες που αναφερει ο αμερικανικος οικος heritage,η δημοπρασια γινεται τον απριλη,αναφερει ποσοτητα κοπης δεκα?χωρις τιμη εκκινησης,και ο οπισθοτυπος ειναι αρκετα περιεργος,γνωριζει κανεις κατι παρομοιο?αξιζει τον κοπο να το δειτε,γιαννηςτ.ΥΓεχει ακομα στους 16 ελληνικους λαχνους, και δυο 50λεπτα του 1921ΚΝ?
Καταγράφηκε
dimitris41
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1286



Προφίλ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 05:04:50 μμ »

καλημερα σε ολην την παρεα,χαζευοντας γενικα σε δημοπρασιες ξενων οικων πωλησης νομισματων,επεσα σε κατι που το ειδα πρωτη φορα.100δραχμες χρυσο δοκιμιο του κωνσταντινου του δευτερου 1968,οπως ειναι τα συνηθισμενα,αλλα δοκιμιο proof,essai κατω απο την προτομη του βασιλια και πισω το 100 δραχμες ασυνηθιστο?συγκεκριμενα οποιος θελει να το δει, ας μπει στις δημοπρασιες που αναφερει ο αμερικανικος οικος heritage,η δημοπρασια γινεται τον απριλη,αναφερει ποσοτητα κοπης δεκα?χωρις τιμη εκκινησης,και ο οπισθοτυπος ειναι αρκετα περιεργος,γνωριζει κανεις κατι παρομοιο?αξιζει τον κοπο να το δειτε,γιαννηςτ.ΥΓεχει ακομα στους 16 ελληνικους λαχνους, και δυο 50λεπτα του 1921ΚΝ?


http://www.ebay.com/itm/180766050257?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
Καταγράφηκε
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 05:17:07 μμ »

Ιδιωτικη κοπη ειναι Γιαννη!! Κοινως μουφα οπως θα ελεγε ο φιλος σου ο Βασιλης Μεγάλο χαμόγελο Μεγάλο χαμόγελο
Αμα τον δεις στην λεσχη ρωτα τον να σου πει περισσοτερα!!
Εγω θα σου δωσω ενα διλλημα , σκεψου το και απαντησε μας!!
Που κοπηκαν τα νομισματα του Κωσταντινου?
Ποιο νομισματοκοπειο εβαζε το Essai στα δοκιμια του?

Δωσε μας τωρα την σωστη απαντηση Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
giannist
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 7078



Προφίλ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:09:31 μμ »

δεν θα ηθελα, να σου την δωσω,αλλα αν ειδες,ΕΓΩ το ανεβασα τοτε,αλλα δεν το σχολιασε,κανεις!!!δεν θα ηθελα να το σχολιασω,ουτε να ρωτησω τον φιλο βασιλη,γιατι θα γραψω,αληθειες,που ισως ενοχλησουν πολλους,ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω!!!!καλυτερα,να μην σκαλιζεις πραγματα,που ισως,κανουν κακο,σε μερικους,που τους αρεσει,η επιδειξη αντικειμενων, πολυ προσφατα,για το ΣΗΜΕΡΑ.εγω γιαυτο το ανεβασα,τοτε,γιατι μου εκανε εντυπωση,πως ξαφνικα,απο το πουθενα? η πασιγνωστη αμερικανικη εταιρεια!!!!εβγαλε το εν λογω δοκιμιο????σε δημοπρασια? και μετα ακριβως,απο εναν χρονο,ενφανισθηκαν,και σε αλλα μεταλλα!!!αργυρος,πλατινα?κλπ.το πενταλεπτο του 1921, ποιος το γνωριζε?πριν λιγα χρονια?διαβασε το αρθρο της ΠΝΕ,και βγαλε συμπερασμα!!!!οταν εχεις καλες βασεις,καταλαβαινεις τις μουφες,τις κερδοσκοπιες,τις σπανιωτητες,κλπ.τωρα,αν καποιος σου δινει εντολες,σαν κυβερνητικη εξουσια,(γραφω,για αυτο που λες που κοπηκαν?του κωνσταντινου)σου κατασκευαζουν τα παντα,οπως τα χρυσα του παυλου,του 1954!!!! και σε πανεμορφη συσκευασια,κλπτο χρημα να πεφτει,και δημιουργουν παπαδες.αλλα αυτα,ισως επρεπε,να δηλωθουν?παντως και μουφα να ειναι!!! τα κατασταρικα,του κωνσταντινου,κατι αλλα,δοκιμια,και κακεκτυπα? και αυτα μουφα ειναι?και ρωτω και εσενα, αν τα ειχες?ποσο? θα πουλαγες,αυτες,τις πανεμορφες δημιουργιες?καλυτερα,ας το αφησουμε,γιατι καιει.και για μενα δεν αξιζει,για αντικειμενα που δεν μπορουμε να εχουμε ,εμεις προσβαση,χωρις να διαθεσουμε ευρωπουλα, εννοειτε!!!!να λογομαχουμε,σε χαιρετω,ο φιλος ΣΟΥ, γιαννης.
Καταγράφηκε
rubirosa
Συντονιστής
Χρυσό μέλος
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 1430



Προφίλ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 07, 2011, 09:31:11 μμ »

Κατι διφραγκα του Κων/νου ασημενια που ειχαν εμφανιστει και μαλιστα σε σλαμπ που εγραφαν νομισματοκοπειο Βομβαης τι ειναι?
Καταγράφηκε
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 11, 2013, 11:47:15 μμ »

Coming soon

Ξανά απο heritage ....

http://coins.ha.com/c/item.zx?saleNo=3026&lotIdNo=35006
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 12, 2013, 12:19:51 πμ »

Να σας ενημερώσω ότι... σε χρυσό, ασήμι, πλατίνα, κόπηκαν νομίσματα του Κων/νου μέχρι και τις 5 δραχμές (εκτός από τις 30 Δρχ σε χρυσό). Από κει και πέρα όλα είναι 'φύκια'. Κάτι Παλλάδια, Βολφράμια, Ουράνια, Τιτάνια και δεν συμμαζεύεται είναι ιδιωτικές κοπές.
Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 12, 2013, 12:40:33 πμ »

Ισως να μη κατάλαβα σωστά ..... Μπορεί κάποιος να μας πεί ποιας ιδιωτικής εταιρίας είναι αυτή η κοπή, όπως προαναφέρθηκε, και πως γίνεται ιδιωτικής κοπής νομίσματα να πιστοποιούνται;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
Smartmorpheus
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3243



Προφίλ WWW
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 12, 2013, 01:25:45 πμ »

Ισως να μη κατάλαβα σωστά ..... Μπορεί κάποιος να μας πεί ποιας ιδιωτικής εταιρίας είναι αυτή η κοπή, όπως προαναφέρθηκε, και πως γίνεται ιδιωτικής κοπής νομίσματα να πιστοποιούνται;

Δυστυχως και οι εταιριες πιστοποιησης πολλες φορες παρασηρωνται και κανουν σφαλματα.
Καταγράφηκε

If you r good at something never do it for free...
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 12, 2013, 02:49:37 πμ »

Τελικά ποιός τα έχει κόψει αυτά τα νομίσματα και πότε; Γνωρίζει κανείς;
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
GKCollect
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 5635


www.mycoins.gr


Προφίλ WWW
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 12, 2013, 10:11:34 πμ »

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι, προς το παρόν πάντα (είναι δύσκολο να ανακαλυφθεί κάτι καινούργιο). Αναγραφή 'ESSAI' ή 'Ε', δεν αναφέρεται σε κανένα Ελληνικό νόμισμα μετά το 1922. Επίσης είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι η αναγραφή 'ESSAI' ή 'Ε', σε Ελληνικά νομίσματα, έγινε μόνο σε κοπές των νομισματοκοπείων Παρισίων και Στρασβούργου (λόγω της γλώσσας).
Οπότε, όπως ανέφερα και πιο πάνω, κοπές σε περίεργα μέταλλα και σε νομισματοκοπεία που δεν συνάδουν με τη 'νομισματική πεπατημένη'... είναι 'φύκια'... και τα πουλάνε για μεταξωτές κορδέλες.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2013, 11:24:30 πμ από GKCollect » Καταγράφηκε

Περί συλλογής, υπομονή και περισυλλογή.
www.mycoins.gr
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 12, 2013, 10:37:15 πμ »

Ισως να μη κατάλαβα σωστά ..... Μπορεί κάποιος να μας πεί ποιας ιδιωτικής εταιρίας είναι αυτή η κοπή, όπως προαναφέρθηκε, και πως γίνεται ιδιωτικής κοπής νομίσματα να πιστοποιούνται;

Φιλε μου αν και ειμαι φαν της NGC εδω τολμω να πω οτι εχει κανει την μεγαλυτερη πατατα της ζωης της!!
Φυσικα δεν ειναι η μονη εταιρια, αλλες εταιριες εχουν κανει εξισου σοβαρα λαθη αλλα οι (φαν ) υποστηριχτες της δεν εχουν την τολμη να βγουν δημοσια και να πουν τα πραγματα με το ονομα τους!!
(ειναι και θεμα χρηματικων συμφερωντων βλεπεις)

Σαν δικαιολογια στην προκειμενη περιπτωση θα μπορουσαμε να πουμε οτι η εταιρια οτι και να στειλεις θα στο βαλει σε κουτι διοτι θελει να στα παρει!!
Το τι θα γραψει ομως πανω στο κουτι θα μπορουσε να κανει την διαφορα και να μην χασει την αξιοπιστια της!!  Κλείσιμο ματιού
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
wavelet
Πλατινένιο
******
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 3299


Τα πάντα ρει, μηδέποτε κατά τ' αυτό μένειν


Προφίλ
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 12, 2013, 09:28:57 μμ »

Δεν θέλω να το κουράζω το θέμα, και δεν έχω λόγω να διαφωνήσω ούτε με τον Κώστα ούτε με τον Γιώργο, κάτι θα ξέρουν παραπάνω. Θέλω όμως να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου ... στο πρόσφατο παρελθόν, και όχι μόνο, στη Ελλάδα, ιδιωτικές εταιρίες, γνωστές και μη, έχουν κόψει νόμισματα,  στην ουσία κόπιες αρχαίων και σύγχρονων νομισμάτων. Αλλά νομίζω είναι καταγεγραμμένα όλα και γνωρίζουμε αριθμούς και στοιχεία.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, νομίζω, θα βοήθησει πολύ αν κάποιος μας πει ότι αυτή είναι η εταιρεία και ότι έκοψε τόσα ασημένια, τόσα χρυσά, τόσα παλλάδια, κτλ.
Καταγράφηκε

I scream, you scream, we all scream, for ice cream.
herakliotis
Επίτιμο Χρυσό Μέλος
Πλατινένιο
*****
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 12213



Προφίλ
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 12, 2013, 09:36:02 μμ »

Φιλε μου αυτα εαν ενθυμουμε καλα δεν κοπηκαν στην Ελλαδα!!
Η πηγη τους νομιζω ειναι στο εξωτερικο.

Η βαση των γνωσεων μας παντα ειναι τα βιβλια του Κραουζ , εαν εκει δεν αναφερετε κατι καλο ειναι να ειμαστε προσεκτικοι στις αγορες μας!!
Καταγράφηκε

Γηράσκω αεί διδασκόμενος
Ellinaras
Νέος
*
Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

Φύλο: Άντρας
Μηνύματα: 112

SI VIS PACEM PARA BELLUM


Προφίλ
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 12, 2013, 10:23:56 μμ »

Η απεικόνιση του Κωνσταντίνουν στα συγκεκριμένα νομίσματα θεωρώ ότι είναι ότι ποιο άσχημο έχω δει: μαλλί περουκίνι και μάτι με υπερθυρεοειδισμό.....
Καταγράφηκε
Σελίδες: [1] 2
  Εκτύπωση  
 
Μεταπήδηση σε:  

advertisement

Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Theme Sus By CeeMoo
Cookies preferences